Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Zagreb, 23/09/2022 - 08:45

Landsholdet efterlyser den sidste kvalitet mod de bedste

Danmark er få detaljer fra oftere at kunne bide skeer med de bedste nationer, mener Kasper Hjulmand.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det danske fodboldlandshold mangler den sidste dygtighed for at tippe kampene mod de største fodboldnationer over til dansk side lidt oftere.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand og midtbanespilleren Pierre-Emile Højbjerg, efter at Danmark torsdag aften tabte 1-2 ude til Kroatien i Nations League.

Det er anden gang på tre måneder, at de boldstærke kroater slår Danmark i gruppespillet.

- Vi føler ikke, at vi er helt oppe blandt de allerbedste over mange kampe, men vi vil gerne være det, og derfor er vi glade for, at vi i det seneste år har haft rigtig mange kampe mod de bedste modstandere, siger Kasper Hjulmand.

- Vi har taget nogle skridt, men vi skal æde os det sidste stykke ind i den kategori. Vi mangler de sidste detaljer teknisk, taktisk og kvalitetsmæssigt.

- Det er ikke tilfældigt, at vi har tabt flere kampe mod de bedste hold, men vi har også taget gode sejre, hvor vi vandt på marginaler. Vi skal have den sidste kvalitet med.

Han har blandt andet vundet ude over England og Frankrig som dansk landstræner og spillet uafgjort med Tyskland, men han har også tabt til Belgien, England, Holland og de kroatiske viceverdensmestre.

Pierre-Emile Højbjerg er enig med landstræneren i, at Danmark ligger lige under laget med de allerbedste hold.

- Vi er et godt hold, men det er ærgerligt, at vi ikke kan gøre det ordentligt færdigt. Kampen mod Kroatien viser også, at vi ikke er helt der, hvor vi er blandt de absolut bedste. Vi blev ikke rigtig farlige.

- Jeg savner lidt mere direkthed i vores spil og den sidste kvalitet i vores afleveringer. Vi skal være lidt farligere på den sidste tredjedel af banen, siger Pierre-Emile Højbjerg.

På søndag venter endnu en svær opgave for Hjulmands landshold, når Frankrigs verdensmestre gæster Parken.

Danmark skal vinde for at have en chance for at snuppe gruppesejren - det kræver samtidig østrigsk hjælp mod Kroatien.

Selv om franskmændene ligeledes har høj kvalitet, bliver det en anderledes fodboldkamp, end den Danmark var en del af torsdag aften i Zagreb, forventer landstræneren.

- Vi skal spille mod en helt anden type modstander, og de kommer med noget af det stærkeste individuelle talent, der overhovedet findes. Det bliver en super interessant kamp, som vi skal gøre os klar til.

- Vi har ikke tid til rigtig at træne inden. Vi sætter tingene op og giver spillerne nogle billeder i hovedet, og så skal vi fyre den af igen, siger Kasper Hjulmand.

Danmark kunne have vundet gruppen med en sejr i Zagreb, men selv om matchbolden gled af hænde, er Hjulmand sikker på, at hans mandskab rejser sig på søndag.

- Jeg tror ikke, der venter os det helt store mentale arbejde. Vi er topklar. Vi er i en pulje med tre sindssygt gode hold, og nu skal vi møde Frankrig, som er et af de bedste hold i verden, så jeg behøver ikke at lege mentaltræner for at gøre spillerne klar, siger landstræneren.

Søndagens kamp i Parken er udsolgt.

/ritzau/

København, 20/11/2025 - 14:37

Femdøgnsprognosens far Mikael Jarnvig stopper i DR

71-årige Mikael Jarnvig har formidlet vejr på tv i over 30 år. Den 1. december går han på pension.

Vejrværten Mikael Jarnvig stopper i DR efter mere end 37 år på skærmen.

Det skriver DR.

Jarnvig har tusinder af vejrudsigter bag sig. Fra 1. december skifter den 71-årige tv-vært hverdagen i DR ud med en tilværelse som pensionist.

Indtil da kan man se ham på skærmen frem til 30. november, hvor han for sidste gang fortæller om vejret i TV Avisen på DR1.

Mikael Jarnvig er måske mest kendt for at have fundet på femdøgnsprognosen tilbage i 1980'erne.

Han brugte sit skoleskema som inspiration.

- Så jeg satte dagene øverst, og under det symboler for vejret med temperaturer og pile for vinden. Så kunne man i grove træk se, hvordan dagene blev. Det syntes jeg, var genialt, har Jarnvig tidligere sagt til DR.

Femdøgnsprognosen blev en succes og bliver stadig brugt.

Han bliver da også omtalt som en institution af Anders Kern Boje, der har ansvar for Vejret på DR.

- Mikael Jarnvig er lidt af en institution i dansk vejrformidling. Igennem mere end 37 år hos os har han løftet vejrformidlingen til nye højder, båret af stor faglig ballast og et stort engagement.

- Mikael er en fantastisk kapacitet, som både seerne, kollegerne her i DR og jeg har holdt meget af, og som vi unægteligt kommer til at savne i studiet, siger han.

At Mikael Jarnvig er i en klasse for sig, mente også bandet Shu-bi-dua, som i 1997 nævnte ham i sangen "Michael".

- Hvem er solskin på en regnvejrsdag? Meteorologen, som vi holder af, sang Michael Bundesen om Jarnvig.

Selv om tiden som vejrvært lakker mod enden, giver Mikael Jarnvig ikke helt slip på at formidle om vejr og klima. Han planlægger nemlig at fortsætte med at holde foredrag, siger han til DR.

Han tilføjer, at det har været meget spændende at følge de teknologiske udviklinger inden for vejrformidlingen.

- Lige fra papir, tusch, faksimile og affotografering af satellitfotos på papir og så frem til de mange vejrapps, der stort set har overtaget formidlingen af vejr til almindelige danskere.

- Jeg har været meget glad for den opbakning, jeg har mødt undervejs i mit arbejdsliv. Nå, men alting har en ende, og jeg føler, at min tid som vejrformidler på tv er slut nu, siger Jarnvig.

Han begyndte som vejrvært i 1988 i DR. Efter en del år hos public service-stationen skiftede han i 1996 til TV3 og siden til TV 2, inden han i 2013 vendte tilbage til DR.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/11/2025 - 14:05

Femdøgnsprognosens far Mikael Jarnvig stopper i DR

71-årige Mikael Jarnvig har formidlet vejr på tv i over 30 år. Den 1. december går han på pension.

Vejrværten Mikael Jarnvig stopper i DR efter mere end 37 år på skærmen.

Det skriver DR.

Jarnvig har tusinder af vejrudsigter bag sig. Fra 1. december skifter den 71-årige tv-vært hverdagen i DR ud med en tilværelse som pensionist.

Indtil da kan man se ham på skærmen frem til 30. november, hvor han for sidste gang fortæller om vejret i TV Avisen på DR1.

Mikael Jarnvig er måske mest kendt for at have fundet på femdøgnsprognosen tilbage i 1980'erne.

Han brugte sit skoleskema som inspiration.

- Så jeg satte dagene øverst, og under det symboler for vejret med temperaturer og pile for vinden. Så kunne man i grove træk se, hvordan dagene blev. Det syntes jeg, var genialt, har Jarnvig tidligere sagt til DR.

Femdøgnsprognosen blev en succes og bliver stadig brugt.

Han bliver da også omtalt som en institution af Anders Kern Boje, der har ansvar for Vejret på DR.

- Mikael Jarnvig er lidt af en institution i dansk vejrformidling. Igennem mere end 37 år hos os har han løftet vejrformidlingen til nye højder, båret af stor faglig ballast og et stort engagement.

- Mikael er en fantastisk kapacitet, som både seerne, kollegaerne her i DR og jeg har holdt meget af, og som vi unægteligt kommer til at savne i studiet, siger han.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 20/11/2025 - 11:16

FAKTA: Tjek produkter med arganolie

* Arganolie bruges i mange hår- og hudplejeprodukter og skulle efter sigende have en plejende effekt. 

* Men mange af de hårolier, der markedsføres som "Argan oil", indeholder kun ganske lidt af de gyldne dråber.

* Forbrugerrådet Tænk Kemi har gennemgået en række af disse hårolier, og her udgør arganolie under 25 procent af indholdet i flere af dem. 

* Det er ifølge konstitueret projektchef Christel Søgaard Kirkeby en god idé at være lidt kritisk og tjekke produktets indhold. 

* På bagsiden af flasken skal du kigge efter betegnelsen "argania spinosa kernel oil". Jo længere nede det står på ingredienslisten, desto mindre er der i.

Kilde: Forbrugerrådet Tænk Kemi og konstitueret chefrådgiver og testsansvarlig Christel Søgaard Kirkeby. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 20/11/2025 - 11:16

Din hårolies blødgørende effekt kan gøre mere skade end gavn

Brendan Smialowski/Ritzau Scanpix

Mange hårolier lover tykkere, længere og mere glansfyldt hår. Men det er klogt at tjekke flaskens etiketter, hvis du gerne vil undgå uønsket kemi.

Det kan være let at lade sig forføre af håroliers lovende kvaliteter.

Men i flere af de mest populære hårolier gemmer de blødgørende dråber også på en række problematiske stoffer.

Det viser en ny test, der er lavet af Forbrugerrådet Tænk Kemi.

Nogle af de stoffer, der skiller sig ud i testen, er en gruppe af kemikalier, der kaldes siloxaner.

Det fortæller Christel Søgaard Kirkeby, der er testansvarlig og konstitueret projektchef i Forbrugerrådet Tænk Kemi.

- Det er en type silikonestoffer, som har været meget populære i blandt andet hårolie, fordi det kan have en blødgørende effekt for håret.

- Der findes mange forskellige siloxaner, og det de har tilfælles er, at de er miljøbelastende, siger Christel Søgaard Kirkeby.

Stofferne fordamper fra håret og ender i jorden og vandmiljøet, hvor de har meget svært ved at blive nedbrudt.

Af samme årsag er flere siloxaner på EU's liste over særligt problematiske kemikalier.

- Nogle af dem er også mistænkt for at være hormonforstyrrende. Det vil sige, at de kan påvirke vores hormonbalance og potentielt give uønskede effekter, siger projektchefen.

Christel Søgaard Kirkebys råd er simpelt, nemlig at du skal kaste et blik på produktets ingrediensliste.

De mest problematiske siloxaner optræder ifølge projektchefen under navnene: cyclopentasiloxane, cyclohexasiloxane, cyclomethicone og trisiloxane.

For lettere at kunne overskue indholdet kan du bruge en app som Forbrugerrådet Tænks Kemiluppen, hvor du scanner produktet.

Her vil en hårolie, som indeholder siloxaner, blive markeret med en C-kolbe, der er den dårligste bedømmelse, fortæller Christel Søgaard Kirkeby.

Produkter med C-kolben indeholder stoffer, der for det meste er lovlige, og de enkelte produkter er ikke sundhedsskadelige i sig selv.

Men de bidrager ifølge Forbrugerrådet Tænk til din udsættelse for problematiske kemikalier, der samlet kan udgøre en sundhedsrisiko.

Selv om det skulle vise sig, at din faste hårrutine inkluderer en enkelt hårolie med siloxaner, behøver du dog ikke at smide den ud med det samme.

- Det handler meget mere om, hvad du generelt bliver udsat for i din hverdag med alle de produkter, du bruger, siger Christel Søgaard Kirkeby.

I Kemiluppen findes der 157 hårolier, der er testet for uønsket kemi.

94 af dem får C-kolben, mens kun 8 hårolier lever op til kravene for A-kolben - den bedste kemibedømmelse.

Hvis du vil undgå de problematiske stoffer, er det vigtigste, at du lægger mærke til indholdet, næste gang du putter hårolie i kurven.

Kosmetik og plejeprodukter, der sælges i EU, er ifølge Miljøstyrelsen underlagt et fælles regelsæt.

EU har besluttet, at der fra 6. juni 2027 kun må være op til 0,1 procent af de mest problematiske siloxaner i kosmetik og plejeprodukter.

I hårolierne, som Forbrugerrådet Tænk Kemi netop har testet, er siloxanerne ofte den primære ingrediens.

Miljøstyrelsen anbefaler, at du som udgangspunkt går efter produkter, der er Svanemærket eller lever op til samme standard.

Der er nemlig krav til, at de ikke må indeholde de problematiske stoffer.

Rådet gælder især for de basisprodukter, du bruger jævnligt og i store mængder derhjemme, fremgår det af styrelsens hjemmeside.

Er du gravid, eller har du ønsker om at blive det, kan det ifølge Christel Søgaard Kirkeby også være en god idé at gøre lidt ekstra for at undgå stofferne.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek