Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 17/01/2026 - 13:39

Socialdemokraterne vil forsøge at vende modstand med mere velfærd

Socialdemokratiets opbakningskrise skal løses med en mere tydelig S-profil, lyder det fra ministre inden møde.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Løsningen på Socialdemokratiets krise med et ringe kommunalvalg og svigtende meningsmålinger drøftes lørdag i et messecenter ud for Fredericia.

Her er den ultimative partitop samlet med lokalformænd og hovedbestyrelsesmedlemmer fra hele landet til partiets årlige nytårsstævne.

En vej ud af dyndet skal findes i en mere klar socialdemokratisk profil, varsler flere af de ledende ministre.

- Selvfølgelig kommer vi frem til, og det skal vi, at tydeliggøre, hvad der er socialdemokratisk politik og socialdemokratiske visioner for udviklingen af vores velfærdssamfund, siger justitsminister Peter Hummelgaard.

Med en tilbagegang på 5,2 procent ved kommunalvalget og meningsmålinger på under 20 procents opbakning erkender statsministerpartiet, at der er brug for handling.

Én forklaring på tilbagegangen kan være den ”mærkelige” SVM-regering, som statsminister Mette Frederiksen har kaldt den.

- Nu er vi i et regeringssamarbejde med Venstre, der historisk har været modstander af os. Og at vi har lavet regeringssamarbejdet med dem, giver ekstra behov for, at man kan se et klart Socialdemokrati, siger miljøminister Magnus Heunicke.

Mens Socialdemokratiet har samarbejdet tæt med de borgerlige, har man lagt distance til de historiske samarbejdspartnere i SF.

Særligt i kommunalvalgkampen gik Socialdemokratiet hårdt til SF, hvor overborgmesterkandidaten i København, Pernille Rosenkrantz-Theil, kaldte dem for et ”yderfløjsparti”.

Men det kan have været en ringe taktik, måtte Socialdemokraterne indrømme efterfølgende.

Og på Frederiksberg, hvor partiet faktisk fik et godt valg, peger borgmester Michael Vindfeldt på samarbejdet med SF som en nøgle til fremtidig succes.

Adspurgt, hvordan Socialdemokratiet skal rejse mere folkelig opbakning igen, svarer han med tilnærmelser til venstrefløjen.

- At sige tillykke til SF og række ud til dem. Jeg kan se en centrum-venstre for mig efter næste valg, siger han på vej ind til nytårsstævnet.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek