Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

18/12/2024 - 09:00

Vær den bedste hjælp for en med synshandicap

Tæt trafik og vejrskifte kan udfordre folk med et synshandicap, der skal navigere i trafikken.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: Af Anna Raabæk, Ritzau Fokus

Du tænker måske ikke over det. Men når det regner, så lyder trafikken pludselig helt anderledes.

Det fylder til gengæld meget for Thorkild Olesen, som er formand for Danske Handicaporganisationer. For hvis man som ham er blind, så er lydene afgørende, når man skal orientere sig.

- Når det regner, så giver bilerne en anden lyd, som godt kan være ret gennemtrængende. Og hvis der så er mange biler, så kan det være ret svært at orientere sig, fordi det larmer så meget, fortæller Thorkild Olesen.

Derfor kan det på en regnvåd dag godt være en hjælp, hvis andre lige stikker en føler ud - for eksempel i form af et stille og roligt "kan jeg hjælpe dig", lyder det fra formanden.

I det hele taget kan det være rart med lidt venlig opmærksomhed, hvis der er overvældende trafik.

- Jeg synes, det kan være en smule svært, hvis man står og skal over en meget befærdet vej eller står et sted, hvor der er meget larm. For jeg bruger jo mine ører til at høre efter, hvor jeg er henne, og hvad det er, der sker omkring mig.

- Hvis der for eksempel kører en entreprenørmaskine, eller hvis man står ved H.C. Andersens Boulevard inde midt i København og skal over, så kan det være en rigtig rar ting, hvis der lige er nogen, der gider at spørge, om man har brug for hjælp, siger han.

Han bemærker, at mange svagtseende og blinde har fint styr på det selv, men det kan være rart, at der lige bliver lagt en føler ud.

Ser du til gengæld en person med en blindestok, som suser problemfrit afsted i gaderne, behøver du ikke at rende efter for at tilbyde din hjælp. Så har de nok ganske godt styr på det.

Thorkild Olesen vil som oftest selv se søgende ud, hvis han godt kunne bruge et hjælpende par øjne. For eksempel ved at snurre lidt rundt om sig selv, som han beskriver det.

En situation, der for ham kan give anledning til forvirring, er på en busstation, hvor busserne holder i række efter hinanden.

- De holder jo ikke på hver deres plads, ligesom de gjorde førhen. Så holder der en, to, tre, fire lige bagved hinanden. Der kan det godt være lidt svært at nå den rigtige bus, hvis ikke man ved, hvor i rækken den holder, siger formanden.

Her kan det altså være rart med lidt hjælp til, hvor den rigtige bus har placeret sig.

Ellers kan man selvfølgelig også gøre brug af Thorkild Olesens trick:

- Jeg plejer at stille mig hen ved døren og råbe ind, hvad det er for en bus.

- Nogle gange rammer jeg chaufførens dør, og nogle gange rammer jeg en bagdør. Folk plejer at være søde til lige at sige, hvad det er for en, fortæller han.

/ritzau fokus/

København, 12/12/2025 - 19:51

Hædret jazzkomponist død efter længere tids sygdom

Signe Lægsgaard/Ritzau Scanpix

Marilyn Mazur modtog tidligere på året en ærespris for sin jazzmusik. Hun blev 70 år.

Den dansk-amerikanske komponist og orkesterleder Marilyn Mazur er fredag død efter længere tids sygdom.

Det oplyser hendes ægtemand, Klavs Hovman, og søn, Fabian Mazur, i en mail til Ritzau fredag aften.

Mazur blev nok især kendt for i løbet af 1980'erne at være en del af den berømte jazzmusiker Miles Davis' band.

I foråret modtog hun Musikforlæggernes Ærespris for sin jazzmusik. Prisen gives til en dansk musiker, der har gjort sig særligt bemærket.

- Det er et helt naturligt valg at tildele Marilyn Mazur Musikforlæggernes Ærespris 2025. Hun har været aktiv musiker og komponist på meget højt plan igennem hele livet, lød det dengang fra bestyrelsesleder for Musikforlæggerne Ole Dreyer.

- Hun er uden sammenligning det fornemmeste danske kort på den globale jazzscene, sagde han videre.

Æresprisen er en af de 15 priser, der hører under Carl Prisen. Den uddeles årligt og hylder danske sangskrivere, komponister og tekstforfattere.

Derudover havde Marilyn Mazur sine egne grupper, herunder Future Song, Percussion Paradise og Marilyn Mazur Group. Førstnævnte turnerede rundt i Europa i 20 år, skriver familien.

I en årrække var hun desuden medlem af den norske saxofonist Jan Garbareks orkester Jan Garbarek Group.

Flere gange optrådte hun desuden med DR Big Band - blandt andet i DR Koncerthuset i København.

Som bandleder tæller diskografien blandt andet albummerne "Flow" og "Shamania", hvor sidstnævnte desuden er navnet på det band, hun dannede i 2015.

Marilyn Mazur blev 70 år.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 12/12/2025 - 19:05

Hædret komponist død efter længere tids sygdom

Marilyn Mazur modtog tidligere på året en ærespris for sin jazzmusik. Hun blev 70 år.

Den dansk-amerikanske komponist og orkesterleder Marilyn Mazur er fredag død efter længere tids sygdom.

Det oplyser hendes ægtemand, Klavs Hovman, og søn, Fabian Mazur, i en mail til Ritzau fredag aften.

Mazur blev nok især kendt for i løbet af 1980'erne at være en del af den berømte jazzmusiker Miles Davis' band.

I foråret modtog hun Musikforlæggernes Ærespris for sin jazzmusik. Prisen gives til en dansk musiker, der har gjort sig særligt bemærket.

- Det er et helt naturligt valg at tildele Marilyn Mazur Musikforlæggernes Ærespris 2025. Hun har været aktiv musiker og komponist på meget højt plan igennem hele livet, lød det dengang fra bestyrelsesleder for Musikforlæggerne, Ole Dreyer.

- Hun er uden sammenligning det fornemmeste danske kort på den globale jazzscene, sagde han videre.

Marilyn Mazur blev 70 år.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek