Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

London, 23/02/2021 - 09:38

Roy Hodgson: Vi hænger os for meget i statistikker

Crystal Palace-manager Roy Hodgson vil ikke undskylde for at have vundet en kamp stik imod spil og chancer.

Frank Augstein/Reuters

Af: /ritzau/

Statistikken talte sit tydelige sprog efter Crystal Palaces sejr på 2-1 ude over Brighton mandag aften i Premier League.

Brighton havde bolden i tre fjerdedele af tiden, 13 hjørnespark, 25 skud på mål samt et hav af berøringer og 9 blokerede skudforsøg i modstanderens felt.

Omvendt havde Crystal Palace bolden i en fjerdedel af tiden, tre forsøg på mål, nul hjørnespark, nul blokerede forsøg og blot to berøringer i modstanderens felt.

Crystal Palace-manager Roy Hodgson forsvarer sit holds spillestil og giver ikke meget for tal og statistik.

- Vi er så optaget af statistik i disse dage. Fodboldkampe bliver afgjort af scoringer. At score mål afhænger af evnen til at udnytte dine chancer og forsvare på modstanderens chancer, siger Hodgson ifølge AFP.

Crystal Palace-angriberen Christian Benteke scorede det afgørende mål til 2-1 i det 95. minut.

- Der er ikke præmier for hjørnespark og berøringer i feltet. Resultaterne kommer fra de mål, man scorer og forhindrer at indkassere.

- Jeg får ingen tilfredsstillelse af at tabe og have flere hjørnespark eller berøringer i feltet end modstanderne, forklarer Hodgson.

Joël Veltman, der udlignede til 1-1 for Brighton efter 55 minutter, var frustreret efter nederlaget.

- Det er ufatteligt, at de slap af sted med sejren. Det føles som røveri. På grund af resultatet nærmer vi os nu farezonen, siger Veltman ifølge Reuters.

Nederlaget betyder, at Brighton kun har fire point ned til Fulham under nedrykningsstregen.

Crystal Palace tager med sejren afstand til bundstriden og har ti point ned til Fulham. På søndag tager Crystal Palace imod netop Fulham.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek