Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 12/11/2023 - 08:00

Birgitte Hjort: Jeg har tit haft svært ved at tie stille

Skuespiller Birgitte Hjort Sørensen er et sted i livet, hvor det ikke er kampen for sin egen karriere, men mere for de brede rammer som skuespiller, hun kæmper.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Lukas Nørgaard Bødiker, Ritzau Fokus

Skuespilleren Birgitte Hjort Sørensen har haft stor succes herhjemme med produktioner som "Marie Krøyer" "Greyzone" og ikke mindst DR-serien "Borgen", der katapulterede hende til en international karriere.

Udlandseventyret kulminerede med fantasysuccesen "Game of Thrones", musicalkomedien "Pitch Perfect" og den Martin Scorsese- og Mick Jagger-skabte serie "Vinyl".

- Det er sjovt at lave mange forskellige ting, og det er det, der er tiltrækkende ved mit fag, at jeg kan netop det, fortæller Birgitte Hjort Sørensen.

Netop nu er hun aktuel i TV 2's nye thrillerserie, "Oxen", som godsejerdatteren Kajsa Corfitzen. I serien bliver hun hvirvlet ind krigsveteranen Niels Oxens opgør med en hemmelig magtelite.

Men faktisk er der også en anden rolle uden for rampelyset, som Birgitte Hjort Sørensen for nylig har givet sig i kast med.

Hun blev medlem af bestyrelsen for Dansk Skuespillerforbund tidligere på året.

- Jeg har i løbet af de sidste par år bevæget mig meget mere ind i det kulturpolitiske. For jeg er blevet ret interesseret i de større rammer for, hvordan vi kan udfolde os som skuespillere, siger Birgitte Hjort Sørensen.

- Så det har jeg brugt mere tid på, det er virkelig spændende. Og jeg synes generelt, jeg har noget fornuftigt at sige, som andre skal lytte på, griner skuespilleren.

Birgitte Hjort Sørensen fortæller, at hun stadig vil være udøvende skuespiller, men at hun har kastet flere kræfter i at være med til at sætte rammerne for danske skuespillere.

- Jeg begyndte at interessere mig rigtig meget for, hvordan kan vi påvirke lovgivningen og samtalen, sådan at vi får de bedst mulige rammer for arbejdet, fortæller hun.

At stå frem og sige sin mening falder egentlig Birgitte Hjort Sørensen ret naturligt - helt tilbage fra tiden som elevrådsformand.

- Jeg har tit haft svært ved at tie stille, i hvert fald med det jeg ikke synes, fungerer.

- Og nu synes jeg, at jeg har fået så mange år på bagen, så jeg også forstår, at man skal lytte til de andre og ikke bare tromle sin egen mening igennem, siger skuespilleren.

Hun fortæller videre, hvordan hun er blevet klar over, at hun måske har befundet sig lidt i sin egen lille boble, hvor hun har været mere optaget af sin egen karriere og sit eget liv end de brede rammer.

- Jeg kan se nu, at der er en stor tilfredsstillelse ved at engagere sig på et højere plan, og det er nødvendigt, hvis man ikke synes, det er i orden. Så må man jo råbe op og gøre noget andet i stedet for bare at brokke sig, fortæller hun.

Sidste års konflikt mellem streamingtjenesterne og den danske film- og tv-branche blev et "wakeupcall" for hende.

Derfor føler hun, at der påhviler hende et ansvar, som hun er klar til at tage.

- Det er nogle store strukturelle ændringer, vi står over for med streaming og AI (kunstig intelligens, red.). Og det, kan jeg bare mærke, er for vigtigt til, at man bare kan sætte sig på bagsædet og sige, at det må nogle andre fikse, siger hun.

Med sig i arbejdet kan hun trække nogle af de erfaringer, hun har taget med fra det store udland.

- Vi har jo heldigvis en super industri i Danmark, så jeg er meget glad for at arbejde herhjemme. Men jeg er også glad for de perspektiver, jeg har fået med fra udlandet, siger hun.

Birgitte Hjort Sørensen forklarer, at Danmark helt grundlæggende er ret demokratisk indrettet med en flad struktur, når det gælder skuespillernes indflydelse på deres roller.

Da hun for eksempel lavede "Borgen", kunne hun sagtens have meninger om manuskriptet, eller om det tøj hendes karakter, Katrine Fønsmark, skulle have på.

I udlandet er det derimod noget helt andet. Det er langt mere hierarkisk, og kommandovejene er sværere at komme igennem.

- Jeg synes faktisk, jeg har oplevet, at jeg selv strammer mig mere an nogle gange i udlandet. Men omvendt er det også svært at få sin stemme hørt, siger hun.

- Man kan godt mærke, at skuespillerne har røven mere på komedie i udlandet. Det gør bare, at alle hæver niveauet lidt. Jeg synes godt, at man kan lære lidt af den disciplin. Nogle gange kan vi i al vores omsorg godt blive lidt magelige herhjemme, fortsætter hun.

Trods flere store rolle i udenlandske produktioner begyndte Birgitte Hjort Sørensen også at føle sig en smule mæt. Der var enormt meget ensomhed, meget være væk hjemmefra og gå glip af fødselsdage forbundet med arbejdet.

I tiden efter at være vendt hjem til Danmark på mere fast basis er hun også blevet mor til to døtre, som hun har med sin kæreste, Kristian Ladegaard Pedersen.

- Jeg er virkelig glad for, at jeg har prøvet det. Og jeg har ikke lukket døren helt til det. Men jeg har heller ikke det samme syn på det, som jeg havde dengang.

- Jeg har det sådan, hvis der kommer noget sjovt, og det kan lade sig gøre praktisk - helt klart. Og hvis ikke, så er det også helt fint, siger hun.

Næste afsnit af "Oxen" kan ses på TV 2 søndag aften. Snigpremieren på næste afsnit kan allerede nu ses på TV 2 Play.

/ritzau/

Schweiz, 12/12/2025 - 10:53

Eurovision-vinder returnerer trofæ i protest over Israels deltagelse

Denis Balibouse/Reuters

- Hvis de værdier, vi fejrer på scenen, ikke efterleves uden for scenen, bliver selv de smukkeste sange meningsløse, skriver Nemo, der vandt Eurovision i 2024.

Den schweiziske sanger Nemo, som vandt det internationale melodigrandprix sidste år med nummeret "The Code", returnerer nu sit trofæ til European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision.

Nemo, der bærer det borgerlige navn Nemo Mettler, mener, at der er konflikt mellem Israels deltagelse i konkurrencen og EBU's idealer om inklusion, sammenhold og værdighed.

Det oplyser Nemo i et opslag og en video delt på det sociale medie Instagram.

- Israels fortsatte deltagelse under det, som FN's uafhængige internationale undersøgelseskommission har konkluderet, er folkedrab, viser en klar konflikt mellem disse idealer og den beslutning, som EBU har truffet, skriver Nemo.

EBU's direktør, Martin Green, siger i en udtalelse til det britiske medie BBC, at man er ked af Nemos beslutning, men at man respekterer musikerens synspunkter.

En uafhængig FN-undersøgelseskommission fastslog i september, at Israel har begået folkedrab i Gazastriben med hensigt om at udslette palæstinenserne i området.

Det har Israel afvist.

Israel indledte en offensiv i Gazastriben efter den militante bevægelse Hamas angreb Israel 7. oktober 2023.

Medlemmer af EBU besluttede ved en generalforsamling tidligere i december, at Israels deltagelse i grandprixet ikke skulle til afstemning.

- Eurovision blev født i asken af Anden Verdenskrig. Eurovision var designet til at bringe os sammen. Eurovision vil støde på bump på vejen, og vi har en kompliceret verden. Men vi håber, det er en midlertidig situation, og at vi vil komme videre, sagde EBU's direktør, Martin Green, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Unionens medlemmer har støttet en række ændringer af regler, der har til formål at styrke tillid, gennemsigtighed og neutralitet i forbindelse med begivenheden, så alle medlemmer kan deltage.

- Alle EBU-medlemmer, der ønsker at deltage i Eurovision Song Contest 2026 og accepterer at overholde de nye regler, er berettigede til at deltage, skrev EBU efterfølgende i en pressemeddelelse.

Blandt andet kommer fagjuryerne tilbage i semifinalerne, så det ikke længere suverænt er seerne, som vælger finalisterne til grandprixets grande finale.

Jurymedlemmer skal også skrive under på, at de stemmer upartisk.

Derudover bliver overvågningen af mistænkelige stemmemønstre udvidet.

Det er nogle af tiltagene.

En række tv-stationer kræver fortsat Israel udelukket. Holland, Irland, Spanien, Slovenien og senest Island har oplyst, at man boykotter konkurrencen.

Reuters skrev tidligere i december, at Tyskland ville overveje sin deltagelse, hvis Israel blev ekskluderet.

Både Spanien og Tyskland udgør sammen med Frankrig, Italien og Storbritannien "The Big Five", da de fem lande betaler mest til Eurovision og derved også er garanteret en finaleplads, hvorimod alle andre lande, heriblandt Danmark, skal kvalificere sig i semifinalen.

DR, som afholder Dansk Melodi Grand Prix, hvor Danmarks Eurovision-repræsentant findes, har tidligere oplyst, at man ikke har planer om at boykotte det internationale melodigrandprix.

Den danske public service-station har dog understreget, at mediets deltagelse er betinget af en række forhold, herunder et stærkt internationalt fællesskab, sikkerhed og en apolitisk ramme om konkurrencen.

Israels public service tv-station, KAN, har bekræftet, at man deltager i næste års Eurovision, som afholdes i Østrig.

Den østrigske sanger JJ vandt årets Eurovision, men stod det udelukkende til seerne, ville Israel have vundet grandprixet. Fagjuryernes point betød, at alpelandet vandt.

/ritzau/







Læs Mere >>

Jelling, 12/12/2025 - 08:28

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Henry Nicholls/Ritzau Scanpix

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden og tilføjer:

- Han laver et gigantisk show, der kan samle hele pladsen - og så har han ikke været i Danmark længe. Så der er lagt op til en historisk åbningsaften, der virkelig sparker festivalsommeren i gang.

Ifølge festivalen er Calvin Harris' sange blevet streamet mere end 56 milliarder gange på tværs af streaming- og videotjenester.

Der er endnu ikke offentliggjort et fuldt program for næste års Jelling Musikfestival, der løber af stablen 21. til 24. maj.

Men festivalen har dog allerede foruden Calvin Harris løftet sløret for en række af de musikere, der lægger vejen forbi den jyske festival.

Det gælder blandt andre den britiske kunstner Rick Astley, Medina, Rasmus Seebach, Tobias Rahim og Gnags.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek