Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 08/05/2026 - 10:27

Knivmand blev skudt af politiet - sigtes for at angribe to betjente

Dommer skal vurdere, om der er grundlag for varetægtsfængsling af mand, der torsdag blev skudt af politiet.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Retten i Holstebro afholder fredag grundlovsforhør, efter at en 37-årig mand torsdag blev skudt og anholdt af politiet i Thyborøn.

Her vil der blive fremsat en sigtelse mod den 37-årige mand, som handler om angreb på og forsøg på grov vold mod to politibetjente.

Det oplyser presseafdelingen ved Midt- og Vestjyllands Politi til Ritzau.

Politiet har tidligere oplyst, at manden gik rundt med kniv på gaden i Thyborøn, og at det var i den forbindelse, at politiet affyrede skud og ramte ham i benet.

Efterfølgende blev den 37-årige bragt på hospitalet, og han er meldt uden for livsfare.

Ingen andre kom til skade ved hændelsen.

Fredagens retsmøde i Holstebro begynder klokken 11.30. Den sigtede vil dog ikke være til stede, da han er indlagt.

Men dommeren skal vurdere, om der er grundlag for varetægtsfængsling, så han kan forblive tilbageholdt af politiet på hospitalet.

Når han er blevet udskrevet, skal han på ny fremstilles i grundlovsforhør, hvor han vil få mulighed for at komme med en forklaring.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek