Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Kyiv, 05/04/2026 - 18:17

Ukraine afviser at stå bag sprængstof ved gasrørledning i Serbien

Ukraine og Ungarns opposition mener, at påstået forsøg på sabotage mod russisk gasledning skal styrke Orbán.

Handout/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/Reuters

Ukraines udenrigsministerium afviser forsøg på at forbinde Ukraine med sprængstoffer, der er fundet nær en gasrørledning i Serbien, der fører russisk gas videre til Ungarn.

- Ukraine har intet at gøre med det, skriver en talsmand for ministeriet, Heorhij Tykhyj, på X.

Han tilføjer, at det sandsynligvis er en såkaldt operation under falsk flag, der er en del af Ruslands indblanding i det kommende valg i Ungarn.

Tidligere søndag meddelte Ungarn og Serbien, at der var fundet kraftige sprængstoffer ved en del af rørledningen, der er forbundet til Turkstream-systemet.

Det leder russisk gas til Tyrkiet og derfra videre til Centraleuropa.

Ungarns premierminister, Viktor Orbán, sagde tidligere søndag, at Serbiens præsident, Aleksandar Vucic, i en telefonsamtale havde fortalt ham om fundet af sprængstofferne, der skal være fundet uden for den serbiske by Kanjiza nær grænsen til Ungarn.

Orbán og Vucic er nære allierede.

Ungarn holder parlamentsvalg søndag 12. april, og meningsmålinger tyder på, at Orbán står til at miste grebet om magten efter 16 år som Ungarns premierminister.

Ungarns oppositionsleder, Peter Magyar, sår tvivl om udtalelserne fra Orbán og Vucic. Han mener, at de ser ud til at have til formål at øge Orbáns chancer for genvalg.

- Flere mennesker har offentligt antydet, at noget "ved et uheld" vil ske ved gasrørledningen i Serbien til påske, en uge inden valget i Ungarn. Og så skete det, skriver Magyar ifølge nyhedsbureauet Reuters i en udtalelse.

En tidligere ungarsk efterretningsansat siger til Reuters, at der i ungarske sikkerhedskredse har været diskussioner i de seneste dage om, hvorvidt der ville komme en operation under falsk flag vedrørende rørledningen i Serbien.

Det skulle i givet fald være et forsøg på at påvirke valget i Ungarn.

Orbán havde søndag indkaldt til hastemøde i regeringens forsvarsråd.

- Ifølge vores oplysninger var der forberedt en sabotagehandling, siger han efter mødet.

- Ukraine har i årevis forsøgt at afskære Europa fra russisk energi.

Orbán og hans regeringsparti, Fidesz, har i løbet af valgkampen advaret mod fortsat støtte til Ukraine.

Partiet har ført valgkamp med den påstand, at ungarske soldater vil blive sendt til Ukraine for at kæmpe mod russiske styrker, hvis oppositionen vinder krigen.

Orbán betragtes som den EU-leder, der står Ruslands præsident, Vladimir Putin, nærmest.

/ritzau/Reuters

TjekDet - faktatjek