Kairo, 09/07/2025 - 06:37
Netanyahu: Møde med Trump fokuserede på frigivelse af gidsler
Møde mellem Trump og Netanyahu handlede om gidsler og om stor sejr over Iran, siger Netanyahu onsdag morgen.
Af: /ritzau/
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, siger onsdag, at hans seneste møde med USA's præsident, Donald Trump, fokuserede på indsatsen for at befri gidsler i Gaza.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Det er Netanyahus tredje besøg i Washington D.C., siden Trump i januar blev taget i ed til sin anden embedsperiode som præsident.
Han besøgte mandag Trump i Det Hvide Hus, og tirsdag aften dansk tid skulle de så mødes igen. Der kom dog ikke umiddelbart efter nogen meldinger om, hvad der havde været på dagsordenen.
Onsdag morgen har Netanyahu delt en video på X, hvor han på hebraisk beretter om mødet.
Ud over indsatsen for at få frigivet gidsler fra Gaza, drøftede de to ledere også de konsekvenser og muligheder, der er opstået som følge af "den store sejr vi opnåede over Iran", siger Netanyahu ifølge Reuters.
Det uddybes ikke umiddelbart.
Israel og Iran begynde i juni at udveksle angreb. Otte dage efter meldte USA sig ind i konflikten og sendte militærfly mod Iran og angreb tre af landets atomanlæg.
Få dage efter det amerikanske angreb blev der forhandlet en våbenhvile på plads mellem Iran og Israel.
Den israelske premierminister understreger onsdag morgen også, at han er opsat på at eliminere den militante bevægelse Hamas' militære og regeringsmæssige magt.
Hamas menes fortsat at holde 50 gidsler i Gaza. 30 af dem formodes at være døde.
/ritzau/