Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Roskilde, 11/06/2026 - 15:42

Mand begik vold mod fem kvinder og får tre års fængsel

Senioranklager taler om meget grov og nedværdigende psykisk og fysisk vold. Mand straffes med tre års fængsel.

Af: /ritzau/

Vold mod fem forskellige kvinder har torsdag kostet en 25-årig mand tre års fængsel. I sagen indgår også psykisk vold.

Dommen er afsagt af Retten i Roskilde.

Det skriver Midt- og Vestsjællands Politi i en pressemeddelelse.

For tre af kvindernes vedkommende havde volden en karakter, der gjorde, at manden var tiltalt for at have mishandlet kvinderne.

Han havde været kærester med dem alle.

Manden er foruden vold også dømt for psykisk vold begået mod to af kvinderne, som blev udsat for krænkende og nedladende sprogbrug.

Manden ville bestemme, hvem kvinderne måtte omgås med.

Han krævede desuden at få deres telefoner, så han kunne tjekke deres sociale medier.

- Det er en sag om meget grov og nedværdigende fysisk og psykisk vold, og jeg er meget tilfreds med, at retten har været enig i den vurdering, siger senioranklager Louise Varberg i pressemeddelelsen.

Volden mod kvinderne blev ifølge politiet begået på adresser i Herfølge, Albertslund, Viby Sjælland, Roskilde og Lejre.

Den 25-årige mand overvejer, om han vil anke dommen. Det skal i så fald ske inden for to uger.

Manden skal efter domsafsigelsen fortsat sidde varetægtsfængslet.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek