Fredericia, 26/01/2026 - 18:08
Signalfejl og sporarbejde indstiller togdrift i dele af Jylland
Togene mellem Fredericia og Aarhus erstattes af busser mandag eftermiddag efter store trafikale udfordringer.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Der kører ingen tog mellem Fredericia og Aarhus H frem til omkring klokken 18.00 mandag aften.
Det oplyser DSB i et opslag på den sociale platform X mandag eftermiddag.
Årsagen er, at et sporarbejde ikke er blevet færdigt til tiden.
Nogle tog erstattes af togbusser. Men de planlagte togbusser mellem Horsens og Randers, Horsens-Aarhus H og Skanderborg-Aarhus H kører ikke, understreger DSB.
På DSB's oversigt med trafikinformation oplyser det statsejede jernbaneselskab, at der kører togbusser mellem Fredericia og Aarhus H uden stop.
Derudover indsættes der også togbusser, der stopper på alle stationer mellem Fredericia og Aarhus H med undtagelse af Børkop, Brejning og Viby Jylland.
DSB tilføjer, at der kører nogle få togbusser med stop i Børkop og Brejning, men kun mellem Fredericia og Vejle.
Banedanmark skriver i et opslag på X, at der ikke vil køre nogen tog mellem Fredericia og Skanderborg mandag, da der har været en fejl i signalsystemet, der endnu ikke er fundet. Der bliver i stedet indsat togbusser.
Tirsdag vil der køre et tog i timen på strækningen frem til klokken 12, skriver Banedanmark.
Også vejret udfordrer mandagstrafikken.
En varslet snestorm har fået DSB til at tynde ud i myldretidstrafikken.
Søndag meddelte selskabet, at det kører med færre tog i myldretiden på flere strækninger.
Konkret vil der mandag ikke køre nogen supplerende myldretidstog på strækningerne Odense-København H, Kalundborg-København H, Roskilde-København H og Helsingør-København H.
/ritzau/




