Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 27/01/2026 - 15:27

Wammen forventer aftale om fødevaremoms på plads i denne uge

Samme dag, som en aftale om fødevarechecken blev præsenteret, kan forhandlingerne om fødevaremoms fortsætte.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Regeringen fortsætter tirsdag med de forhandlinger, der handler om en lavere moms på fødevarepriser. Og finansminister Nicolai Wammen (S) håber, at der lander en aftale i løbet af ugen.

Det fortæller han til Ritzau, kort tid efter at regeringen, SF og Enhedslisten kunne præsentere en ny aftale om en fødevarecheck.

- Det er min forhåbning, at vi lander begge aftaler i den her uge. Og vi er kommet godt fra start med fødevarechecken. Og jeg håber, at vi inden for kort tid kan præsentere en aftale om moms, siger Nicolai Wammen.

Med i forhandlingerne om reduceret fødevaremoms er regeringspartierne, SF, Enhedslisten, Danmarksdemokraterne, De Konservative, De Radikale og Alternativet.

Forhandlingerne om fødevaremoms har kørt samtidig med forhandlingerne om fødevarechecken som en indsats over for de stigende fødevarepriser.

Forhandlingerne har kørt i to spor, og derfor kan flere af de partier, der sprang fra forhandlingerne om fødevarechecken, fortsætte forhandlingerne om lavere fødevaremoms.

Men det er ikke alle Folketingets partier, der er med i de forhandlinger.

Liberal Alliance og Dansk Folkeparti var de første to partier, der forlod forhandlingerne om fødevarechecken. Og de er altså heller ikke med i forhandlingerne om momsen.

- Jeg synes, det har været ærgerligt at se, at blandt andet Liberal Alliance og Dansk Folkeparti har været så hårde i deres kritik af, at vi hjælper mennesker, som i den grad har brug for det, lyder det fra finansministeren.

Nicolai Wammen fortæller, at det "formentlig vil blive i løbet af 2028, at man vil kunne se en ændring i forhold til fødevaremomsen, uanset hvilken model man måtte vælge".

SF's politiske leder, Pia Olsen Dyhr, fortæller, at det helt centrale for partiet i forhandlingerne om moms er frugt og grønt.

- Momsen skal nedsættes fra 25 til nul procent. Det vil faktisk være det bedste både i forhold til sundhed og klima, men det vil også være det klogeste, efter at regeringen har lavet en hul i hovedet afgiftsaftale blandt andet på sukker.

- Men jeg tror, det ender på en eller anden vi-må-se-model, fordi systemerne stadig ikke er klar til det her, siger hun.

Enhedslistens politiske ordfører, Pelle Dragsted, siger, at momsnedsættelsen skal være en "varig" indsats, der "forbedrer almindelige danskeres økonomi".

- Det er noget, vi i Enhedslisten har kæmpet for i årevis og er blevet afvist på i lang tid, men nu har vi fået regeringen til truget, og nu skal vi bare have en underskrift på en aftale om at nedsætte momsen på mad, siger han.

Der har internt i regeringen været forskellige meldinger, hvad angår nedsættelsen af fødevaremoms.

Moderaterne har sagt, at partiet vil have sænket momsen på frugt og grønt, mens Venstre og Socialdemokratiet har argumenteret for en sænkelse på alle fødevarer.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek