Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 13/05/2025 - 19:30

Anne Linnet hædres som Årets Æreshåndværker

Den danske sanger Anne Linnet blev hyldet på Københavns Rådhus, hvor hun modtog Håndværkerforeningens ærespris for sin dygtighed og vedholdenhed som musiker.

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Af: Af Oliver Meyer Fovsholm, Ritzau Fokus

I mere end fem årtier har hun sat sit aftryk på den danske musikscene med klassikere som "Barndommens Gade" og "Tusind Stykker".

Derfor modtog sangeren Anne Linnet tirsdag aften Årets Æreshåndværker, Håndværkerforeningen Københavns ærespris.

Det skriver Håndværkerforeningen i en pressemeddelelse.

Prisen er en "anerkendelse af hendes enorme dygtighed og vedholdenhed som sangskriver, komponist og sangerinde", lyder det.

Ifølge 71-årige Anne Linnet selv kræver det en stolthed i at være omhyggelig for at kunne mestre sit håndværk.

- Hvis man har en passion eller et kald, er man forpligtet til at forfølge det. Det er ikke nok at have et medfødt talent. Det er også nødvendigt, at man i sin nysgerrighed efter at forlæse det ikke-eksisterende er flittig og arbejdsom, siger hun i pressemeddelelsen.

Efter mere end et halvt liv i musikbranchen har hun sat sit præg på flere generationer, mener formand for Håndværkerforeningen Per Vangekjær.

- Hun har sat melodi på flere generationer og har i den grad bidraget til den danske folkesjæl. Hun er dygtig flittig og stræbsom, og det er netop de dyder, som også præger det gode håndværk og den gode håndværker, siger formanden.

Æresprisen er blevet uddelt siden 1973, og sidste års prismodtager var astronaut Andreas Mogensen. Han blev tildelt prisen for at vise, "at alt er muligt".

Prisen tildeles en person, uden for håndværkets kreds, hvis virke i ganske særlig grad har sat sig spor inden for eksempelvis dansk kultur, industri, videnskab eller politik.

Blandt andre modtagere af Årets Æreshåndværker er forfatter Lise Nørgaard og skuespillerne Trine Dyrholm og Ghita Nørby.

Anne Linnet modtog prisen på Københavns Rådhus i forbindelse med tildelingen af Håndværkerforeningens medalje til årets dygtigste nyuddannede håndværkere.

/ritzau/


New York, 19/11/2025 - 03:34

Klimt-maleri bliver det næstdyreste auktionssalg i historien

Eduarod Munoz/Reuters

Den østrigske maler Gustav Klimt færdiggjorde et maleri i 1916. Tirsdag gik det for 1,5 milliarder kroner.

Et portrætmaleri lavet af den østrigske maler Gustav Klimt blev tirsdag det næstdyreste maleri i historien solgt på en auktion.

Maleriet "Portrait of Elisabeth Lederer" blev solgt for 236,4 millioner dollar - svarende til 1523 millioner kroner - ved en auktion, der foregik i den amerikanske storby New York.

Auktionshuset Sotheby's oplyser, at seks budgivere kæmpede om portrætmaleriet i en periode på 20 minutter.

Sotheby's oplyser ikke identiteten på køberen.

Det dyreste maleri, der nogensinde er solgt på auktion, var Leonardo da Vincis maleri "Salvator Mundi".

Da Vinci-maleriet blev i 2017 solgt for 450 millioner dollar.

Gustav Klimt kreerede portrættet af Elisabeth Lederer, der var datter af malerens mæcen, i perioden 1914 til 1916.

En mæcen er en velhavende person, der støtter kunstnere økonomisk.

Maleriet forestiller Elisabeth Lederer i en hvid, kinesisk kejserkjole på et blåt tæppe omgivet af asiatiske personer.

Portrætmaleriet blev reddet fra ødelæggelse under Anden Verdenskrig, da det blev adskilt fra Gustav Klimts øvrige værker, der blev ødelagt af en brand på det østrigske slot Immendorf. Det skriver mediet CNN.

Kunstværket tilhørte ifølge CNN Estée Lauder-arvingen Leonard Lauder, som døde tidligere på året.

Estée Lauder, der døde i 2004, grundlagde det amerikanske kosmetikfirma af samme navn.

Portrættet hang gennem flere årtier i Leonard Lauders hjem.

Det er ikke første gang, at et Gustav Klimt-maleri opnår en høj pris ved en auktion. For to år siden i London blev værket "Lady with a Fan" solgt for 85,3 millioner pund svarende til 550 millioner kroner.

"Lady with a Fan" kan på dansk oversættes til "dame med en vifte".

Gustav Klimt blev født i Wien i 1862. Han døde i 1918.

/ritzau/AFP

Læs Mere >>

New York, 19/11/2025 - 03:03

Klimt-maleri bliver det næstdyreste auktionssalg i historien

Eduarod Munoz/Reuters

Den østrigske maler Gustav Klimt færdiggjorde et maleri i 1916. Tirsdag gik det for 1,5 milliarder kroner.

Et portrætmaleri lavet af den østrigske maler Gustav Klimt blev tirsdag det næstdyreste maleri i historien solgt på en auktion.

Maleriet "Portrait of Elisabeth Lederer" blev solgt for 236,4 millioner dollar - svarende til 1523 millioner kroner - ved en auktion, der foregik i den amerikanske storby New York.

Auktionshuset Sotheby's oplyser, at seks budgivere kæmpede om portrætmaleriet i en periode på 20 minutter.

Sotheby's oplyser ikke identiteten på køberen.

Det dyreste maleri, der nogensinde er solgt på auktion, var Leonardo da Vincis maleri "Salvator Mundi".

Da Vinci-maleriet blev i 2017 solgt for 450 millioner dollar.

/ritzau/AFP

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 08:00

FAKTA: Det må du i naturen

Her er et udpluk af reglerne for, hvad du må i de danske skove. 

I de offentligt ejede skove må du: 

* Færdes til fods overalt i skoven - både på veje, stier og i skovbunden. 

* Samle nødder, bær, kogler, svampe, blomster, grene, mos og lav fra skovbunden til eget forbrug. 

* Bruge åben ild eller kogeapparater ved bålpladser eller i friteltningsskove. 

* Kælke og løbe på ski på veje, stier og i skovbunden. 

* Skøjte og færdes på is, medmindre andet fremgår af skiltning. 

I de privatejede skove må du: 

* Færdes til fods og cykle på egnede veje og stier fra klokken 6.00 til solnedgang. 

* Kun færdes til fods eller opholde dig i skovbunden, hvis du har spurgt ejeren om lov. 

* Samle nødder, bær, kogler med mere til eget forbrug, hvis du kan nå dem fra stier eller veje. 

Kilde: Friluftsrådet. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 19/11/2025 - 08:00

Julepynt hjemmet med kogler og mos fra skoven

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Tag på skovtur i juletiden, og få et pusterum fra den travle højtid med evige udgifter. Materialer fra naturens skatkammer kan bruges i årets dekorationer.

Skoven er et oplagt udflugtsmål for frisk luft og røde kinder.

Men du kan også gå på jagt under trækronerne, hvis du mangler udstyr til årets juledekorationer.

For du må gerne indsamle nedfaldne kogler, nødder, agern, grene og blade fra statsskovene i Danmark.

Det fortæller Trine Sørensen, der er naturvejleder hos Naturstyrelsen Sønderjylland og ved Skovlys Naturskole i Aabenraa.

- I gamle dage sagde man, at man måtte samle så meget ind, der kunne være i en hat.

- Men i dag siger man, at man må samle det ind, der kan være i en almindelig bærepose, lyder det fra naturvejlederen.

Den store grensaks kan du dog lade blive derhjemme.

For det er ikke tilladt at klippe grene af hverken buske eller træer, medmindre de er højere end ti meter.

Grangrene, der ligger på jorden i pyntegrøntsområder, skal du også lade ligge.

Naturvejleder Trine Sørensen samler til gengæld altid mos.

- Børnene elsker det, fordi det er så let at arbejde med. Og hvis du har lidt ståltråd, så kan du lave hvad som helst, siger hun.

Mos vokser overalt i skovene, men du finder oftest flest af de små bløde planter i granskovene.

Her kan mosserne ligge som store tæpper over skovbunden, som nærmest kan "rulles af", fortæller Trine Sørensen.

Hvis du vil samle mos, anbefaler Marianne Riis, som er redaktør på Naturmagasinet NaturGuide.dk, at du opbevarer det i plastikposer, da det kan være ret fugtigt.

Svampe kan du omvendt indsamle i en lille kurv.

Blandt julefavoritterne er også grankogler - store som små.

- I Danmark er der mange rødgraner og sitkagraner i plantagerne, så det er her, man finder de aflange kogler.

- Vil man gerne have de mere runde og buttede fyrrekogler, så skal man ud i skoven med fyrretræer, fortæller Trine Sørensen.

Endelig kan diverse nedfaldne grene bruges i både dekorationer, kranse og samles til små, stikkende juletræer.

- Man kan tit være heldig at finde lærkegrene, der ligger på jorden. Eller grene med mos eller lav på, som kan være utroligt dekorative, siger Marianne Riis.

Inden du drager ud i naturen og finder pynt til julen, er det vigtigt, at din påklædning tager højde for, om vejret byder på regn eller kulde.

For der er ingen, der har en god oplevelse, hvis de fryser, understreger Marianne Riis.

Det kan også være en god idé at pakke noget, som du kan drikke eller spise i små pauser undervejs.

- Vi plejer at tage vores trangia med, og så laver vi varm kakao eller gløgg derude. Hvis man ikke har sådan en, kan man lave det hjemmefra og putte det i en termokande, siger hun.

Når du er ude og samle ind, skal du ifølge de to natureksperter huske at plukke med omtanke.

- Der skal være noget tilbage til naturen, så det kan vokse videre.

- Og så giver man også muligheden for, at andre skovgæster kan få fornøjelsen af at samle mos og andre smukke naturmaterialer ind, siger Trine Sørensen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek