Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Muscat, 22/04/2026 - 08:42

Meldinger om iransk beskydning mod containerskib

Siden USA og Israel angreb Iran 28. februar, har der gentagne gange været angreb på skibe i Hormuzstrædet.

Af: /ritzau/

En båd fra Den Iranske Revolutionsgarde beskød onsdag et containerskib ud for Omans kyst.

Det oplyser det britiske søfartssikkerhedsagentur UKMTO.

Beskydning forårsagede skader, men ingen kom til skade, og hele besætningen meldes at være i sikkerhed.

Det oplyses ikke umiddelbart, hvilket flag det angrebne skib sejler under.

Siden USA og Israel angreb Iran den 28. februar, har der gentagne gange været angreb på skibe i Hormuzstrædet, Den Persiske Golf og Omanbugten.

Lørdag var der ligeledes meldinger om mindst to handelsskibe, der var under beskydning i strædet.

Det oplyste tre anonyme kilder inden for den maritime sikkerhedsbranche og shippingbranchen til nyhedsbureauet Reuters.

Den britiske maritime sikkerhedsorganisation UK Maritime Trade Operations (UKMTO) uddybede efterfølgende, hvad der skete i det, der muligvis er en af hændelserne.

Her fortalte en kaptajn for et tankskib, at to fartøjer fra Irans Revolutionsgarde sejlede mod tankskibet og skød mod det uden at komme med nogen advarsler på radio.

Den to uger lange våbenhvile mellem USA og Iran stod til at udløbe onsdag, men USA's præsident, Donald Trump, meldte kort før tidsfristen ud, at han forlænger den for at give mere tid til forhandlinger.

Begge sider har anklaget hinanden for brud på aftalen, og Trump udtalte, at han opretholder den amerikanske blokade af iranske havne.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek