Vordingborg, 13/02/2026 - 07:47
Efter lang oprydning genåbner motorvej ved Vordingborg
Oprydning efter uheld med lastbil med 30 tons grisehud har taget flere timer. Motorvej er genåbnet 07.30.
René Schütze/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Torsdag aften skete der to trafikuheld på Sydmotorvejen nær Vordingborg.
Oprydningen har taget hele natten, men fredag morgen er motorvejen genåbnet som planlagt i nordgående retning mellem afkørsel 40 og 41.
Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på meddelelsestjenesten Politi Update.
Tidligere på morgenen fortalte vagtchef Nis Henriksen, at det var forventningen, at motorvejen kunne åbne klokken 07.30.
- Arbejdet trækker ud, og vi har fået en melding om, at motorvejen kan åbnes for trafik igen omkring klokken 07.30, sagde han.
Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med uheldene.
I første omgang rykkede en politipatrulje ud til et uheld med en lastbil, der ifølge vagtchefen var lastet med omkring 30 tons grisehud. Lastbilen var vendt 180 grader - formentlig på grund af glat føre.
Det er oprydningen efter den forulykkede lastbil, der trækker ud.
Da politipatruljen var ankommet, blev en ambulance med en patient, påkørt bagfra af en personbil. Der blev derfor tilkaldt yderligere tre ambulancer, men ingen er kommet til skade.
- Personbilen indeholdt nogle personer, og man frygtede det værste, men der skete heldigvis ikke noget med dem, sagde Nis Henriksen.
Torsdag aften blev Vestmotorvejen nær Ringsted spærret i østgående retning, efter et uheld involverende fire lastbiler.
Lastbilerne er blevet fjernet, og motorvejen blev genåbnet omkring klokken 02 natten til fredag. Det oplyser vagtchef Henrik Olesen fra Midt- og Vestsjællands Politi.
Uheldet er ifølge vagtchefen formentlig sket i forbindelse med en overhaling af en saltspreder.
Ingen er kommet til skade i forbindelse med uheldet, tilføjer han.
/ritzau/




