Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

12/10/2024 - 10:00

Hold træningsmotivationen i top i det kolde efterårs- og vintervejr

Du bør lave aftaler med venner eller familien og sætte dine motionsvaner i system, hvis du er en af dem, der mister træningsmotivationen, når det bliver koldt.

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Af: Af Tobias Farholt Jørgensen, Ritzau Fokus

Dyrene begynder at gå i vinterhi i det kolde vejr, og din lyst til at komme ud på en løbetur gør måske det samme.

Derfor skal der hankes ekstra meget op i dig selv i efterårskulden, hvis træningsmotivationen skal bevares, siger Birgitte Nymann, der er personlig træner og uddannet i idræt ved Københavns Universitet.

- Det er naturligt, at man ikke har energi til at cykle eller løbe, når det bliver mørkt. Det gælder derfor om at skubbe sig selv ud, hvis man vil blive med det, siger hun.

Og der er flere forskellige måder at motivere sig selv til at komme i træningstøjet. Først bør du finde grunden til, at du træner. Et klart formål er nemlig med til at motivere dig.

- Svaret er ofte, at man træner, fordi man gerne vil være friskere eller sundere. Og det er fint som det første svar, men i andet svar bør man finde ud af, hvad man egentlig får ud af at være friskere og sundere, siger Birgitte Nymann og fortsætter:

- Det kan for eksempel være, at du træner for at have mere energi på arbejdet eller komme i bedre humør foran kolleger, venner eller familie.

Det handler også om skabe gode vaner, siger Susan Hilden Otte, der er programleder for Bevæg dig for livet - et samarbejde mellem DGI og DIF, som står for henholdsvis Danske Gymnastik- & Idrætsforeninger og Danmarks Idrætsforbund.

- Det er en rigtig god idé at sætte det hele i system. Mange har en undskyldning for, hvorfor de ikke skal rejse sig fra sofaen, men hvis man aftaler med sig selv at løbe to bestemte dage om ugen, så kan det hjælpe.

- Simpelthen at gøre det til en vane ligesom at børste tænder, siger hun.

Hvis du skulle have svært ved at holde aftalerne med sig selv, så bør du lave aftaler med andre, lyder det samstemmende fra Susan Hilden Otte og Birgitte Nymann.

- Det kan være nemmere at komme afsted, hvis man er forpligtet til det. Det kan være gennem en løbeklub eller en forening, men også gennem en aftale med en ven eller nabo.

Birgitte Nymann tilføjer, at forpligtelsen også kan være gennem apps på telefonen eller noget så simpelt som et skema på køleskabet, hvor du krydser af, når du har motioneret.

Det handler også om at sætte dig selv op til succes, når motivation daler. Det kan du gøre ved at undgå, hvad Birgitte Nymann kalder uhensigtsmæssige "triggere".

- Vi kan blive trigget til at lade være med at træne, så det handler om at finde ud af, hvad der sker, når vi bliver trigget til ikke at komme ud.

- Mangel på tid kan være en trigger. For eksempel hvis man har en aftale med nogen, og derfor dropper motioneringen. Derfor er det ofte godt at træne om morgenen, for der ofte ikke kommer noget i vejen.

Men du kan også finde de triggere, der modsat får dig ud at løbe.

- Hvis man eksempelvis cykler på arbejde eller løber om morgenen, så kan man lave en regel, der hedder, at man tager træningstøjet på, når man står op om morgenen.

- Man bliver på en måde nødt til at hjernevaske sig selv lidt, hvis man skal ud i det våde og blæsende vejr, siger Birgitte Nymann.

/ritzau fokus/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek