København, 29/04/2025 - 09:22
Kong Frederiks besøg på militær station i Grønland aflyses
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen og kong Frederik må på grund af vejret aflyse besøg hos Sirius-patruljen.
Keld Navntoft/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Kong Frederiks program under besøget i Grønland må endnu en gang ændres.
Onsdag skulle kongen og forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) have besøgt Station Nord i Grønland, hvor Sirius-patruljen holder til.
Men det må nu aflyses på grund af vejret.
Det oplyser Forsvarsministeriet til Ritzau, og det bekræftes af kongehusets kalender.
Her fremgår det også, at kongens program i Grønland torsdag og fredag er aflyst, hvor han skulle have været afsted med Sirius-patruljen.
Station Nord er den nordligst bemandede flyveplads i Grønland.
Besøget på Station Nord skulle markere, at det er 75 år siden, at Sirius-patruljen blev etableret. Kong Frederik var i 2000 med på en ekspedition med Sirius-patruljen i fire måneder som kronprins.
Grønlands minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt, samt nordiske ministerkolleger skulle også have været en del af onsdagens besøg på Station Nord.
Kong Frederik skulle oprindelig været landet i Grønlands hovedstad, Nuuk, mandag aften for at indlede sit flere dage lange besøg.
Men dårligt vejr i Nuuk udskød afrejsen, så han efter planen først ankommer klokken 13.30 dansk tid tirsdag, hvilket er 10.30 lokal tid.
Kongen rejser sammen med Grønlands regeringschef, Jens-Frederik Nielsen, der har været på besøg i København.
Klokken 11.30 lokal tid deltager kong Frederik i en fjordtur, inden han om eftermiddagen skal til kaffemik og på vandretur. Tirsdagens program slutter med en middag i Hans Egedes Hus.
Onsdag skal kongen fortsat besøge Grønlands Universitet, Ilisimatusarfik, men resten af programmet for besøget i Grønland er nu uvist.
Kong Frederik var sidst i Grønland i slutningen af juni 2024. Dengang var dronning Mary også med.
Den nye tur kommer efter flere måneders uro omkring Grønland og den amerikanske præsident, Donald Trumps, interesse for at få kontrol med Grønland.
/ritzau/