Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 10/03/2023 - 10:00

Tæm helbredsangsten før den løber af med dig

Det går ud over din livskvalitet, hvis du konstant bekymrer dig om, hvorvidt du fejler noget, siger psykolog.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Hovedpinen får dig til at google symptomer på hjernesvulster, og din læges telefonnummer ligger højt på opkaldslisten.

Lider du af helbredsangst, fylder frygten for at fejle noget overvældende meget i hverdagen.

- Det går ud over ens livskvalitet. Jeg tror, at vi er mange, der har prøvet at have en periode i vores liv, hvor angsten for sygdom har fyldt. Men her er der tale om et vedvarende mønster, siger Malene Klindt Bohni, der er psykolog med speciale i angstlidelser.

Ifølge hende kan angsten bunde i, at du tidligere har haft helbredsproblemer inde på livet. Men den kan også opstå ud af den blå luft uden nogen særlig forklaring.

Uanset årsagen er der en række ting, du kan gøre for at tøjle angsten.

- Det kan hjælpe at afsætte tid til lystfyldte aktiviteter. På den måde kan du arbejde med at forhindre, at sygdomsangsten overtager det hele, siger Malene Klindt Bohni.

Et andet råd går på, at du indfører bekymringstid. Det vil sige, at du skriver et tidspunkt i din kalender, hvor du giver tankerne frit løb.

- For nogle hjælper det at vide, at klokken 16 i dag sætter jeg mig ned og bekymrer mig, lyder det fra psykologen.

Det betyder ikke, at du kan styre, hvornår sygdomsangsten dukker op, understreger hun. Men når den gør, kan du forsøge at sige til den: "Dig tager jeg mig af klokken 16".

Hvis du ringer til lægen, kan det også være gavnligt at fortælle, at du lider af helbredsangst.

På den måde kan han eller hun tage hensyn til det under konsultationen, lyder en anbefaling fra Forskningsklinikken for Funktionelle Lidelser ved Aarhus Universitetshospital.

Ud over at forske i helbredsangst, tilbyder klinikken også behandling til patienter fra hele landet.

Sidst, men ikke mindst, bør du kigge grundigt på den adfærd, som angsten skaber hos dig.

Det kan være, at du konstant tjekker din krop eller søger meget viden om sygdomme.

Samtidig kan det være, at du aldrig kontakter din læge af frygt for at få at vide, hvad du fejler. Eller at du omvendt meget ofte tager fat i lægen for at få ro i maven.

- Du gør det for at skabe tryghed, men faktisk hælder du benzin på bålet, siger Malene Klindt Bohni.

Hun opfordrer derfor til, at du prøver at lave nogle regler for dig selv, i forhold til hvordan du reagerer på helbredsangsten.

Det vil for eksempel sige, at du øver dig i kun at ringe til lægen, hvis du oplever akutte eller langvarige symptomer.

- Sygdomsangsten vil bare gerne have din livskvalitet. Man skal nå et punkt, hvor sygdomsangsten stadig er der, men at den ikke fylder unødigt meget.

/ritzau fokus/


København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek