Paramaribo, 26/05/2025 - 08:40
Dødt løb i Surinam: Nu begynder forhandlinger om oliefelter
Den lille sydamerikanske nation, der har fundet olie, var søndag til valg. Nu skal regeringen dannes.
Af: /ritzau/
De to største politiske partier i det lille sydamerikanske land Surinam står ifølge AFP lige efter søndagens parlamentsvalg.
Det skriver nyhedsbureauet mandag morgen.
Surinam har for nylig opdaget store olieforekomster, og den kommende regering skal afgøre, hvordan landets nyfundne rigdomme skal bruges, skriver AFP.
Da 90 procent af stemmerne var talt op søndag aften lokal tid, forventedes den siddende præsident Chan Santokhis parti, VHP, og hans rival Jennifer Simons' venstreorienterede National Democratic Party at få mellem 17 og 18 pladser hver i parlamentet.
Surinam, der er en tidligere hollandsk koloni, er et af de fattigste lande i Sydamerika.
Landet har 600.000 indbyggere.
Mange vælgere i Surinam håber, at den nyfundne olie vil bringe velstand til landet uden at gå på kompromis med Surinams klimakamp.
Den franske koncern TotalEnergies har for nylig annonceret en investering på 10,5 milliarder dollar i udnyttelse af et offshore-oliefelt med en anslået kapacitet på 220.000 tønder om dagen.
Det svarer til en investering på knap 70 milliarder kroner.
/ritzau/AFP