Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 14/11/2024 - 22:14

PRM / Frítt Val vinder PlanBørnefondens Pigepris 2024

Organisationen Frítt Val vinder PlanBørnefondens Pigepris 2024 for deres arbejde for fri abort på Færøerne.

Rettigheder kontakt afsender

Af: Via Ritzau

Pressemeddelelse fra PlanBørnefonden

Den røde løber var rullet ud og salen fyldt med klapsalver, da vinderen af PlanBørnefondens Pigepris 2024 torsdag aften blev afsløret.

Organisationen Frítt Val har siden 2017 kæmpet for fri abort på Færøerne. Med Pigeprisen bliver deres indsats for ligestilling hyldet.

”Frítt Val startede som en lille gruppe kvinder på det lokale bibliotek i Thórshavn, fordi vi ikke længere ville acceptere, at abort ikke er en mulighed på Færøerne. Denne her pris viser, at man aldrig er for få eller for små til at gøre noget. Selvom det virker umuligt,” sagde Katrin Sigurpálsdóttir Kamban, stiftende medlem og bestyrelsesmedlem af Frítt Val, efter hun havde modtaget prisen.

Udover Frítt Val var musiker og rapper Filuka og Ph.d.-studeredende Ahlam Chemlali nomineret til Pigeprisen.

I år er det syvende gang, at vi uddeler Pigeprisen og det er fantastisk at se den store opbakning. Stort tillykke til Frítt Val og tak til de andre nominerede, Ahlam Chemlali og Filuka. De er alle store rollemodeller, som vi kan lade os inspirere af,” siger Charlotte Møller-Andersen, formand for PlanBørnefondens bestyrelse og Pigepris-jury.

Aftenens vært var Saba Lykke Oehlenschlæger.

På programmet var:

  • Interviews med de nominerede musiker og rapper Filuka, Ph.d.-studeredende Ahlam Chemlali og organisationen Frítt Val.
  • Talk med influencer Christian Benzon, MMA-kæmper Nicolas Dalby og medlem af PlanBørnefondens Youth Advisory Board Haris Bin Waris om drenge og mænds rolle i ligestillingskampen.
  • Musik med sangerinderne Iris Gold og AGGi.
  • Forfatter og podcastvært Pelle Hvenegaard, kunstmaler Kimia Bahari, talsperson i Rapolitics Manilla Ghafuri, podcastvært Fatimah Gabriella og medlem af PlanBørnefondens Youth Advisory Board Alfred Thonke, som sad blandt publikum, fortalte, hvordan de aktivt forsøger at gøre en forskel for ligestilling.
  • Den grønlandske filmskaber, Aká Hansen, som vandt PlanBørnefondens Pigepris i 2023, læste op fra sin bog, Manifesti, der netop er udkommet.

Om Frítt Val

Organisationen Frítt Val, vandt Pigeprisen for at sætte fokus på abortrettigheder på Færøerne. Siden 2017 har Frítt Val givet piger og kvinder en stemme til at fortælle om de konsekvenser det har, at stå med en uønsket graviditet og en lovgivning, der forbyder dem abort.

Læs mere om Frítt Val og de andre nominerede her: https://planbornefonden.dk/pigeprisen/

De øvrige nominerede

Ahlam Chemlali

Ph.d.-studerende Ahlam Chemlali var nomineret for at sætte fokus på migrantkvinder i transit og gennem sin forskning at vise, hvordan piger og kvinder er mere udsatte i forhold til vold og overgreb, når de flygter.

Filuka

Rapper og musiker Filuka var nomineret til Pigeprisen 2024, fordi hun med sin musik sætter fokus på ligestilling, sexisme og kønsstereotyper. Med sin medvirken i DR-dokumentaren ”Sexisme i Musikbranchen” er Filuka også en af dem, der går forrest for at skabe en branche, hvor der er plads til mange flere piger, kvinder og måder at være musiker på.

Kontakt:

Senior Manager Kirsten Brogaard Pedersen tlf.: 29760335 email: kirsten.brogaard@planbornefonden.dk

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/release/14130872?publisherId=13559106&lang=da

** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **

Hiroshima, 25/04/2025 - 04:08

Kong Frederik lægger krans ved mindesmærke for atombombes ofre

Kim Kyung-Hoon/Reuters

Kong Frederik er på tiltrædelsesbesøg i Japan. Natten til fredag markerer han 80-året for atombombers fald.

Kong Frederik er natten til fredag dansk tid med til at markere 80-året for de atombomber, der blev kastet over de japanske byer Hiroshima og Nagasaki.

Ledsaget af Hiroshimas borgmester, Kazumi Matsui, har kongen lagt en krans ved et mindesmærke i byen. Det sker under en mindehøjtidelighed i storbyen.

Det fremgår af billeder fra nyhedsbureauet Reuters.

Senere på natten vil kongen besøge et museum, der dokumenterer konsekvenserne af atombomberne. Det fremgår af kongehusets hjemmeside.

Det var amerikanske bombefly, der kastede atombomberne over Hiroshima og Nagasaki i august 1945. Titusindvis af mennesker mistede livet.

Kong Frederik indledte onsdag et tiltrædelsesbesøg i Japan. Her var han i Japans hovedstad, Tokyo, hvor han deltog i en række besøg med fokus på bæredygtig fødevareproduktion, gastronomi, grøn energi og life science.

Torsdag var kongen med til den officielle åbning af Danmarksdagen på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka. Her holdt han åbningstalen.

Kongen fik også en guidet tur rundt i den nordiske pavillon på verdensudstillingen. Her kan man få et indblik i nordiske værdier og løsninger inden for eksempelvis grøn omstilling, innovation og bæredygtighed.

Under tiltrædelsesbesøget er kong Frederik ledsaget af udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), og erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Ministrene deltager alle i forskellige aktiviteter under besøget i Japan.

Kong Frederiks besøg afrundes senere fredag i det kejserlige palads, hvor Japans kejser Naruhito modtager kongen til en middag.

Også i 1998 besøgte han kejser Naruhito, der på daværende tidspunkt var kronprins, ligesom kong Frederik selv var det.

Kongens første officielle udlandsbesøg som kronprins i 1987 gik ligeledes til Japan.

/ritzau/

Læs Mere >>

Hiroshima, 25/04/2025 - 03:41

Kong Frederik lægger krans på mindemærke for atombombes ofre

Kim Kyung-Hoon/Reuters

Kong Frederik er på tiltrædelsesbesøg i Japan. Natten til fredag markerer han 80-året for atombombers fald.

Kong Frederik er natten til fredag dansk tid med til at markere 80-året for de atombomber, der blev kastet over de japanske byer Hiroshima og Nagasaki.

Ledsaget af Hiroshimas borgmester, Kazumi Matsui, har kongen lagt en krans ved et mindesmærke i byen. Det sker under en mindehøjtidelighed i storbyen.

Det fremgår af billeder fra nyhedsbureauet Reuters.

Senere på natten vil kongen besøge et museum, der dokumenterer konsekvenserne af atombomberne. Det fremgår af kongehusets hjemmeside.

Det var amerikanske bombefly, der kastede atombomberne over Hiroshima og Nagasaki i august 1945. Titusindvis af mennesker mistede livet.

Kong Frederik indledte onsdag et tiltrædelsesbesøg i Japan. Besøget afrundes senere fredag i det kejserlige palads, hvor Japans kejser Naruhito modtager kongen til en middag.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 25/04/2025 - 06:00

FAKTA: Overskydende skat siden 2019

* Tallene viser samlet udbetalt beløb, antal borgere, der skal have penge tilbage, samt gennemsnitligt beløb.

* 2024: 25,4 milliarder kroner, 3,8 millioner borgere, 6621 kroner.

* 2023: 25,7 milliarder kroner, 3,9 millioner borgere, 6585 kroner.

* 2022: 25,5 milliarder kroner, 3,8 millioner borgere, 6600 kroner.

* 2021: 19,9 milliarder kroner, 3,7 millioner borgere, 5435 kroner.

* 2020: 19,5 milliarder kroner, 3,6 millioner borgere, 5422 kroner.

* 2019: 17,4 milliarder kroner, 3,4 millioner borgere, 5179 kroner.

Kilde: Skattestyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 25/04/2025 - 06:00

Millioner af danskere får skat tilbage: Derfor betaler vi for meget

Frank May/Ritzau Scanpix

Mange danskere betaler bevidst eller ubevidst for meget i skat. De seneste tre år har den samlede overskydende skat været på over 25 milliarder kroner.

Inden længe får 3,8 millioner danske skatteydere udbetalt i alt 25,4 milliarder kroner i overskydende skat.

Når årsopgørelsen lander hvert år i marts, sidder titusinder i kø til selvbetjening på skat.dk for at se det endelige resultat.

Som regel skal størstedelen af skatteyderne have penge tilbage. Og det er ikke helt tilfældigt, fortæller chefkonsulent i revisionsfirmaet BDO Henning Boye Hansen:

- Danskerne er vilde med at få deres egne penge tilbage på den måde. For mig er det også et tegn på, hvor sund privatøkonomien er i de danske familier, der ikke mangler pengene i det daglige.

Også skatteminister Rasmus Stoklund (S) vurderer, at mange danskere foretrækker at være på den sikre side og betale lidt for meget i skat.

- Men det bedste vil nok være, hvis man har nogenlunde styr på sin forskudsopgørelse og hverken betaler for meget eller for lidt i skat, så man får en korrekt udbetaling af de penge, man skal bruge i løbet af året, siger han.

De seneste år er det samlede beløb, der betales tilbage i overskydende skat, steget meget.

I 2021 blev der udbetalt 19,9 milliarder kroner. Det beløb steg til over 25 milliarder kroner i 2022 og er ikke faldet siden.

Henning Boye Hansen fortæller, at skattesystemet er konstrueret på en måde, der som udgangspunkt udløser overskydende skat.

Det er en del af forklaringen på, hvorfor så mange danskere får penge tilbage.

- Når vi får vores trækprocent med forskudsopgørelsen i november hvert år, runder systemet automatisk op til nærmeste hele krone, siger han.

- Hvis trækprocenten er 36,1, bliver den rundet op til 37. Det betyder, at vi alle bliver trukket lidt for meget i skat hver måned, siger han.

Men derudover vælger mange selv at betale ekstra i skat for at undgå restskat.

- Der vil være nogle, som venter med at indtaste fradrag, så de i løbet af året tvinger sig selv til at betale mere i skat, siger han.

- En anden metode, jeg kender flere, der gør brug af, er at få lønkontoret på arbejdspladsen til at sætte trækprocenten op fra for eksempel 37 til 39 procent.

Ifølge Henning Boye Hansen er det egentlig en effektiv måde at spare penge op på.

- Jeg tror, mange danskere gør det med udgangspunkt i ordsproget ude af øje, ude af sind, siger han.

- Hvis pengene i stedet løbende kom ind på lønkontoen, ville fristelsen for at bruge dem på noget andet også være større.

De seneste år er der i gennemsnit blevet udbetalt mellem 6000 og 7000 kroner i overskydende skat.

- Det er jo ikke en formue, men er man to, har man lidt ekstra penge til sommerferien, når pengene udbetales i april, siger Henning Boye Hansen.

Det er dog ikke altid en god idé at betale for meget i skat. Det er ofte bedre at prioritere at få betalt en eventuel dyr gæld med høj rente.

- Har man kviklån eller andre dyre lån, er det klart, at det er en dårlig idé at betale for meget i skat, hvis alternativet er, at man kan afdrage gælden hurtigere ved at få pengene udbetalt, siger han.

Også privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer vurderer, at det som regel giver mest mening at betale gæld af hurtigere.

- De renteudgifter, man sparer på den måde, er jo et sikkert afkast - altså en økonomisk gevinst, siger han.

- Har man ikke gæld, kan man afhængig af beløbets størrelse overveje at lægge pengene til side som en økonomisk buffer eller forsøde tilværelsen en smule med restaurantbesøg, wellness eller oplevelser.

Hans overordnede anbefaling er dog, at man skal stræbe efter at betale en så korrekt skat som muligt.

Overskydende skat udbetales i år fra 25. april.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek