Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 20/02/2025 - 08:00

Silas Holsts sidste dans: Tid til at træde lidt ud af rampelyset

"Strictly Ballroom - The Musical" bliver punktummet på Silas Holsts dansekarriere, og han ser nu frem til ikke længere altid at stå øverst på plakaten.

Ólafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix

Af: Af Bertram Svarre Carlson, Ritzau Fokus

Det røde lys fra fjernsynet kaster et varmt skær over niårige Silas Holsts ansigt. Det er skærmen på hans mors kontor, der lyser op.

På tv'et udfolder sig en scene, hvor et enormt Coca-Cola-skilt danner kulisse for to unge australiere, der endelig er frie på taget af deres danseskole.

- Jeg sad bare og slugte det råt! Det var en helt sindssyg ny verden, der åbnede sig, fortæller Silas Holst, når han nu mindes sit første møde med "Strictly Ballroom" i 1992.

For Silas Holst var det på mange måder filmen, der startede det hele. Han har derfor længe været klar over, at når han engang ville stoppe sin dansekarriere, skulle det netop være i "Strictly Ballroom".

- Jeg synes, det står i sol, måne og stjerner, at det er den helt rigtige måde at slutte på, lyder det fra ham.

Dansestjernen sætter punktum på sin karriere som professionel danser i "Strictly Ballroom - The Musical", der har premiere i Falkonersalen på Frederiksberg 20. februar.

Tilbage i 1992 sad Silas Holst på sin mors danseskole og ventede på, at hun skulle få fri.

Hvor ventetiden typisk gik med at spise aftensmad, lave lektier eller danse med på holdene, havde Silas Holsts mor en dag et videobånd af "Strictly Ballroom" med.

I den australske danseklassiker følger man Scott Hastings, en ung mand, der bryder med de strikse konventioner til en konkurrence for amatørdansere. Det blev en øjenåbner for den dengang unge Silas Holst.

- For mange var det bare en sjov film, men for mig var det en karakter, jeg kunne spejle mig i. Det havde jeg sgu ikke rigtig prøvet før, fortæller Silas Holst.

- Jeg var altid ham, der var mærkværdig og anderledes i skolen, og jeg følte mig som Palle alene i verden. Men så kom der pludselig en film, hvor helten var alt det, jeg drømte om at blive.

Silas Holst gik som ung selv til sportsdans, og ligesom den fiktive karakter bragte Silas Holst sine egne forbudte trin med til konkurrencerne. Det endte på et tidspunkt med at få ham diskvalificeret fra danmarksmesterskaberne.

- På en eller anden måde påtog jeg mig bare Scott Hastings DNA og fik lov til at leve det ud på dansegulvet.

- Da jeg blev disket, tænkte jeg: "Så stopper jeg bare nu, jeg gider ikke mere!", og så begyndte jeg at lave teater i stedet, siger han.

På teatret fik Silas Holst lov til at udfolde sig kreativt som danser. Han skabte en succesfuld musicalkarriere. Men nu er det tid til at lægge danseskoene på hylden. Det kommer af en erkendelse af, at alderen og fysikken ikke længere rækker til de klassiske dansende hovedroller.

Sløjfen bliver bundet med "Strictly Ballroom - The Musical".

- Jeg får lov til at være Scott Hastings!, jubler Silas Holst.

- For mig er det jo lige så stort, som det sikkert er for en fodboldspiller at lege Paolo Maldini eller spille for AC Milan, siger Silas Holst.

Afdansningsballet kommer med et virvar af følelser.

- Det er fedt, og det er samtidig lidt sørgmodigt. Men det er også ret befriende, kan jeg mærke i min krop, siger han.

- Hver dag går jeg på arbejde og tænker, at den skal have fuld smadder, og at jeg skal danse som aldrig før!

På premieredagen kan Silas Holst også fejre sin 42-års fødselsdag. Alligevel kan han om aftenen gå på scenen som Scott Hastings.

- Jeg er 42 år, når jeg vågner om morgenen. Så går jeg ind om aftenen og spiller en 22-årig. Det er jo pissefedt, at man bare lige hopper ind i sådan 20 års tidsmaskine i løbet af dagen, lyder det fra Silas Holst.

Han har tidligere optrådt i adskillige musicals, heriblandt "Dirty Dancing - The Musical", "Grease" og "Kinky Boots".

Det helt store gennembrud kom i tv-programmet "Vild med dans", som han har vundet tre gange.

Selv om der med "Strictly Ballroom - The Musical" bliver sat et punktum på Silas Holst som professionel danser, er han slet ikke færdig med musicals. Allerede i efteråret vil man kunne se ham i "Fame", hvor han apropos spiller danselæreren Mr. Bell. Derudover står Silas Holst også for koreografi og casting.

Silas Holst vil stadig gerne stå på scenen, men han erkender, at det i fremtiden nok mere sandsynligt vil være som rektoren end som eleven.

- Der er jeg meget opmærksom på, at det jo også gør, at jeg ikke kommer til at stå øverst på en plakat længere, og det er udmærket. Jeg har stået der, og jeg har nået de ting, jeg gerne vil nå. Så er det også tid til at give den videre, siger Silas Holst og fortsætter:

- Jeg har ikke noget imod at træde lidt tilbage ud af rampelyset og se, hvilken vej vinden blæser. Der er noget meget skønt i at tage sit liv op til revurdering hver tiende år.

Silas Holst blev tvunget til at revurdere det hele, da han for otte år siden blev skilt fra skuespiller Johannes Nymark, som han sammen med gymnasieveninden Louise Mahnkopf har to børn med.

Silas Holst fandt siden kærligheden igen og blev i 2022 gift med kæresten Nicolai Schwartz.

Silas Holst deler hus med sin eksmand. De bor på hver deres etage med hver deres mand. Silas Holst føler derfor også, at privatlivet er landet på en rigtig dejlig måde. Men stabiliteten på hjemmefronten må derfor vejes imod andetsteds.

- Jeg fungerer godt i kaos, og når jeg ikke har lyst til at lave kaos i mit privatliv, så må man prøve at gøre det i arbejdslivet, siger Silas Holst.

Det er derfor, at han nu stopper som professionel danser og skal finde nye udfordringer.

- Der er brug for at fjerne sikkerhedsnettet og ikke rigtig vide, hvor jeg skal lande. Det ved jeg faktisk ikke rigtig, og det er pissespændende, siger Silas Holst og fortsætter:

- Det hele er lidt op i luften lige nu, og så må man se, hvad der sker. Går det helt ad helvede til, må man jo sælge sit hus og finde på noget andet. Det kan jeg ikke bruge tid på at bekymre mig om.

Silas Holst elsker stadig at arbejde, og det er fortsat teater og underholdning, han brænder for. Men når han engang er færdig med det, er han klar over, hvordan han gerne ser sit liv.

- Når jeg så bliver gammel, har jeg en hed drøm om at sidde med min mand og vores hunde oppe i vores sommerhus. Det er faktisk den eneste drøm, jeg har, fortæller Silas Holst.

Han glæder sig til engang at kunne slappe mere af i alle aspekter af livet.

- At sidde deroppe og drikke noget whisky en gang imellem ... Hvor man ikke er på kur, ikke skal i fitnesscenter, ikke skal vælge kulhydrater fra og ikke sige nej til fødselsdage, fordi man spiller teater og lever sådan et liv.

Nu er Silas Holsts fokus dog stadig bestemt rettet mod sit arbejde, hvor "Strictly Ballroom - The Musical" har premiere 20. februar i Falkonersalen på Frederiksberg.

Her spiller den til 29. marts. Efterfølgende sættes den op i Vejle Musikteater fra 2. til 13. april og i Musikteatret Holstebro fra 23. april til 4. maj.

/ritzau/

Atlanta, 15/07/2025 - 03:00

Ikke-udgivet Beyoncé-musik stjålet fra koreografs bil

Parkwood Entertainment/Reuters

Harddiske med sange, der ikke er blevet udgivet, er stjålet fra bil, som blev brugt af koreograf og danser.

Uudgivet musik fra den amerikanske sanger Beyoncé er blevet stjålet fra en bil i Atlanta i den amerikanske delstat Georgia.

Det skriver mediet BBC.

Tyveriet fandt sted den 8. juli - få dage inden, at Beyoncé spillede den første af fire koncerter i byen som del af sin Cowboy Carter-turné.

Her blev en række genstande stjålet fra en lejebil, som blev brugt af sangerens koreograf og af en af hendes dansere.

En politirapport viser, at harddiske med sange, der endnu ikke er blevet udgivet, er blandt de stjålne sager. Også dokumenter med planer for hendes shows og sætlister til tidligere og kommende koncerter blev stjålet fra bilen.

Politiet i Atlanta siger, at der er blevet udstedt en arrestordre på en mistænkt. Vedkommendes navn er dog ikke blevet offentliggjort.

Christopher Grant, som er koreograf for Beyoncé, og danseren Diandre Blue forklarer til politiet, at de havde parkeret den lejede bil, som var en sort Jeep Wagoneer, for at gå ind i et spiseområde med madboder, som lå i nærheden.

Da de vendte retur, var bilens bagrude blevet smadret, og to kufferter var forsvundet, lyder det i politirapporten om hændelsen.

De to har også fortalt til politiet, at de i bilen også havde oplysninger til Beyoncé, som de kalder meget personlige og følsomme.

Fra bilen blev der desuden stjålet en bærbar computer, designertøj og et par Airpods fra Apple.

Myndighederne har forsøgt at bruge en funktion, hvor man kan spore computer og Airpods, til at finde ud af, hvor de stjålne ting er, fremgår det af politirapporten.

Myndighederne har også undersøgt bilen for fingeraftryk, og de fandt i den forbindelse to "meget lette" aftryk, lyder det.

Det er umiddelbart uklart, hvorvidt de stjålne genstande er blevet fundet.

BBC har rakt ud til en repræsentant for Beyoncé vedrørende sagen, men sangeren er ikke umiddelbart vendt tilbage.

Beyoncé spillede Cowboy Carter-turnéens første koncert i Atlanta den 10. juli. Den sidste finder sted mandag aften amerikansk tid.

/ritzau/

Læs Mere >>

Atlanta, 15/07/2025 - 02:44

Ikke-udgivede Beyoncé-sange stjålet fra koreografs bil

Harddiske med sange, der ikke er blevet udgivet, er stjålet fra bil, som blev brugt af koreograf og danser.

Uudgivet musik fra den amerikanske sanger Beyoncé er blevet stjålet fra en bil i Atlanta i den amerikanske delstat Georgia.

Det skriver mediet BBC.

Tyveriet fandt sted den 8. juli - få dage inden, at Beyoncé spillede den første af fire koncerter i byen som del af sin Cowboy Carter-turné.

Her blev en række genstande stjålet fra en lejebil, som blev brugt af sangerens koreograf og af en af hendes dansere.

En politirapport viser, at harddiske med sange, der endnu ikke er blevet udgivet, er blandt de stjålne sager. Også dokumenter med planer for hendes shows og sætlister til tidligere og kommende koncerter blev stjålet fra bilen.

Politiet i Atlanta siger, at der er blevet udstedt en arrestordre på en mistænkt. Vedkommendes navn er dog ikke blevet offentliggjort.

Christopher Grant, som er koreograf for Beyoncé, og danseren Diandre Blue forklarer til politiet, at de havde parkeret den lejede bil, som var en sort Jeep Wagoneer, for at gå ind i et spiseområde med madboder, som lå i nærheden.

Da de vendte retur, var bilens bagrude blevet smadret, og to kufferter var forsvundet, lyder det i politirapporten om hændelsen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 14/07/2025 - 11:00

FAKTA: Buksbomhalvmøl er ikke invasiv

* Buksbomhalvmøl er en relativt ny art i Danmark. Den kommer oprindeligt fra fugtige, subtropiske områder i Østasien.

* Den blev første gang registreret i Danmark i 2013 og har siden spredt sig.

* Arten kan dog ikke betegnes som invasiv, fordi den ikke truer bestande af nogen hjemmehørende arter.

* Buksbomhalvmøllets larver minder om larverne fra stor kålsommerfugl.

Kilde: naturbasen.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 14/07/2025 - 11:00

Hold øje med disse ubudne gæster i haven

Francois Nascimbeni/Ritzau Scanpix

Sommeren byder på irriterende plageånder, der æder sig gennem dine afgrøder og planter.

Du er langtfra ene om at nyde haven under sommersolen. Både bede, buske og græsplæne kan blive ædt ihjel af umættelige larvemunde.

Her er tre ubudne gæster, du skal holde øje med.

1) Kållarver.

Dyrker du rucola, pak choi eller andre kålsorter i køkkenhaven, kan du være temmelig sikker på at få besøg af kålsommerfuglen, som ynder at lægge sine æg i netop kålplanter.

Og får laverne lov, spiser de gerne hele bedet, fortæller Anja Kelvin, der er anlægsgartner hos den almennyttige organisation Haveselskabet.

- Man kan undgå det ved at lægge en fiberdug eller et finmasket net hen over bedet, siger hun og råder til, at du placerer nettet på en måde, hvor det er en smule hævet over planterne.

På den måde kan du forhindre, at kålsommerfuglen presser sit læggeorgan ind mellem maskerne i nettet og lægger æg på bladene.

Alternativt kan du hver aften gå en tur i haven og kigge efter og fjerne de små klaser af æg, der som oftest findes på bagsiden af kålbladene.

2) Gåsebiller.

Skuer du over din græsplæne i juli, kan du være uheldig at få øje på en sværm af gåsebiller. Deres larver spiser græsrødderne, og det kan i værste fald føre til, at store dele af plænen ødelægges.

- Græsset falder i store flager. En måde at undgå det på er ved at holde græsplænen gødet, så rodnettet er i stand til hele tiden at vokse, siger Peder Glud, der er uddannelsesleder på anlægsgartneruddannelsen ved Jordbrugets UddannelsesCenter Århus.

Gåsebillelarverne kan også bekæmpes med biologisk bekæmpelse. Det er muligt at købe en slags mider, som sættes ud, og som spiser larverne.

- Fuglene spiser også mange af dem. Så det er en god ting at sætte redekasser op, så du sørger for, at der er fugle i haven, siger Peder Glud.

3) Buksbomhalvmøl.

Havens stedsegrønne buksbom kan ad flere omgange gennem sommeren blive ramt af angreb fra buksbomhalvmøl. Igen er det larverne, der gør stor skade.

- De spiser bladene på buksbom ret voldsomt og hurtigt. De har en dobbeltcyklus, så larverne er store nu og forpupper sig, og så kommer der en generation mere, som kan nå at give den gas, inden sommeren er omme, siger Anja Kelvin fra Haveselskabet.

Hendes bedste tip er at gøre det til en vane løbende at fjerne larverne en efter en. Hvis du har høns, kan du smide larverne ind til dem. Ellers anbefaler Anja Kelvin, at du smider larverne ud med det grønne affald.

- Smider du dem på komposten, kravler de bare tilbage, siger hun.

Alternativt findes der biologiske bekæmpelsesmidler, som du kan sprøjte buksbommen med.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek