Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 10/04/2023 - 08:00

Dansk kendis i musicaldebut: Jeg kan ikke synge

Youtuber Rasmus Brohave har taget et noget bemærkelsesværdigt karriereskift og debuterer nu som musicalstjerne i den kommende "Askepot - The Musical".

ólafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix

Af: Af Alexander Broberg Tørring, Ritzau Fokus

Den danske youtuber Rasmus Brohave har sin vante gang foran kameraet i enten sine egne YouTube-videoer eller på tv-skærmen.

Særligt når det kommer til hans egen YouTube-kanal, føler han sig rigtig komfortabel. Måske endda lige en anelse for meget.

Derfor besluttede han sig for at sige ja til det, han ser som den ypperste udfordring, han kunne komme i tanke om. Nemlig at medvirke i en musical.

- Jeg var ved at falde ned af stolen. Det her er noget helt nyt, som jeg har kastet mig ud i, fortæller den 25-årige internetpersonlighed.

I foråret næste år skal han spille med i "Askepot - The Musical" ved siden af erfarne stemmer som Stig Rossen, Caroline Henderson og Pelle Emil Hebsgaard.

- Til sommer har jeg arbejdet med YouTube i 11 år, og jeg kunne mærke, at jeg havde brug for en udfordring.

Og det skulle ikke bare være en hvilken som helst udfordring, men en kæmpe udfordring, lyder det fra Rasmus Brohave.

- Jeg tror, at man skal presse sig selv ud i noget, hvor man ikke helt kan bunde. Og det føler jeg overhovedet ikke, jeg kan her, fortæller han.

- Der er så mange ting, jeg skal lære, og jeg får rigtig, rigtig travlt næste år, når vi går i gang med det hele, men jeg glæder mig også helt vildt.

Selv om youtuberen har fået en rolle i en musical, hvor der vanligt er en del dans og sang, kan Rasmus Brohave ikke helt afsløre omfanget af vokal og hoftebevægelser fra hans side.

- Hvis jeg skal synge, så tror jeg helt sikkert, at sangen vil blive en stor udfordring, erkender han.

- Lige nu kan jeg ikke synge, så jeg synes også, det er modigt at kaste mig ud i sådan en musical - både for holdet bag, men også mig selv.

Han er dog ret fortrøstningsfuld, hvad det angår.

- Jeg er totalt ude af min komfortzone, og det er ubehageligt, men samtidig også helt vildt fedt. Jeg har brug for at mærke, at jeg har sommerfugle i maven.

- Jeg er sikker på, at jeg nok skal lære det, hvis jeg vil det nok, lyder det fra Rasmus Brohave.

For selv om YouTube-stjernen er helt ude, hvor fødderne for længst har sluppet havbunden, kan han mærke det kick, han har længtes efter.

- Sidst jeg følte, jeg var på dybt vand, var da jeg var vært på "Danmark har talent" i 2019, så jeg følte, at det var nogle år siden, jeg havde mærket en lignende følelse.

På hjemmefronten og i vennekredsen var den fælles respons på Rasmus Brohaves nye job et unisont "hva' for noget?"

- Men da jeg fortalte, at jeg altså havde brug for den her udfordring for at udvikle mig selv og lære at slippe tøjlerne, så var de alle enormt støttende, fortæller han.

- Nu glæder jeg mig bare til at mærke energien. Det bliver fedt og føles helt rigtigt.

"Askepot - The Musical" får verdenspremiere i Tivolis Koncertsal 7. marts 2024.

/ritzau/

Atlanta, 15/07/2025 - 03:00

Ikke-udgivet Beyoncé-musik stjålet fra koreografs bil

Parkwood Entertainment/Reuters

Harddiske med sange, der ikke er blevet udgivet, er stjålet fra bil, som blev brugt af koreograf og danser.

Uudgivet musik fra den amerikanske sanger Beyoncé er blevet stjålet fra en bil i Atlanta i den amerikanske delstat Georgia.

Det skriver mediet BBC.

Tyveriet fandt sted den 8. juli - få dage inden, at Beyoncé spillede den første af fire koncerter i byen som del af sin Cowboy Carter-turné.

Her blev en række genstande stjålet fra en lejebil, som blev brugt af sangerens koreograf og af en af hendes dansere.

En politirapport viser, at harddiske med sange, der endnu ikke er blevet udgivet, er blandt de stjålne sager. Også dokumenter med planer for hendes shows og sætlister til tidligere og kommende koncerter blev stjålet fra bilen.

Politiet i Atlanta siger, at der er blevet udstedt en arrestordre på en mistænkt. Vedkommendes navn er dog ikke blevet offentliggjort.

Christopher Grant, som er koreograf for Beyoncé, og danseren Diandre Blue forklarer til politiet, at de havde parkeret den lejede bil, som var en sort Jeep Wagoneer, for at gå ind i et spiseområde med madboder, som lå i nærheden.

Da de vendte retur, var bilens bagrude blevet smadret, og to kufferter var forsvundet, lyder det i politirapporten om hændelsen.

De to har også fortalt til politiet, at de i bilen også havde oplysninger til Beyoncé, som de kalder meget personlige og følsomme.

Fra bilen blev der desuden stjålet en bærbar computer, designertøj og et par Airpods fra Apple.

Myndighederne har forsøgt at bruge en funktion, hvor man kan spore computer og Airpods, til at finde ud af, hvor de stjålne ting er, fremgår det af politirapporten.

Myndighederne har også undersøgt bilen for fingeraftryk, og de fandt i den forbindelse to "meget lette" aftryk, lyder det.

Det er umiddelbart uklart, hvorvidt de stjålne genstande er blevet fundet.

BBC har rakt ud til en repræsentant for Beyoncé vedrørende sagen, men sangeren er ikke umiddelbart vendt tilbage.

Beyoncé spillede Cowboy Carter-turnéens første koncert i Atlanta den 10. juli. Den sidste finder sted mandag aften amerikansk tid.

/ritzau/

Læs Mere >>

Atlanta, 15/07/2025 - 02:44

Ikke-udgivede Beyoncé-sange stjålet fra koreografs bil

Harddiske med sange, der ikke er blevet udgivet, er stjålet fra bil, som blev brugt af koreograf og danser.

Uudgivet musik fra den amerikanske sanger Beyoncé er blevet stjålet fra en bil i Atlanta i den amerikanske delstat Georgia.

Det skriver mediet BBC.

Tyveriet fandt sted den 8. juli - få dage inden, at Beyoncé spillede den første af fire koncerter i byen som del af sin Cowboy Carter-turné.

Her blev en række genstande stjålet fra en lejebil, som blev brugt af sangerens koreograf og af en af hendes dansere.

En politirapport viser, at harddiske med sange, der endnu ikke er blevet udgivet, er blandt de stjålne sager. Også dokumenter med planer for hendes shows og sætlister til tidligere og kommende koncerter blev stjålet fra bilen.

Politiet i Atlanta siger, at der er blevet udstedt en arrestordre på en mistænkt. Vedkommendes navn er dog ikke blevet offentliggjort.

Christopher Grant, som er koreograf for Beyoncé, og danseren Diandre Blue forklarer til politiet, at de havde parkeret den lejede bil, som var en sort Jeep Wagoneer, for at gå ind i et spiseområde med madboder, som lå i nærheden.

Da de vendte retur, var bilens bagrude blevet smadret, og to kufferter var forsvundet, lyder det i politirapporten om hændelsen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 14/07/2025 - 11:00

FAKTA: Buksbomhalvmøl er ikke invasiv

* Buksbomhalvmøl er en relativt ny art i Danmark. Den kommer oprindeligt fra fugtige, subtropiske områder i Østasien.

* Den blev første gang registreret i Danmark i 2013 og har siden spredt sig.

* Arten kan dog ikke betegnes som invasiv, fordi den ikke truer bestande af nogen hjemmehørende arter.

* Buksbomhalvmøllets larver minder om larverne fra stor kålsommerfugl.

Kilde: naturbasen.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 14/07/2025 - 11:00

Hold øje med disse ubudne gæster i haven

Francois Nascimbeni/Ritzau Scanpix

Sommeren byder på irriterende plageånder, der æder sig gennem dine afgrøder og planter.

Du er langtfra ene om at nyde haven under sommersolen. Både bede, buske og græsplæne kan blive ædt ihjel af umættelige larvemunde.

Her er tre ubudne gæster, du skal holde øje med.

1) Kållarver.

Dyrker du rucola, pak choi eller andre kålsorter i køkkenhaven, kan du være temmelig sikker på at få besøg af kålsommerfuglen, som ynder at lægge sine æg i netop kålplanter.

Og får laverne lov, spiser de gerne hele bedet, fortæller Anja Kelvin, der er anlægsgartner hos den almennyttige organisation Haveselskabet.

- Man kan undgå det ved at lægge en fiberdug eller et finmasket net hen over bedet, siger hun og råder til, at du placerer nettet på en måde, hvor det er en smule hævet over planterne.

På den måde kan du forhindre, at kålsommerfuglen presser sit læggeorgan ind mellem maskerne i nettet og lægger æg på bladene.

Alternativt kan du hver aften gå en tur i haven og kigge efter og fjerne de små klaser af æg, der som oftest findes på bagsiden af kålbladene.

2) Gåsebiller.

Skuer du over din græsplæne i juli, kan du være uheldig at få øje på en sværm af gåsebiller. Deres larver spiser græsrødderne, og det kan i værste fald føre til, at store dele af plænen ødelægges.

- Græsset falder i store flager. En måde at undgå det på er ved at holde græsplænen gødet, så rodnettet er i stand til hele tiden at vokse, siger Peder Glud, der er uddannelsesleder på anlægsgartneruddannelsen ved Jordbrugets UddannelsesCenter Århus.

Gåsebillelarverne kan også bekæmpes med biologisk bekæmpelse. Det er muligt at købe en slags mider, som sættes ud, og som spiser larverne.

- Fuglene spiser også mange af dem. Så det er en god ting at sætte redekasser op, så du sørger for, at der er fugle i haven, siger Peder Glud.

3) Buksbomhalvmøl.

Havens stedsegrønne buksbom kan ad flere omgange gennem sommeren blive ramt af angreb fra buksbomhalvmøl. Igen er det larverne, der gør stor skade.

- De spiser bladene på buksbom ret voldsomt og hurtigt. De har en dobbeltcyklus, så larverne er store nu og forpupper sig, og så kommer der en generation mere, som kan nå at give den gas, inden sommeren er omme, siger Anja Kelvin fra Haveselskabet.

Hendes bedste tip er at gøre det til en vane løbende at fjerne larverne en efter en. Hvis du har høns, kan du smide larverne ind til dem. Ellers anbefaler Anja Kelvin, at du smider larverne ud med det grønne affald.

- Smider du dem på komposten, kravler de bare tilbage, siger hun.

Alternativt findes der biologiske bekæmpelsesmidler, som du kan sprøjte buksbommen med.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek