Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 28/01/2025 - 10:00

Hemmelig dansk rapper og rockkendinge gæster Roskilde Festival

Roskilde Festival har annonceret 28 nye navne, der blandt andet tæller sanger bag TikTok-hit og rappere.

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

For to år siden fik den danske popartist og rapper D1ma anmeldere til at kaste om sig med stjerner efter sin debutkoncert på Arena-scenen på Roskilde Festival.

Til sommer skal han forsøge sig igen, når han indtager festivalens største scene, Orange Scene, til en nattekoncert, der er hans eneste koncert i 2025.

Det oplyser Roskilde Festival, der tirsdag har løftet sløret for 28 nye navne til plakaten for festivalen på Dyrskuepladsen.

Politiken kaldte den maskerede artists optræden på Arena i 2023 for en "sensation" og kvitterede med seks ud af seks stjerner, og Soundvenue noterede sig, at Arena ikke føltes stor nok til sangeren bag numrene "Drøm mig væk" og "Moonlight".

Derfor ser festivalens musikchef, Thomas Sønderby Jepsen, også frem til D1mas koncert på Orange i år.

- Han har både anmeldere og publikum i sin hule hånd og er en fænomenal liveperformer, og han insisterer på at gøre tingene på sin egen måde. Jeg tør godt love, at sommerens show på Orange Scene med D1ma bliver en koncert, man ikke vil misse, siger han i en pressemeddelelse.

Blandt de nye 28 kunstnere kan man også finde amerikanske Nine Inch Nails, der ifølge Roskilde er kendt for sin særlige industrielle rock med numre som "Closer" og "Hurt" i bagkataloget.

Festivalen forbereder også publikum på en såkaldt "hiphop-lektion", når den amerikanske rapper Schoolboy Q gæster festivalen.

Han var også at se på plakaten i 2016, hvor han optrådte på Arena til stor begejstring for blandt andre Soundvenues anmelder.

Hans seneste og sjette album, "Blue lips", fra 2024 er af flere medier blevet kaldt hans bedste album.

Thomas Sønderby Jepsen pointerer, at Roskilde både skal kunne præsentere nutidens bedste musik og kigge i "krystalkuglen og give vores deltagere et glemt af fremtiden".

Her nævner han blandt andet artisten Lola Young, der hitter med nummeret "Messy", der særligt florerer på det sociale medie TikTok.

Herudover har Roskilde også internationale kunstnere som den amerikanske rapper Doechii og countrymusikeren Shaboozey på plakaten.

- Kunstnere som Doechii, Shaboozey, Beabadoobee og Lola Young repræsenterer en ny æra af internationale stjerner. Vi tror på, at de bliver nogle af de helt store og toneangivende på fremtidens musikscene. Og vi er stolte af at være en del af den udvikling, siger musikchefen.

Med tirsdagens tilføjelser er der i alt offentliggjort 81 navne til programmet, der ender med at byde på omkring 200 musiknavne.

Roskilde Festival finder sted fra 28. juni til 5. juli.

/ritzau/

København, 22/02/2025 - 21:10

Drengegruppe vinder MGP med sang om at hoppe

Fire drenge fra Rødovre har vundet MGP med sangen "Lyst Til At Hop'", der skal få hele Danmark til at hoppe.

Drengene fra sanggruppen Tempo - Felix, Bastian, Noah og Jaden - har vundet MGP 2025 med sangen "Lyst Til At Hop'".

Børnenes store årlige sangfest blev vist på DR lørdag aften.

Vindersangen handler om, at man ikke altid kan sidde stille, og at man i stedet skal slå sig løs og hoppe.

- Hvorfor skal man bare sidde stille her og stoppe? For jeg vil svæve ligesom Batman. Svømme rundt i et vandland, lyder det i sangen.

Under sloganet "Du glemmer det aldrig" løb årets show af stablen i Jyske Bank Boxen i Herning.

Showet fejrede samtidig sin 25-års fødselsdag.

- Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige, siger en af vinderne på scenen med MGP-trofæet i hånden.

Da vinderen var fundet, skulle drengene synge deres sang for tredje gang. Der var stor energi blandt publikum, som hoppede op og ned.

Felix, Bastian, Noah og Jaden er 12-13 år og fra Rødovre. Ifølge DR er de gode venner i fritiden og "hænger ofte ud sammen". Det var i deres SFO, at de sammen fandt på sangen.

MGP er børnenes udgave af melodigrandprix.

/ritzau/

Læs Mere >>

Berlin, 22/02/2025 - 20:24

Norsk film vinder Guldbjørnen i Berlin

Lisi Niesner/Reuters

Den norske film "Drømmer", der er instrueret af Dag Johan Haugerud, røg helt til tops på Berlinalen i Berlin.

Den norske film "Drømmer", der er instrueret af Dag Johan Haugerud, har vundet den prestigefyldte Guldbjørnen på filmfestivalen i Berlin, Berlinalen.

Det skriver det norske nyhedsbureau NTB.

Guldbjørnen - prisen for Bedste Film - er hovedprisen på filmfestivalen.

- Filmen hedder "Drømmer", men dette overgår mine vildeste drømme, sagde instruktøren, da han modtog prisen, skriver det norske medie VG.

"Drømmer" er film nummer to i trilogien "Sex, Drømmer, Kærlighed". Filmen havde international premiere på Berlinalen i denne uge.

19 film fra hele verden kæmpede om den eftertragtede pris. Ifølge VG er det mere end 50 år siden, at en nordisk film senest vandt Guldbjørnen.

Samtidig er det første gang, at en norsk film modtager Guldbjørnen, oplyser direktør Kjersti Mo fra Norsk filminstitutt ifølge NTB.

- Det er en fantastisk anerkendelse af Dag Johan Haugerud som filmskaber, siger hun.

Norges kulturminister, Lubna Jaffery, mener, at det, som Haugerud har opnået med sin trilogi, er meget imponerende.

- Guldbjørnen er en pris, der er meget anerkendt, og endnu en gang ser vi, at norske film får den fortjente anerkendelse internationalt, lyder det.

"Drømmer" handler om 17-årige Johanne, som skildrer sine følelser i en dagbog, da hun forelsker sig i sin fransklærer.

Både Johannes mor og bedstemor bliver overraskede, når de finder den unge piges dagbog, skriver VG.

Filmen får premiere i Danmark 6. marts.

På festivalen uddeles også en række Sølvbjørne. Den brasilianske filminstruktørs film "The Blue Trail" har vundet Grand Jury-prisen.

Den kinesiske instruktør Huo Meng har vundet Sølvbjørnen for Bedste Instruktør, mens australske Rose Byrne har modtaget prisen for Bedste Hovedrolle.

Sølvbjørnen for Bedste Birolle gik til irske Andrew Scott.

Den internationale filmfestival i Berlin er en af de vigtigste i verden. Den blev grundlagt i 1951, mens Berlin stadig var delt i to.

Siden da er festivalen blevet afholdt hvert år i februar.

Før 2021 var skuespilpriserne kønsopdelte.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 22/02/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan renses tagrenden

Tagrenden skal renses efter behov, da det kan variere fra hus til hus.
Måden, man gør det på, er:

* Tag et par havehandsker på.

* Saml alle blade og fyrrenåle op fra tagrenden.

* Til dette formål kan købes en tagrendeskovl, eller man kan vælge en billigere metode, hvor man skærer et skråt snit igennem en 1 1/2 liters sodavandsflaske i modsatte ende af skruelåget og bruger den som skovl.

* Herefter fejes med en lille håndkost.

* Når tagrenden er rengjort, spules den med vand.

* Til sidst kan man tjekke, om vandet har det rigtige fald mod nedløbet.

Kilde: Videncentret Bolius.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 22/02/2025 - 10:00

Vinteren er ovre: Vær opmærksom på fugt- og vandskader

Bent K Rasmussen/Ritzau Scanpix

Selv om vi har haft en mild vinter, så er det især vigtigt at tjekke huset i marts for frostskader, lyder rådet fra ekspert.

En grundig omgang forårsrengøring af huset gør underværker - også udendørs.

Det indebærer blandt andet tagrender, nedløbsrør, soklerne og nedløbsbrønden, fortæller Tine R. Sode, fagekspert i huseftersyn hos Videncentret Bolius.

- I marts måned slipper frosten sit tag i vejret og i huset. Så kan man begynde at se, om frosten har lavet nogle skader, siger hun.

Ifølge Tine R. Sode er en af de typiske skader, at vand eller fugt er kommet ind i huset.

- Nu sner det ikke så meget mere i Danmark, men man kan have fået tøsne ind på loftet, så man skal tjekke, om der ser ud til at være kommet vand eller fugt ind. Det er en rigtig god idé, fortæller hun.

En anbefaling, Tine R. Sode altid giver, er at tjekke husets sokkel efter vinteren.

- Se, om der er skader på soklen. Er der revner i den, så få dem udbedret. Hvis der er revner, kan der trænge vand ind bag ved, som får svært ved at trænge ud igen, og så bliver soklen opfugtet. Det er især, hvis man har kælder, at det er vigtigt at tjekke, om soklen er hel og tæt, siger hun.

Samtidig er det vigtigt at gennemse tagrender og nedløbsrør for utætheder.

- Det har været frostvejr, så der kan have ligget is, som har gjort, at plastik- og metaltagrender er knækket, for når vand fryser, udvider det sig og presser på tagrenderne, fortæller Tine R. Sode.

Hvis et nedløbsrør er beskadiget, kan det være, at vandet ikke når hen til nedløbsbrønden, hvilket kan skabe fugtskader.

- Hvis nedløbsrøret er gået i stykker, bliver muren inde bag ved - om det er facaden, om det er murværk eller træværk - fugtig, og det kan give fugtskader i løbet af meget kort tid. Det kan være fugtskader i facaden, hvis det er pudsen, kan den falde af. Hvis det omhandler mursten, kan fugerne revne. Der kan også komme skader som skimmelsvamp på indersiden af væggen, siger hun.

For Kim Andersen, der er produktionschef hos virksomheden Dansk Tagbearbejdning A/S, fylder tagrender og nedløbsrør også meget.

Specielt i disse år, hvor der kommer mere nedbør end tidligere, er det vigtigt, at ens tagrender kan klare det vand, der kommer.

- Hvis man ikke får renset tagrenderne og får ordnet sit nedløb, sådan at vandet kan rende, så ryger det over og ned ad muren. Jeg har set murværk, hvor murstenene skaller af, fordi de hele tiden er fugtige, fortæller han.

Huset skal passes og plejes for at holde det i stand, fortæller Kim Andersen.

- Man skal sørge for at holde sit hus i orden. Det skal være sundt og rask. Se, at få tingene fikset, inden der går for lang tid. Det er mit råd, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek