Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 25/05/2025 - 08:00

Amin Jensen gør sine døtre stolte

Amin Jensens teenagepiger synes, det er "kikset", når han synger opera. Men det giver "streetcredit", at han lægger stemme til det uregerlige rumvæsen Stitch.

Nicolai Lorenzen/Ritzau Scanpix

Af: Af Simone Gisselmann Elfving, Ritzau Fokus

Det kan være svært at imponere sine børn, især når de er i teenagealderen.

Det oplever Amin Jensen, der har to teenagedøtre på henholdsvis 15 og 16 år ud over sin voksne datter på 27 år.

Men den 55-årige entertainer har dog et trick i ærmet.

Det viser sig nemlig, at det stadig er ret sejt at være stemmen bag et hav af forskellige tegnefilmsfigurer.

- De synes alt, hvad jeg laver, er akavet, kikset og sindssygt pinligt - på nær tegnefilmene! Det synes de, er cool, lyder det fra Amin Jensen.

- Det giver lidt "streetcredit" henne i skolen at kunne sige: "Det er min far, der er Shrek, og det er min far, der har lagt stemme til Stitch". Derfor bliver jeg også ved med at lægge stemme til tegnefilm, så mine børn kan være stolte af én af de ting, jeg laver.

Amin Jensen spænder bredt inden for underholdningsbranchen. Han synger blandt andet opera og gør sig som komiker.

Han har også i mange år været genganger på DR, hvor han både har været vært på "Hit med sangen" og senest har medvirket i børneprogrammet "Motor Mille og børnebanden" på Ramasjang.

Og så har multientertaineren i over 30 år lagt dansk stemme til nogle af tidens største tegnefilmskarakterer, som blandt andet tæller Shrek og Obelix.

Netop nu kan man opleve ham som stemmen bag Stitch i den nyeste udgave af Disney-klassikeren "Lilo og Stitch", der i øjeblikket kan ses i biografer landet over.

Filmen er langt hen ad vejen en genindspilning af det oprindelige manuskript fra 2002, hvor Amin Jensen også var stemmen bag det uregerlige rumvæsen.

- Havde de sagt til mig dengang, at jeg ville lægge stemme til Stitch igen 25 år efter den første film, havde jeg grinet af dem.

Selv om Amin Jensen i mange år har haft en trofast følgesvend i Stitch, er det en helt anden karakter, der står hans hjerte nærmest.

- Jeg er nødt til at være ærlig og sige, at ja, Stitch er sød, men det er mere Shrek, jeg identificerer mig med. Han er meget mere menneskelig, lyder det fra Amin Jensen.

- Stitch er jo et barn, og han gør alle de ting, som børnene også gør forkert, hvor Shrek er mere voksen og laver alle de fejl, man laver som voksen.

Amin Jensen bruger dog tegnefilmene til at udleve sit eget indre legebarn.

- Da man var barn, fik man skældud, hvis man bøvsede for sjov. I dag får jeg penge for det. Jeg har fået penge for at stå og lege med bøvser, griner han.

Det gjorde han, da Stitch i filmen drikker væsken fra en lavalampe, hvorefter han ræber sig.

- Det tog ti minutter med lidt sodavand, og så kom den, fortæller Amin Jensen.

- Det er stadig sjovt at få lov til at lege barn. Men når det så er sagt, er det jo også en forretning. Så man kan ikke lege hele tiden.

Selv om entertaineren udlever dele af sig selv, når han arbejder, er der alligevel sider, som offentligheden ikke får at se.

- Jeg synes sagtens, at man kan fornemme, at det er mig, når jeg optræder, men jeg har alligevel en form for maske på, fortæller han.

- Sådan synes jeg også, at det skal være. Der skal være forskel på offentlige Amin og private Amin, siger han.

Den garvede entertainer synes også, at der i pressen ofte er for meget fokus på hans privatliv.

- Jeg har svaret på de private spørgsmål i mange år, så det er også svært pludselig at sige, at det gider jeg ikke mere. Men nogle gange tænker jeg da, om det virkelig er mere interessant end det arbejde, jeg laver.

Private Amin er forbeholdt venner, familien og døtrene, og forskellen på de to er, at der ikke er noget filter, når Amin Jensen befinder sig i private sammenhænge.

- Der er nok nogle, der vil sige, at der heller ikke er filter på, når jeg er på scenen. Men det fedeste ved at være sammen med mennesker, som man er tæt med, er, at man ikke altid skal tænke over, hvad man siger, lyder det fra Amin Jensen.

- Med familien må man gerne dumme sig, man må gerne sige dumme ting, og så er det alligevel okay. Så må man sige undskyld, men det er okay, siger han.

En pointe, som han også videregiver til publikum, når han som Stitch gentagne gange bliver mindet om af veninden Lilo, at Stitch ikke er slem - "han gør bare slemme ting".

Nu hvor "Lilo og Stitch" har fået premiere, har Amin Jensen endnu ikke noget nyt fastlagt på tegnefilmsfronten.

Entertaineren har dog altid gang i noget, og der er fortsat masser af ting som operakoncerter og private arrangementer i kalenderen.

- Det sjoveste er, hvis ugen eller måneden bringer lidt af det hele, og det gør den faktisk tit. Det er en velsignelse for mange at kende deres planer og dagligdag, men det er en forbandelse for mig, fortæller han.

- Jeg skal helst ikke helt vide, hvad der kommer til at ske. Så slår det nogle gnister i min hjerne, og det synes jeg, er sjovt, siger han og tilføjer:

- Jeg tror, at jeg har noget udiagnosticeret ADHD. Jeg keder mig hurtigt, hvis ikke der er en form for udvikling i det, jeg laver.

Og hvordan hænger det så sammen med at genoptage det samme tegnefilmsmanuskript efter 25 år?

- Det hænger så dejligt sammen, at jeg ikke kan huske ret meget af det. Så det er også nyt for mig, griner Amin Jensen.

/ritzau/

København, 27/05/2025 - 18:03

HBO sætter ansigt på skuespiller bag Harry Potter i ny serie

Det er kendt, hvem der skal spille Dumbledore og Snape i ny tv-serie. Nu præsenteres Harry, Hermione og Ron.

HBO har sat navne på de tre børneskuespillere, der skal spille Harry Potter, Hermione Granger og Ron Weasley i streamingtjenestens nye serie om troldmanden Harry Potter.

Det bliver Dominic McLaughlin, Arabella Stanton og Alastair Stout.

Det skriver Warner Bros. Discovery Denmark i en pressemeddelelse.

Siden HBO begyndte at lede efter de tre hovedroller i efteråret 2024, har over 30.000 skuespillere været til casting, skriver mediet Variety.

Fra holdet bag serien lyder det i pressemeddelelsen, at "talentet, som disse tre unikke skuespillere besidder, er fantastisk, og vi kan ikke vente med, at verden skal opleve deres magi på tv-skærmene".

Navnene bag flere af de andre kendte karakterer fra Harry Potter-universet er allerede kendt.

John Lithgow skal spille rektor på Hogwarts Albus Dumbledore, mens Nick Frost skal spille Hagrid.

Janet McTeer og Paapa Essiedu spiller lærerne Minerva McGonagall og Severus Snape.

Optagelserne til tv-serien ventes at begynde til sommer, skriver Variety. Ifølge The Hollywood Reporter er planen premiere i 2026.

I begyndelsen af 00'erne gjorde rollerne som netop Harry Potter, Hermione Granger og Ron Weasley skuespillerne Daniel Radcliffe, Emma Watson og Rupert Grint verdensberømte.

Mens Dominic McLaughlin og Arabella Stanton tidligere har prøvet kræfter med henholdsvis tv og musical, er det Alastair Stouts første store rolle, skriver Variety.

Oprindeligt udspringer Harry Potter-universet af forfatter J.K. Rowlings syv bøger om troldmanden Harry Potter, hans venner og deres oplevelser på troldmandsskolen Hogwarts.

Bøgerne er blevet til otte film samt tre "Fantastic Beasts"-film, som er spinoff af universet.

Den kommende serie har indtil videre blot titlen "Harry Potter". Det bliver ifølge HBO en "loyal filmatisering af de elskede Harry Potter-bøger".

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 27/05/2025 - 17:42

HBO sætter ansigt på skuespiller bag Harry Potter i ny serie

Det er kendt, hvem der skal spille Dumbledore og Snape i ny tv-serie. Nu præsenteres Harry, Hermione og Ron.

HBO har sat navne på de tre børneskuespillere, der skal spille Harry Potter, Hermione Granger og Ron Weasley i streamingtjenestens nye serie om troldmanden Harry Potter.

Det bliver Dominic McLaughlin, Arabella Stanton og Alastair Stout.

Det skriver Warner Bros. Discovery Denmark i en pressemeddelelse.

Siden HBO begyndte at lede efter de tre hovedroller i efteråret 2024, har over 30.000 skuespillere været til casting, skriver mediet Variety.

Fra holdet bag serien lyder det i pressemeddelelsen, at "talentet, som disse tre unikke skuespillere besidder, er fantastisk, og vi kan ikke vente med, at verden skal opleve deres magi på tv-skærmene".

Navnene bag flere af de andre kendte karakterer fra Harry Potter-universet er allerede kendt.

John Lithgow skal spille rektor på Hogwarts Albus Dumbledore, mens Nick Frost skal spille Hagrid.

Janet McTeer og Paapa Essiedu spiller lærerne Minerva McGonagall og Severus Snape.

Optagelserne til tv-serien ventes at begynde til sommer, skriver Variety.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/05/2025 - 10:00

FAKTA: De små og robuste

* Blandt tomatfolket er de såkaldte dwarf-tomater populære i øjeblikket. De kan nemlig dyrkes på meget lidt plads.

* Der er ikke tale om dværgtomater som massebetegnelse, men om en særlig krydsning af sorter, der resulterer i en tomatplante, der har en meget robust og lav stamme og giver meget smagfulde tomater.

* Disse tomater er særligt velegnede til at gro i krukker eller i plantekasser på terrassen eller altanen.

* Dwarf-tomater bliver typisk ikke højere end 120 centimeter.

Kilde: Yen Frydensberg Egebak, forfatter til bogen "Din guide til fantastiske tomater".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/05/2025 - 10:00

Stjerneskær og gule skuldre: Disse tomater giver spræl på tallerkenen

Nye spændende sorter i tomatbedet er en fryd for øjet og en fest for smagsløgene, siger entusiastisk tomatdyrker og havebogsforfatter.

Du behøver ikke at se rødt, når det gælder tomater. Der findes nemlig et væld af varianter af den elskede spise.

Og dyrker du dem selv, kan du skabe et sandt festfyrværkeri i drivhuset eller i køkkenhaven.

Sådan lyder det fra Yen Frydensberg Egebak, der er aktuel med bogen "Din guide til fantastiske tomater".

- Tomater kan du gå op i på samme måde som vin eller mad. Hver eneste tomat har sin egen farve og sin egen smag og form. Der findes over 10.000 navngivne sorter, så der er nok at kigge på, siger hun.

Med sin nye bog håber hun blandt andet at udvide læsernes horisont for, hvad der findes af forskellige slags.

- Nogle af de nyere tomatsorter er helt ovre i bronze- og sølvfarver, og du kan finde nogle med guldprikker, der ligner en stjernehimmel, fortæller Yen Frydensberg Egebak, der særligt peger på grønne tomater som oversete.

De har en særlig smag med noter af æble og citron og egner sig ifølge hende perfekt til en delikat tomatmad eller toast. Du kan for eksempel prøve kræfter med en grøn bøftomat. Der findes sorter som green giant og cherokee green.

- Det kan være lidt svært at se, hvornår grønne tomater er modne, fordi de ikke ændrer farve. Nogle bliver en smule gule i toppen, når de klar.

- Men det bedste at gøre er at trykke let på dem med tommelfingeren. Giver de lidt efter, er de modne, siger Yen Frydensberg Egebak, der selv dyrker over 500 kilo tomater på sin gård i det sydøstfynske.

Af andre nye spændende sorter nævner hun tomatsortserien True North, som er udviklet i Canada og derfor egner sig til et nordisk klima. En af tomaterne i serien hedder taiga. Ifølge Yen Frydensberg Egebak ser den ikke ud af så meget, men når du skærer den op, er den trefarvet: grøn, gul og rød.

- Den smager fantastisk, og de bliver kæmpestore. En tomat kan veje næsten et kilo, fortæller hun og tilføjer, at alle tomaterne i serien er hjerteformede.

Lige nu er lilla og sorte tomater også et hit blandt tomatentusiaster. Tomatsorten black beauty bliver for eksempel dyblilla udenpå og mørkerød indeni. Og sorten dark galaxy får gyldne prikker.

Lilla tomater har det til fælles, at de rummer et højt indhold af antioxidanten anthocyanin.

- Lilla tomater har en meget dyb og meget kompleks smag. Du kan også få dem, hvor de er blandet med andre farver, så du eksempelvis har en lilla tomat med gule skuldre, fortæller Yen Frydensberg Egebak.

Er du frisk på at skrue op for farvespillet i tomatbedet, kan du spørge din lokale planteskole til råds eller gå på jagt i det væld af frøbutikker, der findes på nettet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek