Aarau, 30/08/2026 - 08:01
Flere personer er såret efter skyderi ved rave-fest i Schweiz
Det er endnu uvist, hvor mange der er kommet til skade efter skyderi ved fest søndag morgen i Schweiz.
Af: /ritzau/
Flere personer er meldt såret efter et skyderi ved en rave-fest i byen Aarau i det nordlige Schweiz tidligt søndag morgen.
Det skriver den schweiziske avis Blick der henviser til politiet, ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Ifølge Blick er der blevet affyret flere skud ved en større gruppe mennesker ved en hestevæddeløbsbane, hvor der er blevet afholdt en rave-fest.
Det er politiet, der har oplyst, at der er tilskadekomne. Det fremgår ikke hvor mange, eller om der er nogen, der har mistet livet.
På det lokale politis konto på X lyder det, at man skal holde sig væk fra området på grund af skyderiet.
Derudover skriver politiet, at der er en større politiindsats i gang og opfordrer folk til at sende billeder og videoer, hvis de har det fra hændelsen.
Der er på søndag morgen klokken 8 ingen oplysninger om gerningsperson eller -personer.
RITZAU




