Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

New York City, 13/04/2026 - 23:35

FN: Verden vender det blinde øje til grusomhederne i Sudan

Sudan betegnes som verdens største flygtninge- og sultkrise. FN-chef undrer sig over mangel på handling.

Albert Gonzalez Farran/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/AFP

Verden synes slet ikke at bekymre sig om de gentagne grusomheder, der udspiller sig i Sudan.

Det mener Denise Brown, som er øverste repræsentant for FN's udviklings- og humanitære aktiviteter i Sudan.

- Vi oplever virkelig en gentagelse i Sudan. Gentagelser af seksuel vold, gentagne fordrivelser, gentagne dødsfald, siger hun og tilføjer:

- Vi i FN taler åbent om, ja, du ved, grusomheder, gentagelser af grusomheder. Spørgsmålet er, hvorfor er verden ikke oprørt nok til at gøre noget ved det?

Konflikten mellem rivaliserende generaler, der leder Sudans hær og den paramilitære gruppe Rapid Support Forces (RSF), har stået på siden april 2023.

De voldsomme kampe har kostet titusindvis af mennesker livet, fordrevet flere end 11 millioner mennesker og skabt det, som FN beskriver som verdens største flygtninge- og sultkrise. Der er erklæret hungersnød flere steder i det folkerige afrikanske land.

FN-chefen i Sudan fremhæver El Fasher, hovedstaden i delstaten Norddarfur, som et eksempel på grusomhederne i Sudan.

El Fasher var Sudans hærs sidste bastion i det vestlige Darfur, før RSF rykkede ind i oktober sidste år.

Ifølge Denise Brown anslår FN, at mindst 6000 mennesker blev dræbt i løbet af de første tre dage af angrebet fra RSF.

Brown er i øjeblikket bekymret for situationen i byen Dilling i delstaten Sydkordofan, som ifølge FN er udsat for daglige angreb fra RSF. FN-konvojer kan ikke få adgang, oplyser FN-chefen.

En appel fra FN om at indsamle 2,9 milliarder dollar til Sudan i år er kun 16 procent finansieret. International humanitær støtte fra FN's medlemslande falder, lyder det.

Ifølge FN's Flygtningeorganisations (UNHCR) regionale direktør i Kenyas hovedstad, Nairobi, er næsten 14.000 sudanesere på flugt nået til Europa via den farlige rejse over Middelhavet. Det skriver nyhedsbureauet dpa.

Flere end en halv million mennesker på flugt fra krigen i Sudan befinder sig i øjeblikket i Libyen, som er et centralt transitland for at nå til Europa via Middelhavet, oplyser UNHCR.

/ritzau/AFP

TjekDet - faktatjek