Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Sønderborg, 15/11/2022 - 12:10

Vidne: Afghansk tolk stak hustru med kniv under telefonsamtale

33-årig ringede for at klage over, at hustru havde seksuelt forhold til andre mænd, beretter vidne i retten.

Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

En 33-årig afghansk mand, der har arbejdet som tolk for danske styrker i Afghanistan, har erkendt at have knivstukket sin 27-årige hustru.

Hun blev fundet dræbt af 26 knivstik i hovedet og på kroppen 29. januar på Asylcenter Aaløkke i Løgumkloster.

Den tiltalte har erkendt vold med døden til følge, men nægter at have haft til hensigt at dræbe kvinden.

Tirsdag er der kommet flere detaljer frem i Retten i Sønderborg om hændelsen.

Den tiltaltes fætter, der på daværende tidspunkt boede i Sverige, forklarer, at han talte i telefon med både manden og kvinden den skæbnesvangre aften.

Udover at være fætter til den afghanske tolk er vidnet også onkel til den dræbte kvinde.

Han forklarer i retten, at den 33-årige den pågældende aften ringede til ham for at klage over sin hustru, som han beskyldte for at være ham utro.

- Mit hjerte er sprængt i luften, skal den afghanske tolk ifølge vidnet have sagt.

Manden beskyldte ifølge vidnet sin hustru for at have et seksuelt forhold til flere mænd på asylcentret.

Vidnet forklarer, at han var skeptisk og spurgte, om fætteren havde beviser for sine påstande.

- Så spurgte han: "Tror du på Gud?". Jeg sagde ja. "Har du set Gud?" Jeg sagde nej. "Sådan er det også her", sagde han, forklarer vidnet.

Efterfølgende talte vidnet også i telefon med den 33-åriges hustru, vidnets niece, for at høre hendes version.

Pludselig tog samtalen ifølge vidnet en dramatisk drejning, da han hørte tumult:

- Der går nogle sekunder, så kan jeg høre datteren sige: Du har dræbt min mor, beretter vidnet.

Han er tydeligt berørt og tager hænderne op foran ansigtet, holder en pause og tørrer tårerne væk.

- Jeg har sagt til dig, at du ikke skal gøre det her. Du har ikke hørt efter, hører vidnet den tiltalte sige til sin hustru umiddelbart efter.

Så blev forbindelsen afbrudt.

Ifølge vidnet var det parrets dengang seksårige datter, han kunne høre via telefonen.

Familien med fem børn kom til Danmark i august 2021, da den islamiske bevægelse Taliban indtog den afghanske hovedstad, Kabul.

Det fik Danmark og andre vestlige lande til at evakuere udsendte medarbejdere og samarbejdspartnere.

I første omgang kom parrets yngste datter ikke med flyet til Danmark, da hun var blevet syg.

Familien blev efter kort tid genforenet i Danmark.

Tolken berettede senere på året om den dramatiske flugt fra Kabul i et interview i Berlingske, ligesom han medvirkede i TV 2's årskavalkade.

Der ventes dom i sagen på fredag.

/ritzau/

Teheran, 01/12/2025 - 19:35

Iransk guldpalmevinder er idømt et års fængsel

Miguel Medina/Ritzau Scanpix

Den iranske instruktør Jafar Panahi har før været fængslet i sit hjemland. Denne gang lyder dommen på et år.

Iran har idømt den guldpalmevindende filminstruktør Jafar Panahi et års fængsel samt et indrejseforbud for "propagandaaktiviteter" mod landet.

Det fortæller Panahis advokat Mostafa Nili til nyhedsbureauet AFP.

Rejseforbuddet gælder i to år, fortæller advokaten og tilføjer, at de vil anke dommen.

Han er blevet dømt in absentia, hvilket betyder, at Panahi ikke var til stede under domshandlingen.

Instruktøren er en af Irans mest internationalt anerkendte filmskabere.

Tidligere på året vandt filmen "It Was Just an Accident", som er instrueret af Jafar Panahi, Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Filmen er inspireret af historier, som den 65-årige instruktør har hørt fra medfanger under sine tidligere fængselsophold i Iran.

Panahi har flere gange været fængslet i sit hjemland, ligesom han har været underlagt indrejseforbud.

Advokaten Mostafa Nili siger til AFP, at anklagerne mod Jafar Panahi drejer sig om involvering i "propagandaaktiviteter" mod staten Iran, men han uddyber ikke yderligere.

- Hr. Panahi befinder sig uden for Iran lige nu, tilføjer advokaten.

Den iranske instruktør har vundet en række priser på europæiske filmfestivaler. Blandt andet vandt hans debutfilm "The White Balloon" i 1995 i Cannes en pris for bedste debutfilm.

I 2010 blev Panahi forbudt at lave film i Iran, ligesom han heller ikke måtte forlade landet, fordi han havde støttet masseprotester mod regeringen et år tidligere og lavet en række film, der kritiserede det moderne Irans tilstand.

Gennem årene er det alligevel lykkedes at få vist Panahis film uden for Iran.

Den britiske avis The Guardian har blandt andet beskrevet, hvordan en af Jafar Panahis tidligere film "This Is Not a Film" blev smuglet ud af Iran til Cannes gemt på et USB-stik, som var skjult i en kage.

Ifølge mediet Deadline forsøgte politiet i Iran også at få adgang til alle optagelserne fra den seneste film, "It Was Just an Accident".

Filmen er blevet indsendt som Frankrigs bidrag til næste års Oscars.

Iranske filmskabere, fremtrædende mediefigurer og berømtheder overvåges nøje i Iran, og deres arbejde gennemgås for indhold, der anses for at være kritisk over for den islamiske republik, skriver AFP.

/ritzau/

Læs Mere >>

Teheran, 01/12/2025 - 19:07

Iransk guldpalmevinder er idømt et års fængsel

Den iranske instruktør Jafar Panahi har før været fængslet i sit hjemland. Denne gang lyder dommen på et år.

Iran har idømt den guldpalmevindende filminstruktør Jafar Panahi et års fængsel samt et indrejseforbud for "propagandaaktiviteter" mod landet.

Det fortæller Panahis advokat Mostafa Nili til nyhedsbureauet AFP.

Rejseforbuddet gælder i to år, fortæller advokaten og tilføjer, at de vil anke dommen.

Han er blevet dømt in absentia, hvilket betyder, at Panahi ikke var til stede under domshandlingen.

Instruktøren er en af Irans mest internationalt anerkendte filmskabere.

Tidligere på året vandt filmen "It Was Just an Accident", som er instrueret af Jafar Panahi, Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Filmen er inspireret af historier, som den 65-årige instruktør har hørt fra medfanger under sine tidligere fængselsophold i Iran.

Panahi har flere gange været fængslet i sit hjemland, ligesom han har været underlagt indrejseforbud.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

FAKTA: Det skal du holde dig fra

* Prøv ikke selv at skille høretelefonerne helt ad. Der kan være skruer, og de kan også være limet sammen - og du risikerer, at selv ikke forhandleren kan hjælpe dig med at samle dem igen.

* Hold vand og sæbe langt væk fra høretelefonerne. Det kan elektronikken indeni ikke tåle.

* Lad ikke høretelefonerne ligge frit, når du ikke bruger dem - opbevar dem altid i det beskyttende etui.

Kilde: Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

Ørevoks er høretelefonernes værste fjende

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Ørevoks kan sætte sig i metalnettet i dine høretelefoner og stoppe det så meget til, at lyden ikke kan trænge igennem. Men abesnot og rens kan genoplive dem.

Musik, podcast eller en lydbog er en fast følgesvend i øregangen for mange i det daglige.

Med tiden kan den klare lyd i høretelefonerne dog blive mere mudret eller pludselig stoppe med at virke.

Ifølge Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten, er det i størstedelen af tilfældene ørevoks, der er skyld i problemet.

- Det er ikke slemt i starten, men desto mere varme, de får, jo mere trænger ørevoksen ind og sætter sig i metalnettet inde i høretelefonen. Med tiden bliver det næsten umuligt at rense. Så oplever folk, at der ikke er lyd i den ene side eller slet ingen lyd, forklarer han.

For at undgå problemet skal man rengøre høretelefonerne løbende - gerne med rengøringsmidlet isopropylalkohol. Det kan fås i butikker som Matas, mens man i nogle teknikbutikker kan få det i en mindre størrelse.

Du må til gengæld ikke bruge vand, sæbe eller opvaskemiddel. Hvis det kommer ind i høretelefonerne, begynder de at irre, fortæller Kevin Callesen Stolberg.

Han anbefaler at rengøre dem med isopropyl tre-fire gange om året.

- Det er ikke lige slemt på alle brands, men på AirPods, hvor metalnettet sidder tæt for at sørge for, at andet ikke trænger ind, er problemet med ørevoks slemt, fortæller han om erfaringerne fra Elgigantens 49 varehuse.

En anden effektiv måde at rengøre høretelefonerne på er med en lille klistret klump af genanvendelig klæbemasse, der har kælenavne som lærertyggegummi, elefantsnot og abesnot.

- Man skal fjerne gummidutterne på høretelefonerne, og så kan man lige trykke noget abesnot ind. Når man så trækker det ud, så ser det altså ulækkert ud, siger han med et grin.

Den lavpraktiske metode er ifølge Kevin Callesen Stolberg en meget effektiv måde at få fjernet snavs fra høretelefonernes inderste dele.

Ud over ørevoks er dine høretelefoner ikke glade for fysiske skader, kraftig kulde eller varme.

Særligt slag, når man eksempelvis taber høretelefonerne, kan tage livet af dem.

Kulde og varme er til gengæld hårdt for batteriet.

- Du må gerne løbe med høretelefonerne i, når det regner og sner. Men de skal ikke ligge frit tilgængelige, det er bedre at putte dem i beskyttelsesetuiet, siger Kevin Callesen Stolberg.

Mange producenter reklamerer med, at høretelefonerne er væskeresistente, men som Kevin Callesen Stolberg bemærker, er de ikke vandtætte på sigt.

- Hvis de ikke er i brug, skal du ikke lade dem ligge på et badeværelse, for der kan opsamle sig fugt omkring ladestikket, forklarer han.

Oplever du, at høretelefonerne pludselig ikke spiller, er et godt fif fra elektronikeksperten at slå bluetooth-funktionen fra og så nulstille dem. Hvordan man gør med lige din model, står i brugsvejledningen.

- Mange brands har en knap, man skal holde nede eller trykke hurtigt på, og så kan man nulstille dem, så de fjerner alt, hvad de har været koblet op på. Og så kan man tilslutte dem på ny, siger han og forklarer, at det er en rigtig god idé at have prøvet det trick af, inden man tager ned og reklamerer over produktet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek