Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Horsens, 17/08/2026 - 08:48

Mand blev fløjet til behandling efter knivstikkeri i Horsens

Politiet sigter anholdt mand for at ville dræbe en anden søndag eftermiddag, skriver Horsens Folkeblad.

Af: /ritzau/

En mand blev søndag eftermiddag udsat for et knivstikkeri i det centrale Horsens.

Det siger vagtchef ved Sydøstjyllands Politi Rune Nielsen tidligt mandag morgen til Ritzau.

Manden blev fløjet med helikopter til behandling på hospitalet.

Politiet ønsker tidligt mandag morgen ikke at oplyse om hans tilstand, men Horsens Folkeblad skriver, at en anholdt mand i sagen sigtes for forsøg på manddrab.

Politiet fik anmeldelsen om knivstikkeriet klokken 16.55.

Søndag eftermiddag oplyste vagtchef Halfdan Kramer, at der havde fundet et voldeligt overfald sted i det centrale Horsens, og at en person var blevet fløjet på hospitalet.

Efter knivstikkeriet blev der sat afspærringer op, og politiet var til stede med flere patruljer i området omkring Sankt Helene Vej og Sønderbrogade i Horsens.

Politiet foretog undersøgelser på stedet frem til omkring klokken 01.30 natten til mandag, hvor afspærringerne blev ophævet, oplyser Rune Nielsen.

Mandag formiddag skriver Horsens Folkeblad, at den anholdte mand vil blive fremstillet for en dommer med krav om varetægtsfængsling. De to mænd kender ifølge mediet hinanden i forvejen.

RITZAU

TjekDet - faktatjek