Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 06/08/2024 - 08:56

Professionel danser bliver ny Vild med dans-vært

Cilia Trappaud erstatter Sarah Grünewald som vært på "Vild med dans". Den professionelle danser udgør makkerskabet sammen med Martin Johannes Larsen.

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Det bliver den professionelle danser Cilia Trappaud, som bliver ny vært på "Vild med dans".

Det er blevet afsløret i tirsdagens udgave af TV 2-programmet "Go' Morgen Danmark".

- Jeg har altid holdt af "Vild med dans", fordi det handler om det, som jeg elsker allermest: dans. Det er et skønt program, især fordi det viser, hvordan dans kan udfordre og udvikle folk på nogle spændende, smukke og uventede måder, uddyber Cilia Trappaud i en pressemeddelelse fra TV 2.

- Jeg glæder mig til at følge deltagernes rejse tæt, at se dem være modige og at følge deres fremskridt både personligt og dansemæssigt. Og så glæder jeg mig også rigtig meget til at blive en del af hele teamet og produktionen bag, lyder det fra den nye vært.

Hun er helt uprøvet i den disciplin, men er ganske erfaren inden for danseverdenen.

Den 31-årige professionelle danser udmærker sig i jazz, jazzfunk, hiphop, house og moderne dans. Hun har siden 2018 boet i Los Angeles, hvor hun har arbejdet med store superstjerner - blandt andre for Beyoncé, Coldplay og Usher, oplyser TV 2, der kalder Cilie Trappaud for en af de største stjerner, vi har i Danmark.

Cilia Trappaud erstatter Sarah Grünewald, som takkede af sidste år efter et årti i spidsen for det populære program for at gøre plads til nye udfordringer.

Martin Johannes Larsen udgør den anden del af værtsparret.

- Hun er jo et ubeskrevet blad på værtsfronten og kan netop derfor bidrage med noget nyt og frisk - måske lidt ligesom da jeg selv startede, og det er bare helt vildt vigtigt, siger han i pressemeddelelsen og fortsætter:

- Cilia er til stede. Hun har en vigtig forståelse for formatet, fordi hun selv er danser, og så har vi bare en rigtig god kemi, som forhåbentlig vil smitte af igennem skærmen og helt ud til seerne.

Ud over at have fundet en ny vært skal TV 2 også på jagt efter en række nye dansedommere.

Standarddronningen Anne Laxholm har bebudet sit exit efter 20 sæsoner. Jens Werner, der gik bort i juli, oplyste inden premieren på sidste sæson, at den ville være hans sidste.

Det er ikke oplyst, om de tre øvrige dommere, balletmester Nikolaj Hübbe, danser og koreograf Sonny Fredie-Pedersen og danser Marianne Eihilt, vender tilbage for at bedømme hæl og tå i den kommende 21. sæson af programmet, som får premiere til september.

TV 2 skal også finde en løsning med musikken.

Programmets husorkester, The Antonelli Orchestra, er lagt på is af kanalen efter beskyldninger om krænkende optræden af orkesterleder Claes Antonsen i forbindelse med optagelserne af programmet "Toppen af poppen", der også sendes på TV 2.

Mens undersøgelserne foregår, kan bandet ikke optræde på kanalen, oplyste TV 2 i juni.

/ritzau/

København, 03/12/2025 - 11:31

Maudes og Ingeborgs Matador-kjoler kommer på auktion

Per Pejstrup/Ritzau Scanpix

"Matador"-fans kan byde på Maudes kjoler og andre kostumer fra tv-serien, når Bruun Rasmussen holder auktion.

Fans af tv-serien "Matador" får chancen for at give sig selv en julegave.

Det sker, når Auktionshuset Bruun Rasmussen 8. december sætter 12 originale kostumer fra den folkekære serie under hammeren.

Det skriver auktionshuset i en pressemeddelelse.

Matador-tilhængere kan således blive ejere af kjoler, frakker og skjorter, som i serien blev båret af Maude Varnæs og Ingeborg Skjern.

Til de festlige lejligheder er der blandt andet en kjoledragt til salg, som blev båret af skuespiller Ghita Nørbys karakter, Ingeborg Skjern, i det 24. og sidste afsnit af serien.

Hvis kostumerne skal bruges i den mere rolige og afslappende afdeling, er der også et sæt pyjamasbukser på auktion, som er brugt af Gitte Graa, der i serien spilles af skuespiller Susse Wold.

Pyjamasbukserne optræder i afsnit otte og ni inde i familien Varnæs' dagligstue.

Kostumerne, der kommer på auktion fra forfatteren Lise Nørgaards populære univers, er vurderet til at have en værdi på mellem 8000 kroner og 10.000 kroner per genstand.

Det er dansk-svenske Ulla-Britt Söderlund, der sammen med Nordisk Films daværende kostumechef Ulla Houmann stod bag seriens kostumer.

Arbejdet bestod i at sikre, at farverne og materialerne underbyggede både karakterernes personlighed og samfundsstatus, skriver auktionshuset i pressemeddelelsen.

Ulla-Britt Söderlund vandt i 1976 en Oscar for at have skabt de bedste kostumer med sit arbejde på filmen "Barry London".

Ud over "Matador" er der også sat kostumer fra DR-serien "Krøniken" og Dirch Passer-filmen "Mafiaen - det er osse mig" til salg på auktionen.

Auktionen foregår via auktionshusets hjemmeside. Bruun Rasmussen tilbyder, at interesserede købere kan komme forbi for at se nærmere på kostumerne.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 03/12/2025 - 08:37

Maude og Ingeborgs Matador-kjoler kommer på auktion

Matador-fans kan byde på Maudes kjoler og andre kostumer fra "Matador" når Bruun Rasmussen holder auktion.

Fans af tv-serien "Matador" får chancen for at give sig selv en julegave.

Det sker, når Auktionshuset Bruun Rasmussen 8. december sætter 12 originale kostumer fra den folkekære serie under hammeren.

Det skriver auktionshuset i en pressemeddelelse.

Matador-tilhængere kan således blive ejere af kjoler, frakker og skjorter, som i serien blev båret af Maude Varnæs og Ingeborg Skjern.

Det ville formentlig få selv Misse Møhge til at nikke anerkendende.

Til de festlige lejligheder er der blandt andet en kjoledragt til salg, som blev båret af skuespiller Ghita Nørbys karakter Ingeborg Skjern i det 24. og sidste afsnit af serien.

Hvis kostumerne skal bruges i den mere rolige og afslappende afdeling, er der også et sæt pyjamasbukser på auktion, som er brugt af Gitte Graa, der i serien spilles af skuespiller Susse Wold.

Pyjamasbukserne optræder i afsnit otte og ni inde i familien Varnæs' dagligstue.

Kostumerne, der kommer på auktion fra forfatteren Lise Nørgaards populære univers, er vurderet til at have en værdi på mellem 8000 kroner og 10.000 kroner.

Det er dansk-svenske Ulla-Britt Söderlund, der sammen med Nordisk Films daværende kostumechef Ulla Houmann stod bag seriens kostumer.

Arbejdet bestod i at sikre, at farverne og materialerne underbyggede både karakterernes personlighed og samfundsstatus, skriver auktionshuset i pressemeddelelsen.

Ulla-Britt Söderlund vandt i 1976 en Oscar for at have skabt de bedste kostumer med sit arbejde på filmen "Barry London".

Ud over "Matador" er der også sat kostumer fra DR-serien "Krøniken" og Dirch Passer-filmen "Mafiaen - det er osse mig" til salg på auktionen.

Auktionen foregår via auktionshusets hjemmeside. Bruun Rasmussen tilbyder, at interesserede købere kan komme forbi for at se nærmere på kostumerne.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

FAKTA: Engagér dig i dit barns digitale liv

* Det digitale liv kan have lige så stor indflydelse på dit barns liv som andre fritidsinteresser. Spørg ind til, hvad der er spændende og sjovt, men også, hvad der kan være ubehageligt.

* Vær med til at strukturere dit barns digitale vaner på samme måde, som du gør med andre hverdagsaktiviteter. Sæt en ramme for dit barns digitale hverdag.

* Sluk for elektroniske devices i god tid inden sengetid.

* Vis interesse i skolens arbejde med børnenes digitale dannelse. Det kunne for eksempel være at tale med andre forældre til møder eller bringe det op for skolens bestyrelse.

* Opfordr gerne til, at både den sociale og refleksive del af den digitale dannelse øges.

Kilde: Børns Vilkår.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

Når TikTok overtager: Sådan kan du hjælpe dit barn uden forbud

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Skærmtid fylder blandt unge. Hvis du frygter, at dit barn er fanget i TikTok-fælden, bør du tage en dialog, inden du gennemtvinger en kold tyrker.

Hvis du mistænker, at din teenager bruger for meget tid på telefonen, er du ikke den eneste.

Ifølge en rapport fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bruger unge mellem 13 og 17 år i gennemsnit over to en halv time om dagen på sociale medier.

Så der er altså noget om snakken, mener digital medieekspert hos Børns Vilkår Melissa Vardy.

- Apps som TikTok designer en slags evighedsalgoritme, der både bygger på dine interesser, og hvem du følger. Det betyder, at du kan blive fastholdt i timevis, fordi du hele tiden kan blive fodret med mere målrettet indhold, siger hun og fortsætter:

- På den måde bliver vi introduceret til begrebet "doomscrolling", hvor du fortsætter med at bladre gennem dit feed, fordi det skaber et dopaminrush i hjernen, som hele tiden vil have mere.

Ifølge Melissa Vardy kan det både gå ud over koncentrationsevnen og give søvnbesvær, hvis man stirrer for meget ind i skærmen inden sengetid.

På smartphones kan forældre sætte begrænsninger for skærmtid og sågar blokere brugen af bestemte apps fuldstændig.

Det vil naturligvis sætte en brat stopper for skærmtiden, men spørgsmålet er, om det er det rigtige at indføre et regulært TikTok-block.

Ifølge Merete Dalsgaard, der er fagkonsulent og projektleder ved Center for Digital Pædagogik, gør du klogere i at tage en grundig snak med dit barn, før du går drastisk til værks.

- Som forælder har du et stort ansvar for at regulere dit barns digitale liv. Hvis du indfører en masse regler uden nogen form for inddragelse, risikerer du, at barnet ikke selv lærer at træffe sunde beslutninger.

- Det er altid det bedste at tage en snak i stedet for at trykke på sluk-knappen. Spørg, hvad barnet får ud af at være på TikTok, og hvad der er spændende ved det. Meget på samme måde, som når du spørger, hvordan det er gået i skolen, siger hun.

Hun opfatter, at snakken om brug af skærme i flere familier ofte ender som en restriktiv monolog frem for en konstruktiv dialog.

Derfor vil det give mening at starte med at tale om, hvilke familieoplevelser skærmen kommer i vejen for. Og så er det selvfølgelig vigtigt, at man som forælder sender et godt signal som forbillede, fortæller hun.

- En pige i 3. klasse fortalte mig engang, at hun ville ønske, at det kunne lade sig gøre at se en film derhjemme, uden at mor og far skulle sidde med mobilen fremme i sofaen undervejs, siger Merete Dalsgaard og fortsætter:

- Forældrene vil altid være barnets største forbilleder, og det er vigtigt at sende signaler om de værdier, som du ønsker, dit barn skal leve efter. Det nytter ikke, at mor og far selv sumper foran skærmen hele tiden, hvis de har sat begrænsninger for barnet.

Hvis man efter en snak med sit barn vurderer, at det er nødvendigt at gøre noget, forklarer Melissa Vardy, at der er andre veje end at blokere apps for bestandig.

- Sociale medier giver mange børn en følelse af fællesskab. Man kan nok sammenligne det lidt med, når voksne smalltalker ved kaffemaskinen, og det er nemt at fornemme, hvis der er noget, der er gået din næse forbi.

- I telefonens indstillinger eller ved brug af andre apps kan du sætte en begrænsning for, hvor mange timer om dagen dit barn kan være på sociale medier. På den måde kan du hjælpe dit barn med at styre sit tidsforbrug - men husk at tage barnet med på råd, fortæller Melissa Vardy.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek