Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Tehran, 28/07/2026 - 20:25

Iran foreslår midlertidig plan til genåbning af Hormuzstrædet

Iran foreslår Oman, at det meste af skibstrafikken i Hormuzstrædet skal foregå i iransk farvand.

Stringer/Reuters

Af: /ritzau/Reuters

Iran har over for Oman præsenteret et forslag til en midlertidig plan for genåbning af Hormuzstrædet.

Planen lyder, at al skibstrafik i den ene retning skal være gennem iransk farvand, mens dele af ruten i den anden retning også skal være i iransk farvand.

Det siger Irans viceudenrigsminister Kazem Gharibabadi til statsligt tv tirsdag.

Han siger, at Iran har afvist et forslag fra Oman om en ligelig fordeling af transitruter mellem de to lande. Han siger, at den plan ikke tilgodeser iranske sikkerhedsanliggender, så længe der ikke er langvarig stabilitet i regionen.

Gharibabadi siger, at Hormuzstrædet forbliver lukket for skibstrafik, hvis Oman afslår Irans forslag.

Hormuzstrædet ligger mellem Iran og Oman ved indsejlingen til Den Persiske Golf og beskrives som en af verdens vigtigste handelsruter for blandt andet olie.

En diplomat fra et vestligt land og en diplomat fra et af Golflandene har tirsdag fortalt Reuters, at Oman over for Iran har præsenteret en plan for genåbning af Hormuzstrædet.

Planen skal være støttet af Golflandene og blandt andet indebære, at dem, der bruger strædet, frivilligt kan betale for det.

Iran har reelt set lukket for Hormuzstrædet, efter at USA og Israel angreb landet 28. februar.

I juni blev der indgået en aftale mellem USA og Iran, der genåbnede strædet, men den aftale gik i vasken, da Iran i starten af juli skød mod skibe, der brugte en rute, som iranerne var utilfredse med.

Iran har sagt, at det ønsker at kontrollere Hormuzstrædet sammen med Oman og tage betaling fra de skibe, der bruger det.

USA vil have, at det skal være gratis at sejle gennem strædet. Sådan var det også, inden Iran blev angrebet i februar.

Den seneste bølge af amerikanske angreb mod Iran stoppede i weekenden, og USA's præsident, Donald Trump, har sagt, at USA har "gode samtaler" med Iran.

Han har dog også truet med at genoptage angrebene, hvis der ikke kommer noget ud af samtalerne.

RITZAU/Reuters

TjekDet - faktatjek