Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Kerteminde, 14/08/2025 - 17:54

Svensk mester snupper enkeltstartssejr i Kerteminde

Jakob Söderqvist tog sejren i Kerteminde. Mads Pedersen blev nummer tre og forsvarede førertrøjen.

Claus Bech/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den svenske mester i enkeltstart, Jakob Söderqvist, er også hurtig, når han kæmper mod uret på dansk asfalt.

Den talentfulde Lidl-Trek-rytter tog torsdag sejren på en enkeltstart i og omkring Kerteminde, da 3. etape af PostNord Danmark Rundt blev afviklet.

Söderqvist trampede på livet løs og tilbagelagde de 14,3 kilometer på 15 minutter og 28 sekunder.

Dermed tog den 22-årige svensker sin tredje professionelle sejr i karrieren. De to andre sejre er blevet hentet ved det svenske mesterskab i enkeltstart. Det var første gang siden 2008, at en svensker vandt en etape i den danske rundtur.

Söderqvist blev ikke bare hyldet på podiet i Kerteminde for sin etapesejr, han overtager også løbets ungdomstrøje fra ColoQuick-rytteren Conrad Haugsted.

Ved den sidste mellemtid så den danske mester i disciplinen, Mads Pedersen, ud til at kunne fravriste sin svenske holdkammerat sejren, men på vej ind mod målstregen kunne den danske stjerne ikke holde kadencen.

Mads Pedersen endte således med at være 14 sekunder efter sin holdkammerat, hvilket akkurat sikrede Pedersen tredjepladsen på etapen. Dermed forsvarer han førertrøjen.

I mål havde Mads Pedersen trods en stor kraftanstrengelse overskud til at lykønske sin tempostærke svenske kollega, der havde stået og ventet på at se, om hans tid ville række til en sejr.

De danske tempospecialister Niklas Larsen og Johan Price-Pejtersen blev nummer fire og fem.

Den hollandske stjernesprinter Fabio Jakobsen, der har haft problemer med blodomløbet og ikke har kørt et løb siden marts, valgte at stå af inden enkeltstarten.

Fredag venter løbets kongeetape, når holdene skal transportere sig fra Svendborg til Vejle. Den 227 kilometer lange etape slutter i kuperet terræn, hvor klassementryttere kan jagte sekunder på konkurrenterne.

Løbet slutter lørdag.

/ritzau/

København, 20/08/2025 - 14:41

Remee dømt i retten: Slipper med skrækken

Bax Lindhardt/Ritzau Scanpix/Arkivfoto/Ritzau Scanpix

En dårlig dag og en ny rute betød, at Remee nu er dømt i Københavns Byret. Han slipper dog med skrækken med en betinget frakendelse, skriver Ekstra Bladet.

I sommeren 2022 kørte en stor BMW igennem Østerbro i København med 80 kilometer i timen - 20 kilometer hurtigere i timen end de tilladte 60.

Bag rattet sad hitmageren og popproduceren Remee Sigvardt Jackman, der onsdag er blevet dømt i Københavns Byret.

Det skriver Ekstra Bladet.

Remee slipper dog med skrækken og kan fortsat sætte sig bag rattet.

Den tidligere X Factor-dommer har fået en betinget frakendelse af førerretten i tre år, hvilket vil sige, at kørekortet ryger, hvis han i den periode begår en ny forseelse.

Remee får ikke en bøde og skal heller ikke betale for sagens omkostninger. Til gengæld skal han generhverve kørekortet inden for de næste seks måneder, tilføjer Se & Hør, der var til stede ved retsmødet.

Ifølge Ekstra Bladet forklarede Remee, at han ikke var opmærksom på, at hastighedsgrænsen pludseligt skiftede, da han kørte en anden vej, end han plejer.

- Der var sket nogle personlige ting den dag, så jeg tror simpelthen bare, at jeg var uopmærksom. Jeg gassede ned, men bare ikke hurtigt nok, siger Remee i retten ifølge mediet og uddyber:

- Jeg havde en superdårlig dag. Mit forhold med min forlovede var lige gået i stykker, så jeg var simpelthen ikke mig selv den dag.

Efter otte års forhold kuldsejlede kærligheden mellem Remee og modellen Mathilde Gøhler i 2022.

Den 50-årige popproducer og den 33-årige model og influent har to døtre sammen. Netop børnene er en af årsagerne til, at Remee fortsat har brug for sit kørekort for at fragte dem i børnehave og i skole, forklarede han i retten ifølge Ekstra Bladet.

- Det er ekstremt vigtigt for mig. De er ikke store nok til at tage tog eller bus, og det tør vi heller ikke, sagde han ifølge mediet.

Ifølge Se & Hør var sagen for retten, fordi Remee gentagne gange har overtrådt færdselsloven.

Han har tilbage i 2021 fået en betinget frakendelse af kørekortet samt flere bøder og to klip i kørekortet de seneste to år.

Remee vandt første sæson af "X Factor" i 2008 med sin deltager Martin Hoberg Hedegaard.

Derudover står han bag flere store numre, heriblandt julehittet "Let Love Be Love", som han skrev tilbage i 1998 til sin ældste datter.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/08/2025 - 11:38

Cavlingvinder springer ud som filminstruktør

For første gang stiller Nagieb Khaja sig frem som filminstruktør for at skildre den barske virkelighed, det er, hvis man ønsker at forlade det hårde bandemiljø.

Han modtog Cavlingprisen sammen med tre journalister fra Ekstra Bladet i 2021.

Siden har han været idémand til filmen "Vejen hjem", og nu er tiden kommet til, at Nagieb Khaja selv stiller sig bag kameraet.

Han debuterer som filminstruktør med dramaet "Løvehjerte".

Det offentliggør Toolbox Film og Scanbox Entertainment i en pressemeddelelse.

Med filmen vil Nagieb Khaja skildre, hvordan det er at være en del af et kriminelt miljø, og hvor svært det kan være at forlade det igen.

Ifølge Nagieb Khaja kan det føles som at blive amputeret, fordi man efterlader sin identitet, sit netværk og det eneste sted, man har følt sig som en del af noget.

- Vores håb med denne fortælling er at vise, hvorfor det er så svært for unge mænd at kappe båndet til deres miljø, siger Nagieb Khaja i pressemeddelelsen og fortsætter:

- Det er især svært at forstå for de fleste af os, fordi det helt åbenlyst er en ond spiral, der kun gør mændenes liv værre for hvert sekund, de tøver med det. I værste fald kan tilhørsforholdet til miljøet koste dem livet.

Filmen handler om Luan, der har tilbragt det meste af sit liv i en bande.

De mange år i det brutale miljø har tæret på ham. Under radaren begynder han at planlægge sit exit fra både banden og det barndomskvarter, hvor han voksede op med sin bedste ven og højre hånd, Issa.

Ud over at instruere filmen har Nagieb Khaja også været med til at skrive manuskriptet.

"Løvehjerte" udspringer af et venskab mellem Nagieb Khaja og et tidligere bandemedlem, som han mødte i forbindelse med sin research på en dokumentar om bandekonflikter i København.

Nagieb Khaja har som journalist, forfatter og dokumentarinstruktør beskæftiget sig med Syrien og Afghanistan, hvor han har haft adgang til ledende personer i den fundamentalistiske islamistiske politiske bevægelse Taliban og den militante organisation al-Qaeda.

Han modtog i 2021 en Cavling, som er Danmarks mest prestigefyldte journalistiske pris, sammen med tre journalister fra Ekstra Bladet for artikelserien "Mettes uønskede børn".

Den skildrede, at Forsvarets Efterretningstjeneste havde advaret regeringen om, at danske børn i fangelejre i Syrien risikerede at blive bortført af Islamisk Stat.

Der var derudover en risiko for, at den militante islamistiske organisation ville give børnene træning med henblik på at udføre angreb i deres hjemlande. Regeringen blev siden kritiseret for ikke at have delt efterretningstjenesternes vurderinger med Folketinget.

Foran kameraet på "Løvehjerte" skal Nagieb Khaja arbejde med skuespiller Besir Zeciri, som også var med i "Vejen hjem" og i den oscarnominerede film "Pigen med nålen".

Derudover medvirker Mohamed Djeziric, som i 2024 har været med i filmen "Mørkeland" og Tv-serien "Ungeren", samt Borgen- og Badehotellet-stjernen Bjarne Henriksen.

Filmen forventes at ramme de danske biografer næste år.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 20/08/2025 - 14:00

FAKTA: Ny eller brugt elbil

* Analysen fra Spar Nord og Bilbasen er lavet på baggrund af et gennemsnit af de mest mest solgte nye og brugte biler.

* Da der er noget højere afskrivning på nye biler, vil besparelsen være lidt større ved at købe en brugt elbil.

* Til gengæld er der i nye elbiler i nogle tilfælde tale om bedre teknologi, og de kommer med en garanti, der dækker nogle af reparationerne.

Kilde: Jan Lang, markedsanalytiker hos Bilbasen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 20/08/2025 - 14:00

FAKTA: Beregn din besparelse ved et skift

* For at beregne besparelse ved at skifte sin benzinbil ud med en ny elbil bruger Spar Nord og Bilbasen begrebet TCO, som betyder Total Cost of Ownership - altså de totale omkostninger ved at eje bilen.

* TCO er baseret på de ti mest solgte nye biler og de ti mest solgte brugte biler i Danmark fra januar til og med maj 2025. 

* For at beregne din egen besparelse ved et skift, skal du finde din bils årlige kørselsforbrug ved at se i bilens servicebog, kørebog eller tidligere synsrapporter - eller skønne dit kørselsbehov.

* Gang dit kørselsforbrug med forskellen på benzinbilens og elbilens TCO nemlig 0,71 kroner per kilometer. Er dit kørselsbehov 20.000 kilometer, bliver regneeksemlet: 0,71 x 20.000 kilometer = 14.200 kroner om året i besparelse.

Kilde: Spar Nord og Bilbasen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek