Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 29/12/2022 - 08:00

Peter Mygind: Jeg er ydmyg over mit liv

Skuespiller og tv-vært Peter Mygind ser tilbage på et år med mindeværdige øjeblikke i familien. Nytårsaften skal han og hustruen dyrke yin-yoga på Bornholm.

Philip Davali/Ritzau Scanpix

Af: Af Tenna Linnet, Ritzau Fokus

Året er ved at nå sin slutning, og den sidste aften nærmer sig. Mens mange skal fejre det med bulder, brag og masser af alkohol, fejrer skuespiller Peter Mygind det på lidt anden vis.

Fejringen af årsskiftet skal ske på Bornholm, hvor dagen starter med halvanden times yin-yoga. Sådan har han aldrig prøvet at holde nytårsaften før.

- Jeg skal sidde sammen med nogle gode venner på en fed restaurant og bare nyde den vildeste mad, mens vi kigger ud over klipperne.

- Og så er det meningen, at vi også skal hoppe i vandet og ind i en sauna. Men nu må vi lige se, hvordan det bliver, siger Peter Mygind med latter i stemmen.

Skuespilleren er ikke lige så ferm til yoga som sin hustru, Lise Mühlhausen.

- Jeg er ikke så stærk i det. Jeg er lidt stiv i lemmerne. Men jeg kaster mig ud i det, og så sker der det, der sker, griner han.

Den 59-årige skuespiller kan endelig slappe af efter et hæsblæsende år, hvor han har haft premierer på hele tre tv-serier.

Derudover sang han julen ind med tv-vært Natasja Crone i programmet "Alletiders juleshow", der kan ses på TV 2 Play.

Næste år bliver også begivenhedsrigt for Peter Mygind. Han håber på at lave en fjerde sæson af "Sommerdahl" og på at filme en ny tysk tv-serie. Og så glæder han sig til at se sit barnebarn starte i skole og selv at fylde 60 år i august.

Her fortæller Peter Mygind om året, der er gået, og det år, han ser ind i.

Hvad er det mest mindeværdige, der er sket i 2022?

- Mit barnebarn Rosa er blevet fem år. Det er meget rørende at få lov at være øjenvidne til et lille menneske, der er på vej ud i verden og bliver klogere, større og modigere på at gøre og sige ting. Det er meget vidunderligt.

- Og så har jeg været heldig, at jeg har lavet tre store tv-serier. Jeg har været med i "Borgen", "Riget Exodus" og "Sommerdahl". Det er tre vidt forskellige serier, som alle har et publikum, der elsker det.

Du fylder jo 60 i 2023. Giver det anledning til at tage ting op til revision?

- Næ. Jeg er bare taknemmelig for, at jeg har haft et langt liv med den samme hustru, at Lise har kunnet holde mig ud i snart 32 år, og at vi stadig holder i hånd og er vilde med hinanden. Det er jeg meget lykkelig over.

- Jeg har det godt med mine sønner og svigerdatter og har skønne venner, og jeg har noget at lave. Der er meget, der fylder mit taknemmelige hjerte. Jeg er meget taknemmelig og ydmyg over mit liv.

Hvilke nedture har der været i 2022?

- Selvfølgelig har der været mørke dage, hvor jeg har været frustreret, vred og ked af det eller er blevet såret. Sådan er det. Men det er ikke noget, der har sat sig fast og har ikke været noget stort og voldsomt.

- Jeg lader ikke ting gro fast i mig, hvis nogle ikke er ordentlige over for mig. Det er jo desværre konsekvensen, når man går ud ad sin hoveddør og møder andre mennesker, som man risikerer uenighed med, fordi de har andre måder at betragte livet på.

Hvad ser du mest frem til i 2023?

- Jeg glæder mig helt vildt til at se lille Rosa starte i skole og have rygsæk på. Det bliver så vildt at se hende bevæge sig ud i det store fællesskab, som det jo er at gå i skole.

- Det er et spring at gå fra børnehaven til pludselig at stå i skolegården med en masse store elever, der kigger på dig, og være den mindste. Det er en voldsom verden at træde ud i. Den er skøn og vidunderlig og spændende, men den kan eddermame også være svær og følsom.

Har du nogen projekter i kikkerten for 2023?

- Jeg skal forhåbentlig lave mere "Sommerdahl". Det kører nu på fjerde sæson, så det er jo dejligt. Der er stor chance for, at vi kommer igen til næste år, teaser han.

- Desuden ser det ud til, at jeg skal være med i en stor tysk, international serie, som jeg skal spille i Tyskland. Dér spiller jeg røvhullet, for det gør jeg, når jeg er i Tyskland. Et højt skandinavisk røvhul, fordi de har set mig i "Borgen" som Michael Laugesen, hvor jeg var kold og kynisk.

Hvad håber du, der sker i 2023?

- Jeg vil bare opfordre alle til at passe på hinanden og holde igen med vredesudbrud på sociale medier. Folk skal tænke over, at vi skal opbygge hinanden, vi skal ikke nedbryde hinanden, uanset hvor uenige vi måtte være.

- Verden har mere end nogensinde brug for, at vi sender noget kærlighed ud i universet. Altså, som i rigtig meget kærlighed ud i universet!

/ritzau/

København, 02/10/2023 - 12:10

Aura: På forunderlig vis er jeg blevet mor

Oscar Scott Carl/Ritzau Scanpix

Aura er for nylig blevet mor for første gang, og derfor må musikeren flytte en række af sine koncerter for at hellige sig familien.

Musikeren Aura må flytte en række af sine annoncerede koncerter.

Aura blev for nylig mor for første gang. Og derfor er hun nødt til at tænke og leve anderledes og ikke mindst prioritere anderledes for en tid.

Det oplyser hun i et længere opslag på Instagram.

- Som I sikkert allerede ved, har musik altid været den største del af mit liv, og jeres støtte har været ubeskrivelig og uvurderlig for mig. Som I sikkert også ved, er jeg på forunderlig vis blevet mor, og det har åbnet op for en helt ny verden af kærlighed og ansvar, skriver Aura blandt andet.

- På grund af denne særlige og helt naturligt krævende begivenhed i mit liv må jeg med tungt hjerte se mig nødsaget at flytte de fleste af mine koncerter for en kortere periode. Dette har været en ubeskrivelig og ganske svær beslutning. Men det er nødvendigt og vigtigt for mig at måtte have fokus på min lille familie i denne tid.

Aura udgav sidste år albummet "Life of a Rainbow", og det var i anledning af det album, at hun skulle have indledt sin turné i Rønne senere i oktober og sluttet af i slutningen af november i Næstved.

Aura, der bærer det borgerlige navn Maria Louise Joensen, albumdebuterede i 2008 med pladen "Columbine", der indeholdt hits som "I Will Love You Monday" og "Something From Nothing".

Siden har Aura udgivet tre plader, hvoraf det seneste, "Life of a Rainbow", udkom sidste år.

Den 38-årige sangerinde er blevet hædret med flere fornemme priser gennem sit musikalske virke. Blandt andet har hun modtaget flere Danish Music Awards-statuetter. Herunder i kategorien Årets Danske Kvindelige Kunstner og Årets Danske Hit for "Geronimo" tilbage i 2012.

/ritzau/

Læs Mere >>

Paris, 02/10/2023 - 11:32

Nikolaj Coster-Waldau gik catwalk med datteren

Mohammed Badra/Ritzau Scanpix

Den danske verdensstjerne Nikolaj Coster-Waldau har været ansigt for L'Oreal Paris siden 2018. Nu har han fået følgeskab af sin datter Safina Coster-Waldau.

Der var dansk stjernestøv på den røde løber til L'Oreal Paris' show søndag under modeugen i den franske hovedstad.

Game of Thrones-stjernen Nikolaj Coster-Waldau, som siden 2018 har været L'Oreal Paris' globale ansigt inden for hudpleje til mænd, gik på catwalken sammen med sin yngste datter, 19-årige Safina Coster-Waldau.

Sammen fremviste den celebre far-datter-duo næste års forårs- og sommerkollektion.

Det fremgår af en række billeder fra modeshowet.

Det var en sand stjerneparade, der havde indfundet sig på podiet.

Ud over Safina og Nikolaj Coster-Waldau var supermodellen Kendall Jenner, der er en del af Kardashian-klanen, de Oscar-vindende verdensstjerner Helen Mirren og Viola Davis samt skuespillerinderne Andie MacDowell og Eva Longoria på den stjernespækkede catwalk.

Sidste år var Nikolaj Coster-Waldau også på podiet for skønhedsmastodonten. Her akkompagnerede hans hustru, sanger og skuespiller Nukâka Coster-Waldau, den danske superstjerne.

Ud over Safina Coster-Waldau er parret også forældre til 23-årige Filippa Navarana Coster-Waldau.

Hun var også på podiet med sin verdensberømte far i 2021.

Begge Coster-Waldau-døtre er gået i deres forældres fodspor. Både som skuespillere - og nu også som L'Oreal-modeller.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 02/10/2023 - 10:00

FAKTA: Vær godt klædt på inden du booker

* Når du booker hotelophold på en bookingplatform, er der flere ting, du med fordel kan gøre.

* Undersøg, om du indgår en aftale med hotellet eller bookingplatformen. Det har betydning, hvis der opstår problemer, og du vil klage. Hvis bookingsiden for eksempel blot er formidler, skal det tydeligt fremgå, at den ikke er ansvarlig.

* Du kan undersøge, om andre kunder har anmeldt hotellet, og hvor tilfredse de har været.

* Tænk over dine behov, før du søger. Det kan være nemt at lade sig friste af gode tilbud. Derfor bør du overveje, om du for eksempel har brug for et hotel tæt på centrum, en afbestillingsforsikring eller har andre ønsker.

Kilde: forbrug.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 02/10/2023 - 10:00

Sådan bliver du snydt når du booker hotel

Clara Margais/Ritzau Scanpix

Du bør ikke bare gå efter det første og det bedste, når du booker hotelophold via bookingplatforme. Flere hoteller betaler for at ligge højt på listen.

Når du skal bestille din næste rejse til London, Paris eller Rom, bruger du sikkert en af de mange bookingplatforme til at finde et sted at bo.

Men faktisk finder du ikke nødvendigvis det bedste hotel på den måde. For hos mange platforme betaler hoteller for at ligge højere på udvalgslisten.

Det viser en undersøgelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, som har dykket ned i bookingportalernes søgemekanismer.

- Hvis man kigger på de første mange sider på en platform, så har næsten alle hoteller købt et rangeringsboost. Enten permanent eller i en afgrænset periode, hvor man betaler til platformen for at komme højere op på listen, siger souschef Andreas Maaløe Jespersen fra styrelsens forbrugerpolitiske center.

Ifølge analysen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er hotellernes chance for at valgt blive af kunderne større, jo højere en rangering, de har.

Og det kan være dårligt nyt for forbrugerne.

- Som kunde får man ikke noget ud af, at et hotel har købt sig længere op på listen. Det gør det ikke billigere for kunden, og man får ikke nødvendigvis et bedre hotel, siger Andreas Maaløe Jespersen.

Men bookingportalerne gør også livet lidt lettere som forbruger, fordi de samler diverse udbydere på en overskuelig liste. Så hvis du gerne vil bruge bookingportalerne til at booke dit næste hotelophold, er der flere steder, hvor du kan sætte ind.

Går du op i prisen, kan du sortere listen, så hotellerne rangeres fra lav til høj pris. Dermed får du vist hotellerne efter pris og ikke rangeringsboost.

Derudover kan du forsøge at være så nøjagtig som muligt, når du leder efter et hotel.

For jo mere præcis, du kan være, jo mindre kommer hotellernes forudbetalte rangering til at spille ind.

Derudover kan det være godt givet ud selv at afsøge markedet, forklarer Andreas Maaløe Jespersen.

- Hvis man finder et hotel, man godt kan lide, kan man prøve at undersøge, om det koster mindre andre steder, eller om man kan få et bedre tilbud ved at kontakte hotellet direkte, siger souschefen.

Du har sikkert også mødt udsagn som "book nu" eller "kun tre værelser tilbage" på bookingsider. Men der er sjældent grund til panik.

- Du kan næsten altid finde et bedre eller lige så godt tilbud andre steder. Så man skal ikke føle sig presset til at træffe en hurtig beslutning.

- Der er masser af hoteller, medmindre man skal til en meget lille by og kun vil bo et bestemt sted. Men her kan det bedre betale sig at bruge tid på at finde noget andet end at lade sig presse til at booke noget, siger Andreas Maaløe Jespersen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

Nyhedsarkiv