Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Berlin, 17/11/2025 - 20:30

Værker af komponisten Bach opføres for første gang i 320 år

Det har taget forskere over 30 år at kunne konkludere, at Bach stod bag orgelværker uden underskrift.

Af: /ritzau/AFP

To orgelværker af den tyske komponist Johann Sebastian Bach er mandag blevet opført i Leipzig, efter at de i mange år var gået tabt.

Det er første gang i 320 år, at de to værker bliver spillet, og af den tyske kulturminister, Wolfram Weimer, kaldes fundet et stort øjeblik i musikverdenen.

Musikstykkerne fangede forskernes opmærksomhed for over 30 år siden, men i lang tid var det usikkert, om det faktisk var Bach, der havde komponeret dem.

De er ikke skrevet under, og der står heller ikke en dato eller årstal på dem.

Men efter at have identificeret personen, som skrev noderne ned, er forskerne sikre.

Det var en af Bachs elever fra hans tid som orgellærer i byen Arnstadt, fortæller Peter Wollny, som forsker i Bachs liv og musik.

- Jeg ledte i lang tid efter den manglende puslespilsbrik til at identificere kompositionerne. Nu er hele billedet der. Vi kan sige med sikkerhed, at de blev nedskrevet omkring 1705 af Bachs elev Salomon Günther John, siger forskeren.

Bach er blandt de mest kendte klassiske komponister. Hans værker, som tæller Brandenburgkoncerterne og Goldbergvariationerne, opføres over hele verden.

Han blev født i byen Eisenach i 1685. Forskerne mener, at han komponerede de to orgelværker, da han var omkring 18 år gammel.

/ritzau/AFP

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek