Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Kinshasa, 25/05/2026 - 17:45

WHO: Nabolande til DR Congo er i høj risiko i ebolaudbrud

220 personer formodes at være døde af ebola under udbruddet i DR Congo, siger Verdenssundhedsorganisationen (WHO).

Glody Murhabazi/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/AFP

Nabolande til DR Congo bør handle med det samme for at bekæmpe ebola.

Det siger Tedros Adhanom Ghebreyesus, der er chef for Verdenssundhedsorganisationen (WHO), ifølge nyhedsbureauet AFP mandag.

- Lande, der grænser op til DR Congo, er i særlig høj risiko og bør med det samme handle, siger WHO-chefen.

Han oplyser desuden, at han tirsdag vil rejse til DR Congo, der er epicenter for det nuværende ebolaudbrud.

Udbruddet i landet er ifølge Ghebreyesus "ekstremt seriøst og svært".

Antallet af personer, som formodes at være døde af ebola i udbruddet i DR Congo, er mandag blevet opjusteret til 220, oplyser WHO-chefen.

Han uddyber, at udbruddet spreder sig hurtigt.

- For det første betyder forsinkelsen i at opdage udbruddet, at vi nu er i gang med at indhente en meget hurtigt udviklende epidemi. Vi skalerer akut vores indsats op, men lige nu overhaler epidemien os, siger han.

Ghebreyesus påpeger desuden, at den provins, hvor ebolavarianten bag udbruddet først blev påvist, er meget ustabil, og at der er en væsentlig mistillid til udefrakommende myndigheder blandt den lokale befolkning.

I provinsen Ituri har der været mindst tre tilfælde af angreb mod sundhedsfaciliteter, der håndterer ebolaudbruddet, og flere patienter er flygtet under angrebene.

Ved et af angrebene krævede demonstranter at få udleveret liget af en lokal fodboldspiller, der formodes at være død af ebola.

Familien til fodboldspilleren nægtede dog, at det skulle være dødsårsagen og krævede ham udleveret, hvorefter demonstranter satte ild til telte ved sundhedsklinikken, hvor han lå.

Døde ebolasmittede er stadig stærkt smitsomme, og begravelserne er en hyppig årsag til smitte.

- Der er en benægtelse af sygdommen blandt befolkningen, siger lægen Richard Lokodu, der er direktør på et hospital i området, som har været udsat for angreb, til AFP.

Der findes ingen godkendt vaccine eller behandling til Bundibugyo-varianten, som er den ebolavariant, der driver udbruddet.

Ebola blev første gang opdaget i 1976 i DR Congo, og det er 17. gang siden da, at ebola er i udbrud i landet.

Det igangværende udbrud er allerede det tredjestørste nogensinde registreret.

/ritzau/AFP

TjekDet - faktatjek