Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 13/07/2025 - 08:00

Dansk stjerne: Jeg kan andet end at være et dumt svin

Joachim Knop er i årevis blevet stemplet som arrogant. Nu viser han nye sider af sig selv, når han skal få folk til at grine.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Af: Af Simone Gisselmann Elfving, Ritzau Fokus

Joachim Knop har ofte følt sig fanget og sat i bås.

I en periode levede han i skyggen af den arrogante Peter, som han har spillet i filmene om "Anja og Viktor", og han har flere gange siden fået besked på at skrue ned for "Hellerup-dialekten" - på trods af, at han hele livet har boet på Østerbro i København.

- Folk troede, at jeg helt sikkert var ligesom Peter i virkeligheden, lyder det fra Joachim Knop.

- Jeg prøvede at fortælle, at der altså var mange andre ting, som jeg syntes var sjovt. Jeg ville gerne vise verden, at jeg kunne noget andet end at være et dumt svin, siger skuespilleren.

Selv om Joachim Knop af mange nok er mest kendt for rollen som Peter i "Anja og Viktor", så har den danske skuespiller haft en del andre roller på film og tv, siden han i 1991 debuterede i dramaet "Drengene fra Sankt Petri".

Og foruden en lang skuespillerkarriere, så gør han sig også som operasanger.

I år 2000 blev han uddannet fra Operaakademiet på Det Kongelige Teater i København, hvor han også mødte sin hustru, den norske operasanger Tuva Semmingsen. De to blev gift i 2002 og har sammen tre børn.

Og sangkundskaberne er også kommet Joachim Knop til gode i skuespilkarrieren, når han medvirker i diverse musicals.

Nu træder han endnu en gang ind på musicalscenen, når han skal spille den forheksede hushovmester Cogsworth i musicaludgaven af "Skønheden og udyret", der premierer på Det Kongelige Teater 8. juli.

- Mange vil sikkert sige, at ham her hushovmesteren er skræddersyet til min personlighed. Han er sådan et ordensmenneske. Alt skal hele tiden være i orden, og han taler sikkert lidt for pænt, og på den måde skal jeg ikke ændre så meget ved mig selv.

- Jeg taler jo pænt - det får jeg fandeme altid at vide. Så det er dejligt, at jeg ikke skal tænke så meget over den del. Nu skal jeg bare få knæene til at holde.

Den 53-årige entertainer har nemlig lovet instruktøren, at han vil rende rundt på sine knæ ved de kommende forestillinger.

Og det er ikke det eneste løfte, som Joachim Knop har givet.

- Vi har lovet instruktøren, at vi skal være de sjove i forstillingen. Og det forpligter, siger han og tilføjer:

- Normalt får jeg at vide, at jeg skal være ham, der synger pænt, men nu skal jeg være sjov.

Han bliver på Gamle Scene genforenet med Anja, når han endnu en gang skal spille over for Sofie Lassen-Kahlke, der i musicalen indtager rollen som den fortryllede tekande, Mrs. Potts

De to har ad flere omgange spillet over for hinanden - blandt andet i de fem Anja og Viktor-film, hvor de særligt i seriens første film, "Kærlighed ved første hik", bruger meget tid sammen.

Og stjerneskuespilleren håber, at de kan få publikum til at grine, men han ønsker også, at de skal gå fra forestillingen med en påmindelse om, at det er det indre, der er det vigtigste.

- Jeg ved godt, at alle mennesker går og får lavet nye læber og bryster, men man kan faktisk også godt arbejde lidt med alt det, der er inde bag alt det lort.

- Det er da fint nok, at folk ser godt ud, men det må ikke være facade det hele, folk er fandeme blevet så forfængelige. Pil hellere lidt ved det indre. Det er det, der er sjovest i længden, det andet bliver man hurtigt træt af.

Det budskab forsøger Joachim Knop at give videre til publikum, når "Skønheden og udyret - the musical" fra 8. juli til 9. august opføres på Det Kongelige Teater.

Efter spilleperioden i København kan man opleve musicalen i Aalborg, Randers, Esbjerg, Vejle, Holstebro, Aarhus og Odense.

/ritzau/

Los Angeles, 15/07/2025 - 19:11

Psykologisk thriller dominerer årets Emmy-nomineringer

Robyn Beck/Ritzau Scanpix

Emmy-uddelingen finder sted i september. "The White Lotus" og "The Last of Us" er blandt de nominerede.

Den psykologiske thrillerserie "Severance" topper listen over nomineringerne til uddelingen af årets Emmy-priser.

Serien er således nomineret i 27 kategorier, herunder Bedste Dramaserie.

Det fremgår af den samlede nomineringsliste, der er blevet offentliggjort tirsdag.

I "Severance" følger man et hold af kontoransatte, hvis hukommelse ved et indgreb er blevet opdelt mellem deres arbejds- og privatliv.

I hælene på "Severance" følger krimidramaserien "The Penguin", der handler om Batman-superskurken af samme navn, med 24 nomineringer.

Den kommende prisuddeling løber af stablen natten til den 15. september i Los Angeles. Den amerikanske tv-pris anses for at være tv-verdenens svar på Oscar-showet, der hædrer filmbranchen.

Også titler som "The White Lotus" og "The Last of Us" er blandt de serier, der er blevet nomineret til adskillige Emmy-priser.

De har hver især fået henholdsvis 23 og 16 nomineringer - begge er ligeledes i spil til at vinde prisen for Bedste Dramaserie.

Begge serier har gået deres sejrsgang verden over. "The White Lotus" havde premiere i 2021 og har indtil videre kørt i tre sæsoner.

I serien følger man gæster og ansatte på et luksusresort kaldet "The White Lotus". Hver sæson foregår på en forskellig destination med hver deres gæster og personale. Enkelte karakterer er med i flere sæsoner.

Imens er "The Last of Us" baseret på et populært Playstation-spil og foregår i en post-apokalyptisk verden, hvor en svampeepidemi har ødelagt civilisationen.

Ved årets uddeling er også serier som "The Bear" og "Hacks" blandt de nominerede.

Prismodtagerne ved årets Emmy-uddeling bliver udpeget af cirka 26.000 kunstnere, instruktører, producere og andre medlemmer af Television Academy, som står bag prisuddelingen. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det er den amerikanske komiker Nate Bargatze, der er vært for uddelingen i september.

/ritzau/

Læs Mere >>

Los Angeles, 15/07/2025 - 19:04

Psykologisk thriller dominerer årets Emmy-nomineringer

Emmy-uddelingen finder sted i september. "The White Lotus" og "The Last of Us" er blandt de nominerede.

Den psykologiske thrillerserie "Severance" topper listen over nomineringerne til den kommende uddeling af Emmy-priser.

Serien er således nomineret i 27 kategorier, herunder bedste dramaserie.

Det fremgår af den samlede nomineringsliste, der er blevet offentliggjort tirsdag.

I "Severance" følger man et hold af kontoransatte, hvis hukommelse ved et indgreb er blevet opdelt mellem deres arbejds- og privatliv.

Også populære titler som "The White Lotus" og "The Last of Us" er blandt de serier, der er blevet nomineret til adskillige Emmy-priser.

De har hver især fået henholdsvis 23 og 16 nomineringer - begge er ligeledes i spil til at vinde prisen for bedste dramaserie.

Den kommende prisuddeling løber af stablen 15. september. Den amerikanske tv-pris anses for at være tv-verdenens svar på Oscar-showet, der hædrer filmverdenen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/07/2025 - 08:00

FAKTA: Lystfiskertegn og fritidsfiskertegn

* Du skal have lystfiskertegn, hvis du vil fiske med almindelig fiskestang.

* Du er dog fritaget for at betale for lystfiskertegn, hvis du er under 18 år eller har ret til folkepension.

* Lystfiskertegn kan købes for en dag, en uge eller et år ad gangen. For et år koster det 214 kroner (2025).

* Hvis du vil fiske med andre redskaber end almindelig fiskestang, såsom garn eller net, skal du i stedet have et fritidsfiskertegn.

Kilder: fisketegn.dk og lfst.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 16/07/2025 - 08:00

Lyst til fiskeri i fritiden? Disse regler skal du kende

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Der er mange regler at forholde sig til, hvis du selv vil fange dine fisk. Vicefiskeriinspektør hjælper dig med at overholde reglerne.

Hvis du tilbringer nogle fridage i nærheden af vandet, kan det virke tillokkende at finde fiskegrejet frem og prøve lykken.

Men før du smider snøren i, er det vigtigt at kende reglerne ved den sø, kyst eller å, hvor du tilbringer sommerferien.

Ifølge Steen Majland, der er vicefiskeriinspektør hos Landbrugs- og Fiskeristyrelsen, er en typisk overtrædelse i sommerperioden, at der bliver fisket uden fisketegn.

- Du skal have fisketegn, hvis du vil fiske med en almindelig fiskestang eller andet udstyr såsom ruser. Men vi ser især, at lystfiskerne glemmer at betale. Og den forglemmelse koster et gebyr på fire gange beløbet for et fisketegn, siger han.

Fisketegn kan købes på fisketegn.dk for en dag, en uge eller et år ad gangen.

Han fremhæver desuden tre vigtige ting, man bør have for øje: fiskens mindstemål, fredningstid for fisken, og om det overhovedet er tilladt at fiske det specifikke sted.

- Du skal sætte dig ind i reglerne. Mange ynder at gå ned til den lokale havn eller mole. Men den lokale havnemyndighed kan bestemme, at der ikke må fiskes der. Det ses typisk ved skiltning.

- Ved mange udløb af åer på kysten eller fjorden må du ikke fiske inden for 500 meter af åens udløb. Det kan gøre stor skade på bestanden, fordi der til tider kan opholde sig en stor mængde af for eksempel laks eller havørred, der trækker op i vores vandløb for at yngle, siger han.

Det er den generelle bestemmelse, men der kan være undtagelser, lyder det fra Steen Majland.

Derfor anbefaler han, at du undersøger det på Landbrugs- og Fiskeristyrelsens hjemmeside eller kontakter styrelsen, hvis du er i tvivl.

På Landbrugs- og Fiskeristyrelsens hjemmeside finder du også en oversigt over mindstemålene, fangstbegrænsninger og fredningstiderne på de fisk, der ifølge styrelsen er de mest almindelige arter i danske farvande at få på krogen som lyst- eller fritidsfisker.

Reglen for mindstemål er udtryk for, hvor stor en bestemt fiskeart skal være for at du må tage den med hjem. Fredningstiderne dækker over det tidsinterval, hvor man ikke må fange en bestemt fiskeart.

Det lyder måske simpelt, men ifølge Henrik Carl, der er forskningsmedarbejder på Statens Naturhistoriske Museum, kan det være svært at finde rundt i.

- Problemet er, at nogle af reglerne bliver opdateret hele tiden, og de er ikke samlet et sted. Derfor kan man ikke regne med det, man undersøgte sidste år, siger Henrik Carl.

Nogle af arterne fremgår af Landbrugs- og Fiskeristyrelsens oversigt, men langtfra alle.

Ideelt set så forskningsmedarbejder Henrik Carl, at du kunne slå det op på din telefon, mens du var ude at fiske.

Henrik Carl ved, at det er nogle høje krav at stille til Landbrugs- og Fiskeristyrelsen, men han synes også, at det er et problem, hvis lystfiskere bryder loven i god tro.

- De fisk, der er fredet, er det, fordi de er ved at være udryddet fra naturen, og så kommer de aldrig igen. Hver art har en værdi i sig selv og er en del af et økosystem, siger Henrik Carl.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek