Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Los Angeles, 06/01/2025 - 05:57

Fransk prisdarling får Golden Globe og slukker dansk drøm

"Pigen med nålen" kunne sikre første danske Golden Globe siden 2011. Den blev dog besejret af "Emilia Pérez".

Daniel Cole/Reuters

Af: /ritzau/

Den danske triumf udeblev, da der natten til mandag dansk tid blev uddelt Golden Globe-statuetter i Los Angeles.

Filmen "Pigen med nålen" måtte således se sig slået, da prisen for Bedste Ikke-engelsksprogede Film blev uddelt omkring klokken 03 dansk tid.

Prisen, som blev overrakt af den amerikanske skuespiller Sharon Stone, gik til den franske musical "Emilia Pérez", der foregår på spansk.

Danske "Pigen med nålen" er instrueret af svenske Magnus von Horn og har Vic Carmen Sonne og Trine Dyrholm som hovedrolleindehaverne.

Dramafilmen kunne have sikret den første danske Golden Globe-sejr i kategorien Bedste Ikke-engelsksprogede Film siden "Hævnen" i 2011.

"Pigen med nålen" var dog oppe imod hård modstand i skikkelse af "Emilia Pérez", som ikke kun var nomineret i den ene kategori.

Faktisk var den franske produktion den film, der ved nattens prisuddeling var nomineret i flest forskellige kategorier - ti af slagsen.

Amerikanske Zoe Saldana, der spiller med i "Emilia Pérez", vandt blandt andet prisen for Bedste Kvindelige Birolle. Filmen blev også kåret som Bedste Film i kategorien musical eller drama. I alt vandt den fire priser.

Da der i december blev uddelt European Film Awards til de bedste europæiske film var "Emilia Pérez" også den helt store prissluger. Den endte med flest priser - fem styk - herunder for Bedste Europæiske Film.

"Pigen med nålen" foregår i slutningen af Første Verdenskrig i København.

Her kæmper den unge fabriksarbejder Karoline, der spilles af Vic Carmen Sonne, for at overleve. Da hun bliver arbejdsløs, gravid og forladt, møder hun Dagmar - spillet af Trine Dyrholm - der driver et undergrundsadoptionsbureau.

Dramafilmen er inspireret af en virkelig historie om Dagmar Overbye, der i 1921 blev dømt for drab på ni spædbørn.

Dem havde hun i årene forinden adopteret mod betaling fra ofte enlige mødre.

"Pigen med nålen", der tidligere på året blev udtaget til hovedkonkurrencen på Cannes-filmfestivalen, får dansk premiere 23. januar.

Ved Golden Globe-uddelingen bliver både film og tv-serier hyldet.

Det er årets første store prisuddeling, og den kan give et fingerpeg om, hvilke film og skuespillere der i marts løber med de prestigefyldte oscarstatuetter.

Der var natten til mandag også mulighed for dansk succes i kategorierne Bedste Mandlige Hovedrolle og Bedste Mandlige Birolle.

Her var henholdsvis Sebastian Stan og Jeremy Strong nomineret for deres roller i dansk-iranske Ali Abassis film "The Apprentice" om Donald Trump.

Ingen af de to vandt for deres rolle i "The Apprentice". Sebastian Stan fik dog en Golden Globe for sin hovedrolle i filmen "A Different Man".

/ritzau/

København, 19/11/2025 - 11:28

Holdet bag Tæt på Sandheden laver nyt radioprogram

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Fremtiden for DR-program er uvis efter Jonathan Spangs fyring, men komikere går sammen om et nyt radioprogram.

Komikerne, som skrev teksterne til DR-programmet "Tæt på sandheden", er gået sammen om et nyt radioprogram på Radio IIII.

Programmet, som har fået titlen "Langt fra løgnen", får premiere 21. november, lyder det i en pressemeddelelse.

- Om kort tid er radioen med håndsvinget fra din prepperpakke din eneste livslinje. Og dette program vil kalde til kamp, men også give håb og åndelig oplysning til de tilbageværende danske enklaver. Revolutionen er radiotransmitteret, og vi starter nu, siger komiker Michael Christiansen i pressemeddelelsen.

Med om bord er også Sebastian Kanani, som var reporter på den seneste sæson af DR-programmet.

DR stoppede i september samarbejdet med "Tæt på sandhedens" mangeårige vært Jonatan Spang.

Dengang lød det, at satireprogrammets fremtid ikke var afklaret.

Kort tid efter kom det frem, at Jonatan Spang var blevet fyret, da DR havde fået kendskab til, at en kvinde havde anklaget Spang for overgreb.

Overgrebet skulle være sket for 16 år siden, da kvinden selv var 15 år gammel.

Siden har flere kvinder politianmeldt komikeren for overgreb.

Hensigten med det nye radioprogram er at gå til ugens nyheder "satirisk, skarpt og leveret uden filter", lyder det i pressemeddelelsen.

Ifølge Nikolai Thyssen, som er direktør på Radio IIII, er der en tendens til, at folk i højere grad er blevet ligeglade med at blive grebet i en løgn.

- Det er bare et bump på vejen og en anledning til endnu en runde i manegen. Det er derfor, vi udkommer med Langt fra løgnen: Hvis ikke det længere er skamfuldt at blive taget i at lyve, kan man i det mindste frygte at blive gjort til grin, udtaler han i pressemeddelelsen om programmet.

De tre komikere, der bidrager til programmet, er Michael Christiansen, som er tidligere hovedforfatter på "Tæt på sandheden", Martin Nørgaard og Morten Wichmann.

"Langt fra løgnen" vil være tilgængelig som podcast hver fredag fra den 21. november. Programmet sendes også live på Radio IIII klokken 13.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 10:19

Dennis Knudsen er tiltalt for bestikkelse ved køreprøve

Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

Ifølge Se og Hør har Dennis Knudsen tilbudt en tilsynsførende 4500 kroner for at lade ham bestå en teoriprøve.

Kendisfrisøren Dennis Knudsen er tiltalt for forsøg på bestikkelse og skal til foråret på anklagebænken ved Retten i Roskilde.

Det fremgår af Dennis Knudsens kommende bog "Da bommen gik ned" samt et anklageskrift, som Se og Hør er i besiddelse af. Det skriver mediet onsdag.

Ifølge anklageskriftet skulle Dennis Knudsen den 25. marts i år have forsøgt at bestikke en tilsynsførende ved Færdselsstyrelsens prøvested i Roskilde.

Kendisfrisøren udgiver den 28. november bogen "Da bommen gik ned".

Titlen refererer til en meget omtalt sag, hvor Dennis Knudsen fik frakendt kørekortet efter en episode ved Molslinjen på Aarhus Færgehavn i 2023.

Efter sagen fra havnen i Aarhus blev Dennis Knudsen frakendt kørekortet. Han blev også idømt 40 dages betinget fængsel for fareforvoldelse og vanvidskørsel, og han fik konfiskeret sin Audi Q7.

Og det er i forbindelse med generhvervelsen af kørekortet, at han skulle have tilbudt den tilsynsførende 4500 kroner for at lade ham bestå teoriprøven.

I stedet for at tage imod tilbuddet, gik den tilsynsførende videre med sagen, der altså endte på politiets bord, skriver Se og Hør.

Dennis Knudsen nægter sig skyldig, skriver mediet.

Ifølge Dennis Knudsen selv er der tale om en stor misforståelse.

I bogen beskriver han ifølge Se og Hør, at han henvendte sig til den tilsynsførende, fordi han ville have teknisk hjælp med en computer, som han ikke kunne finde ud af at betjene. Men det fik han nej til.

Herefter spurgte Dennis Knudsen efter eget udsagn, om han kunne købe sig til teknisk hjælp med computeren. I sin taske havde han 4500 kroner.

Dennis Knudsen fortæller dog, at han ikke havde taget pengene med, fordi han troede, han ville få brug for dem. I stedet var det lommepenge, han havde fået af sin mor aftenen før, og som han havde lagt i tasken, skriver Se og Hør.

Retten i Roskilde oplyser til mediet, at sagen skal for en dommer 13. marts 2026.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 08:00

FAKTA: Det må du i naturen

Her er et udpluk af reglerne for, hvad du må i de danske skove. 

I de offentligt ejede skove må du: 

* Færdes til fods overalt i skoven - både på veje, stier og i skovbunden. 

* Samle nødder, bær, kogler, svampe, blomster, grene, mos og lav fra skovbunden til eget forbrug. 

* Bruge åben ild eller kogeapparater ved bålpladser eller i friteltningsskove. 

* Kælke og løbe på ski på veje, stier og i skovbunden. 

* Skøjte og færdes på is, medmindre andet fremgår af skiltning. 

I de privatejede skove må du: 

* Færdes til fods og cykle på egnede veje og stier fra klokken 6.00 til solnedgang. 

* Kun færdes til fods eller opholde dig i skovbunden, hvis du har spurgt ejeren om lov. 

* Samle nødder, bær, kogler med mere til eget forbrug, hvis du kan nå dem fra stier eller veje. 

Kilde: Friluftsrådet. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 08:00

Julepynt hjemmet med kogler og mos fra skoven

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Tag på skovtur i juletiden, og få et pusterum fra den travle højtid med evige udgifter. Materialer fra naturens skatkammer kan bruges i årets dekorationer.

Skoven er et oplagt udflugtsmål for frisk luft og røde kinder.

Men du kan også gå på jagt under trækronerne, hvis du mangler udstyr til årets juledekorationer.

For du må gerne indsamle nedfaldne kogler, nødder, agern, grene og blade fra statsskovene i Danmark.

Det fortæller Trine Sørensen, der er naturvejleder hos Naturstyrelsen Sønderjylland og ved Skovlys Naturskole i Aabenraa.

- I gamle dage sagde man, at man måtte samle så meget ind, der kunne være i en hat.

- Men i dag siger man, at man må samle det ind, der kan være i en almindelig bærepose, lyder det fra naturvejlederen.

Den store grensaks kan du dog lade blive derhjemme.

For det er ikke tilladt at klippe grene af hverken buske eller træer, medmindre de er højere end ti meter.

Grangrene, der ligger på jorden i pyntegrøntsområder, skal du også lade ligge.

Naturvejleder Trine Sørensen samler til gengæld altid mos.

- Børnene elsker det, fordi det er så let at arbejde med. Og hvis du har lidt ståltråd, så kan du lave hvad som helst, siger hun.

Mos vokser overalt i skovene, men du finder oftest flest af de små bløde planter i granskovene.

Her kan mosserne ligge som store tæpper over skovbunden, som nærmest kan "rulles af", fortæller Trine Sørensen.

Hvis du vil samle mos, anbefaler Marianne Riis, som er redaktør på Naturmagasinet NaturGuide.dk, at du opbevarer det i plastikposer, da det kan være ret fugtigt.

Svampe kan du omvendt indsamle i en lille kurv.

Blandt julefavoritterne er også grankogler - store som små.

- I Danmark er der mange rødgraner og sitkagraner i plantagerne, så det er her, man finder de aflange kogler.

- Vil man gerne have de mere runde og buttede fyrrekogler, så skal man ud i skoven med fyrretræer, fortæller Trine Sørensen.

Endelig kan diverse nedfaldne grene bruges i både dekorationer, kranse og samles til små, stikkende juletræer.

- Man kan tit være heldig at finde lærkegrene, der ligger på jorden. Eller grene med mos eller lav på, som kan være utroligt dekorative, siger Marianne Riis.

Inden du drager ud i naturen og finder pynt til julen, er det vigtigt, at din påklædning tager højde for, om vejret byder på regn eller kulde.

For der er ingen, der har en god oplevelse, hvis de fryser, understreger Marianne Riis.

Det kan også være en god idé at pakke noget, som du kan drikke eller spise i små pauser undervejs.

- Vi plejer at tage vores trangia med, og så laver vi varm kakao eller gløgg derude. Hvis man ikke har sådan en, kan man lave det hjemmefra og putte det i en termokande, siger hun.

Når du er ude og samle ind, skal du ifølge de to natureksperter huske at plukke med omtanke.

- Der skal være noget tilbage til naturen, så det kan vokse videre.

- Og så giver man også muligheden for, at andre skovgæster kan få fornøjelsen af at samle mos og andre smukke naturmaterialer ind, siger Trine Sørensen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek