Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Zagreb, 23/09/2022 - 08:45

Landsholdet efterlyser den sidste kvalitet mod de bedste

Danmark er få detaljer fra oftere at kunne bide skeer med de bedste nationer, mener Kasper Hjulmand.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det danske fodboldlandshold mangler den sidste dygtighed for at tippe kampene mod de største fodboldnationer over til dansk side lidt oftere.

Det siger landstræner Kasper Hjulmand og midtbanespilleren Pierre-Emile Højbjerg, efter at Danmark torsdag aften tabte 1-2 ude til Kroatien i Nations League.

Det er anden gang på tre måneder, at de boldstærke kroater slår Danmark i gruppespillet.

- Vi føler ikke, at vi er helt oppe blandt de allerbedste over mange kampe, men vi vil gerne være det, og derfor er vi glade for, at vi i det seneste år har haft rigtig mange kampe mod de bedste modstandere, siger Kasper Hjulmand.

- Vi har taget nogle skridt, men vi skal æde os det sidste stykke ind i den kategori. Vi mangler de sidste detaljer teknisk, taktisk og kvalitetsmæssigt.

- Det er ikke tilfældigt, at vi har tabt flere kampe mod de bedste hold, men vi har også taget gode sejre, hvor vi vandt på marginaler. Vi skal have den sidste kvalitet med.

Han har blandt andet vundet ude over England og Frankrig som dansk landstræner og spillet uafgjort med Tyskland, men han har også tabt til Belgien, England, Holland og de kroatiske viceverdensmestre.

Pierre-Emile Højbjerg er enig med landstræneren i, at Danmark ligger lige under laget med de allerbedste hold.

- Vi er et godt hold, men det er ærgerligt, at vi ikke kan gøre det ordentligt færdigt. Kampen mod Kroatien viser også, at vi ikke er helt der, hvor vi er blandt de absolut bedste. Vi blev ikke rigtig farlige.

- Jeg savner lidt mere direkthed i vores spil og den sidste kvalitet i vores afleveringer. Vi skal være lidt farligere på den sidste tredjedel af banen, siger Pierre-Emile Højbjerg.

På søndag venter endnu en svær opgave for Hjulmands landshold, når Frankrigs verdensmestre gæster Parken.

Danmark skal vinde for at have en chance for at snuppe gruppesejren - det kræver samtidig østrigsk hjælp mod Kroatien.

Selv om franskmændene ligeledes har høj kvalitet, bliver det en anderledes fodboldkamp, end den Danmark var en del af torsdag aften i Zagreb, forventer landstræneren.

- Vi skal spille mod en helt anden type modstander, og de kommer med noget af det stærkeste individuelle talent, der overhovedet findes. Det bliver en super interessant kamp, som vi skal gøre os klar til.

- Vi har ikke tid til rigtig at træne inden. Vi sætter tingene op og giver spillerne nogle billeder i hovedet, og så skal vi fyre den af igen, siger Kasper Hjulmand.

Danmark kunne have vundet gruppen med en sejr i Zagreb, men selv om matchbolden gled af hænde, er Hjulmand sikker på, at hans mandskab rejser sig på søndag.

- Jeg tror ikke, der venter os det helt store mentale arbejde. Vi er topklar. Vi er i en pulje med tre sindssygt gode hold, og nu skal vi møde Frankrig, som er et af de bedste hold i verden, så jeg behøver ikke at lege mentaltræner for at gøre spillerne klar, siger landstræneren.

Søndagens kamp i Parken er udsolgt.

/ritzau/

København, 16/11/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Nicolai Jørgensen

* Nicolai Jørgensen er født 8. april 1990 i Odense.

* I teenageårene spillede han volleyball på højt niveau, men brækkede ryggen efter et uheldigt fald. Efterfølgende sagde han farvel til sportskarrieren og opdagede glæden ved skuespil.

* Nicolai Jørgensen er uddannet fra Den Danske Scenekunstskole i 2018, og allerede året efter modtog han Reumerts Talentpris. I 2021 blev han tildelt Ove Sprogøe Prisen.

* Den 35-årige skuespiller er kendt fra DR-serien "Carmen Curlers", komediedramaet "Hygge" og TV 2-serien "Dag & nat".

* Han har desuden medvirket i både revy, teaterstykker og musicals som skuespiller.

Kilder: One & Only Musicals og Ritzau.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/11/2025 - 08:00

DR-stjerne har taget vaner med fra Carmen Curlers: Det slider lidt på kroppen

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Nicolai Jørgensen har gennem tre sæsoner lagt krop og sjæl i Frans fra "Carmen Curlers", og han bliver kun mødt med kærlighed fra den anden side af skærmen.

Seere af DR's "Carmen Curlers" har omfavnet Nicolai Jørgensen på en måde, han slet ikke havde forudset, da han i sin tid takkede ja til rollen som frisøren Frans, der i den populære dramaserie er med til at gøre den elektriske papillot til en vaskeægte salgssucces i 1960'erne.

- Jeg har fået så meget kærlighed. Det er helt vildt ofte, at jeg har mødt folk - typisk i byen - som bare kommer hen og spørger, om de må få et kram. Det må de selvfølgelig gerne, og så står man der og krammer lidt, fortæller den 35-årige skuespiller.

De krammende fans har bare brug for at sige tak, siger han. Tak for at fortælle historien om en mand, der kæmper en indre kamp med først at blive bevidst om sin seksualitet, og som i den tredje og sidste sæson endelig står ved den og dermed sig selv.

For Nicolai Jørgensen fyldte det meget i arbejdet med rollen, om han som heteroseksuel mand var i stand til at portrættere den rejse, så den ræsonnerede med seerne på den anden side af tv-skærmen.

- Jeg fandt ud af med det her arbejde, at så længe man er respektfuld, årvågen og virkelig er på undersøgelse i den historie, man skal fortælle, så kan man sagtens fortælle den, så den gør, det, den skal - at folk kan spejle sig i den, siger han og fortsætter:

- Der er mange af de ting, Frans gennemgår, som sagtens kan forankres nede i mig og en masse andre mennesker. Det her med at føle sig forkert, føle sig skamfuld over, hvem man er - at føle sig udenfor. Det er følelser, jeg kender, og følelser, de fleste kender.

Frans betyder noget særligt for Nicolai Jørgensen, fordi han har tilbragt så lang tid med rollen. Gennem fire år har han lagt sin sjæl i arbejdet med karakteren, og Frans har helt fysisk sat et aftryk i ham.

- Det slider lidt på ens private krop. Man får nogle vaner, man ikke havde før. Helt teknisk så har Frans et andet tyngdepunkt i kroppen, end jeg har. Så man skal ligesom finde sit eget anker igen. Det er ikke noget, der som sådan er besværligt - man skal bare lige gøre det. Fordi når man låner sin krop ud, så glemmer man nogle gange, hvordan ens private krop hænger sammen, fortæller skuespilleren.

Undervejs har han også til tider været frustreret over Frans og hans indre kampe.

- Frans og jeg er meget forskellige mennesker. Han holder det hele inde på en eller anden måde. Det var af og til lidt hårdt. Nogle gange havde jeg lyst til at ruske ham og være sådan: "Sig fra, sæt en grænse". Så på den måde har vi også udfordret hinanden lidt.

Sliddet sætter sig derfor ikke kun fysisk, understreger Nicolai Jørgensen. Han peger på, at han som skuespiller gerne vil afstå fra "at spille", men i stedet altid forsøger at finde frem til noget ægte indeni ham selv at tage udgangspunkt i.

- Når man slår et hul ind til det, kan det godt oversvømme en lidt, fordi man jo trigger nogle ting i sig selv, som er ægte. Så er det vigtigt, at man bagefter kan gå ud af det igen.

Men trods en øget tyngde i både krop og sind vil han ikke bytte sin levevej for noget.

- Jeg ville gøre det gratis - jeg ville gøre det uden at få penge for det. Jeg tror, det er det, der gør det det hele værd, lyder svaret prompte fra skuespilleren, der nu siger farvel til Frans, men han giver ikke helt slip på ham endnu.

Han føjer nemlig en del af Frans' elegante garderobe til sit eget private klædeskab.

Næstsidste afsnit af "Carmen Curlers" sendes på DR1 på søndag klokken 20.00. Afsnittet kan allerede ses på DRTV.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 17/11/2025 - 11:00

FAKTA: De 25 yderkommuner

* I Region Nordjylland er kommunerne Frederikshavn, Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Thisted, Morsø og Vesthimmerland defineret som yderkommuner.

* I Region Midtjylland er det Struer, Skive og Norddjurs kommuner.

* I Region Sydjylland gælder det Tønder, Aabenraa, Sønderborg, Faaborg-Midtfyn og Svendborg.

* I Region Sjælland omfatter det Lolland, Guldborgsund, Vordingborg, Slagelse og Odsherred.

* Hertil kommer ø-kommunerne Bornholm, Langeland, Samsø, Ærø og Læsø.

* Også unge på Bågø, Egholm, Endelave, Hjarnø, Mandø, Nekselø, Orø, Sejerø, Tunø og Årø er blandt de 15.000 studerende, som forventes at få glæde af de nye regler.

Kilde: Skatteministeriet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 17/11/2025 - 11:00

Hjælp dit barn med at få glæde af de nye skattelettelser

Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Fra 2026 er der flere nye økonomiske ændringer på vej i forhold til unge. Det kan være en god anledning til en skattesnak med dit barn, siger chefkonsulent.

Folketinget har i de senere år haft større fokus på skattereglerne for unge.

Og fra næste år er der store skattelettelser på vej til de unge, siger Henning Boye Hansen, som er chefkonsulent og skatteekspert i revisionsfirmaet BDO.

For dig som forælder kan det være en god anledning til at tage en snak med dit unge menneske over aftensmaden.

Ifølge BDO gælder det særligt to områder, der giver de berørte unge en samlet skattelettelse på over 275 millioner kroner om året.

- Unge mennesker er jo traditionelt ikke dem, der er mest orienterede mod at kigge i en forskuds- eller årsopgørelse.

- Så forældrene har en særlig opgave i lige at minde de unge om, at her er altså muligheder, som virkelig kan give en skattebesparelse, der er mærkbar, siger Henning Boye Hansen.

1) Nye regler for befordringsfradrag

Omkring 15.000 studerende i en række kommuner kan som noget nyt fra næste år få mere ud af SU'en, hvis de har langt til studiet.

Det gælder, hvis man er bosat i en af 25 yderkommuner eller på en af ti småøer.

Så er man nemlig berettiget til befordringsfradrag for transport ud over 24 kilometer i alt per dag til og fra sit uddannelsessted efter samme regler som for lønmodtagere i samme område, forklarer Henning Boye Hansen.

- Unge med bopæl i for eksempel Holstebro eller Kalundborg får således ikke adgang til fradraget, selv om de måske også transporterer sig til et studiested langt fra bopælen, siger han og uddyber:

- For unge med bopæl tæt på en kommunegrænse vil flytning til nabokommunen nu kunne blive interessant, hvis denne er en yderkommune.

Ifølge beregninger fra Skatteministeriet vil en jordemoderstuderende med bopæl i Hjørring og studiested i Aalborg få en skattelettelse på op til 11.000 kroner om året, mens en ingeniørstuderende med bopæl i Tønder og studiested i Esbjerg vil kunne spare op til 12.000 kroner i skat.

Og det skal man altså selv huske i sin forskuds- eller årsopgørelse, siger Henning Boye Hansen.

2) Slut med AM-bidrag

Befordringsfradraget er ikke den eneste økonomiske håndsrækning til de unge.

Teenagere med fritidsjob kan glæde sig ekstra meget til nytår, da de fra 2026 ikke længere skal betale arbejdsmarkedsbidrag.

Bortfaldet af AM-bidraget kommer formentlig omkring 150.000 unge til gode.

Andelen af unge med et fritidsjob er størst i provinsen ifølge Danmarks Statistik og DR.

- Og for en ung med job som for eksempel kassemedarbejder i et supermarked betyder bortfaldet en skattebesparelse svarende til det meste af en månedsløn. Det er pænt mange penge for nogle, siger chefkonsulenten.

Fritagelsen er i første omgang til glæde for unge født i årene 2009-2013. Fritagelsen gælder til udgangen af det år, hvor den unge fylder 17 år.

Det burde ske helt automatisk, fortæller Henning Boye Hansen.

Men som forælder kan du lige hjælpe dit barn med at tjekke den første lønseddel for at holde øje med, om købmanden eller sportsforretningen nu husker at få tilrettet sit lønsystem, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek