Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Miami, 20/03/2024 - 08:07

Wozniacki er imod wildcard til dopingdømte Halep i USA

Caroline Wozniacki er ikke begejstret for, at Simona Halep blev tildelt et wildcard til Miami Open.

Megan Briggs/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Fans gav Simona Halep en hjertevarm velkomst, da rumæneren gjorde comeback i tennissporten med et nederlag i Miami Open efter en afsonet dopingkarantæne.

Lige så varm en modtagelse kommer der ikke ligefrem fra Caroline Wozniacki. Hun mener slet ikke, at Halep burde have været inviteret ind i hovedturneringen i Miami med et wildcard.

- Jeg har tidligere været meget åbenhjertig om, hvordan jeg har det omkring doping og den slags. Jeg har altid ønsket en ren sport, der var fair for alle. Det er bestemt stadig min holdning, siger Wozniacki ifølge Reuters.

Den danske tennisspiller gik i modsætning til Halep videre fra første runde i WTA 1000-turneringen.

Wozniacki understreger, at hun altid har haft en god relation til Halep, og hun kan personligt godt lide rumæneren. Men principielt er danskeren imod tildeling af wildcard til spillere efter en afsonet dopingdom.

- Det er ikke rettet direkte mod Simona, men hvis nogen bevidst snyder, hvis nogen bliver testet positiv for doping, så er det min personlige overbevisning, at man ikke efterfølgende skal tildeles wildcard.

- Jeg forstår, hvorfor en turnering ønsker en stor stjernes deltagelse. Det er ikke for at slå nogen i hovedet, men det er min personlige holdning, at jeg ikke mener, at man bør få et wildcard efterfølgende.

- Hvis man ønsker at komme tilbage, og det har været en fejl, så forstår jeg det, men man skal arbejde sig tilbage fra bunden, mener Wozniacki.

Halep har fået nedsat sin straf fra fire års karantæne til ni måneder af Den Internationale Sportsdomstol, CAS.

Wozniacki hæfter sig dog ved, at Halep trods nedsættelsen med over tre år stadig har fået en straf.

- Simonas situation har åbenlyst trukket ud i lang tid. Hun fik sin karantæne nedsat. Det var ikke en frifindelse, det var en nedsat straf. Hun har nu været ud af sporten et stykke og er kommet tilbage.

- Igen håber jeg bare på en ren sport. Det er alt, jeg ønsker. Jeg vil gerne have gode rollemodeller for vores unge generation, siger Wozniacki.

Den tidligere verdensetter forklarer, at hun nøje gransker alt, som hun indtager.

- Det er en sport med mange penge, og der er meget konkurrence og konkurrenter. Jeg ønsker en fair kamp. Jeg har altid været en meget ærlig atlet, og jeg har altid undersøgt, hvad jeg har indtaget.

- Selv når jeg tager noget smertestillende medicin, så dobbelttjekker jeg, lyder det fra Wozniacki.

Halep blev få timer senere natten til onsdag dansk tid konfronteret med Wozniackis kritik, som hun er uforstående over for.

- Jeg gjorde intet galt. Jeg snød ikke. Jeg tog ikke doping. Det er bedre, hvis man læser afgørelsen fra CAS, siger Halep ifølge Reuters.

I slutningen af august 2022 viste en urinprøve fra Halep spor af et forbudt stof. 22. september 2022 konstaterede man desuden uregelmæssigheder i hendes biologiske pas efter en blodprøve.

Den sidste af forseelserne kom dog i forlængelse af en operation, hun var igennem, og hvor hun 9. september havde afgivet en blodprøve, som ikke viste uregelmæssigheder.

CAS mener derfor, at uregelmæssigheden kan stamme fra denne, og da Halep samtidig havde meldt ud, at hun ikke skulle spille mere i 2022, mener man ikke, at hun har overtrådt dopingreglerne.

Det er årsagen til den markante strafnedsættelse.

- Jeg har aldrig haft noget med doping at gøre. Jeg har aldrig taget doping. Så jeg er ikke en snyder.

- Jeg vil gerne sige tak til turneringen for at give mig et wildcard og få mulighed for at spille i så stor en turnering. Det er fantastisk at være tilbage.

- At en enkelt person er negativ omkring mig, er ikke så vigtigt. For jeg har hundredvis af personer, som giver mig kærlighed, og den tager jeg imod, siger Halep.

/ritzau/

København, 24/01/2025 - 22:45

Melvin Kakooza kåret til Årets Optimist

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Årets Optimist-pris, der gives til en person, som har trodset modgang på egne eller andres vegne, går til komiker og tv-vært Melvin Kakooza.

Melvin Kakooza har ekstra meget at smile af.

Den 33-årige komiker og tv-vært er blevet kåret til Årets Optimist ved uddelingen af Årets Optimister-priserne fredag aften på Docken i København.

Prisen som Årets Optimist gives for at have trodset modgang eller for at have inspireret andre til at trodse modgang gennem et optimistisk livssyn, lyder det.

Tidligere er Årets Optimist-prisen blevet tildelt skuespilleren Bodil Jørgensen, målmanden Kasper Schmeichel og senest popsangeren Medina.

Ud over Årets Optimist-statuetten blev der uddelt syv andre priser, herunder Æresprisen, som blev tildelt Zirkus Nemo-skaberen Søren Østergaard.

Derudover modtog Kandis-musikeren Johnny Hansen Kulturprisen, mens at dressurrytteren Cathrine Laudrup-Dufour fik Sportsprisen.

Og så blev Dansk Erhvervs administrerende direktør, Brian Mikkelsen, hædret med Erhvervsprisen.

Erhvervs- og arbejdsgiverorganisationen ejer Børsen-bygningen, der brændte i april 2024.

Kort efter understregede Brian Mikkelsen, at bygningen vil blive genopført - citat - "no matter what", altså lige meget hvad.

Det er ottende gang, at Årets Optimister-priserne er blevet kåret.

Prisuddelingens overordnede mål er at inspirere danskerne til mere optimisme.

Vinderne er blevet kåret af en komité, der foruden initiativtager Henrik Mathiasen også består af medstifter Dalia Rantzau Mathiasen, cremeproducent Ole Henriksen, entertainer Anders Bircow, tidligere generalsekretær i DR Kenneth Plummer og tidligere håndboldspiller Camilla Andersen.

Overskuddet for aftenen går altid til godgørende formål, oplyser folkene bag Årets Optimister. Denne gang gik checken til rådgivningsorganisationen GirlTalk.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/01/2025 - 14:15

Ida Wohlert stopper på Go' morgen Danmark

Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

Efter næsten 16 år på "Go' morgen Danmark" udskifter Ida Wohlert den røde sofa og giver stafetten videre, skriver hun på Instagram.

Siden 2009 har Ida Wohlert været et fast ansigt på "Go' morgen Danmark".

Men nu er det slut. Tv-værten har valgt at sige farvel til TV 2-programmet. Det fortæller hun i et længere opslag på det sociale medie Instagram.

- For mig er dagen i dag både en glædens dag og en sorgens dag. Jeg har valgt at stoppe på "Go' morgen Danmark", skriver hun og fortsætter:

- I næsten 16 år har jeg haft det store privilegium at stå op og sige go' morgen til alle jer - det har jeg knuselsket.

- Hver eneste gang. Men efter flere end 7260 interviews har jeg brug for at udskifte den røde sofa med en anden taburet - så nu giver jeg stafetten videre, lyder det fra den garvede tv-vært.

Til Ekstra Bladet uddyber hun, at årsagen til stoppet skal findes i lysten til at prøve noget nyt og frygten for at blive en del af tapetet.

- Jeg har lært rigtig meget på de mange, mange år, jeg har været på Go'. Men jeg har også kunnet mærke, at jeg indimellem har tænkt, at nu begynder jeg at gentage mig selv, at gå i et med tapetet.

- Og det er farligt, når den følelse begynder at melde sig, siger hun til mediet og fortæller samtidig, at det har været en svær beslutning.

I opslaget på Instagram takker hun alle de kolleger, hun har haft gennem årene, og de gæster, der har turdet lægge deres ofte dybt personlige historier i hendes hænder.

Også tv-værtens mand, Kasper Fredshavn, får søde ord med på vejen:

- Kasper, jeg havde aldrig kunnet løbe det her maraton uden dig. Du er den vildeste, jeg kender, og du har været med på hele rejsen. Jeg elsker dig højt.

Ida Wohlert afslører ikke, hvad hun skal lave i stedet for "Go' morgen Danmark".

- Hvad fremtiden bringer, vil jeg glæde mig til at dele med jer. Lige nu vil jeg tage mig den luksus at puste lidt ud og nyde at kunne sove længe, skriver hun.

Siden opslaget blev delt, har flere af tv-værtens kolleger reageret på stoppet.

Blandt andet skriver Rasmus Staghøj, som er en del af værtsholdet, at Ida Wohlert vil blive savnet.

Og Go' aften Live-værten Janni Pedersen kalder Ida Wohlert for en kæmpe stjerne.

- Ikke kun på skærmen, men også som kollega. Det har været en stor inspiration at være kollega med dig, skriver hun i en kommentar til opslaget.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 24/01/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan kan du lave et budget

* Du kan finde en overskuelig skabelon til et budget på hjemmesiden raadtilpenge.dk. Men du skal skynde dig, da Finanstilsynet, der står for driften af raadtilpenge.dk, lukker hjemmesiden ned den 28. februar 2025.

* Vælg "Beregnere" i menuen og derefter "Budgetskabelon". Sørg for at gemme dit budget, inden hjemmesiden lukker.

* De fleste banker vil også kunne sende dig et budgetskema, hvis du spørger.

Kilde: raadtilpenge.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 24/01/2025 - 10:00

Disse tre ting kan du skrue på for at forbedre din økonomi

Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix

Få mere økonomisk overskud ved at øge indtægter og skære ned på udgifter. Selv små ændringer kan gøre en stor forskel, lyder rådet fra privatøkonom.

Året er for alvor skudt i gang, men det er endnu ikke for sent at få kigget på din økonomi for 2025.

Hvis du ønsker mere luft i økonomien, så der er plads til at realisere dine drømme i fremtiden, skal du læse med her.

Der er overordnet tre håndtag, som du kan dreje på i din privatøkonomi. Det fortæller privatøkonom i pensionsselskabet PFA Camilla Schjølin Poulsen.

- Ofte er det mest effektivt at dreje lidt på alle tre, siger hun.

- Som det første kan man undersøge muligheden for at øge sine indtægter.

Det kan være, at du har noget, som du kan sælge, fordi du ikke længere har brug for det.

Deleøkonomi kan også være en mulighed, hvis du i perioder kan udleje bolig eller bil.

- Man skal heller ikke være bleg for at indkalde sin chef til en lønsamtale. Lønmodtagere står faktisk i en god forhandlingssituation, fordi beskæftigelsen er høj, og arbejdsløsheden er lav, siger Camilla Schjølin Poulsen og uddyber:

- Føler man, at man er blevet lidt overset i et stykke tid, er det et godt tidspunkt at gøre noget ved det nu.

Hun anbefaler, at du fortæller chefen med det samme, at du gerne vil tale om løn, så chefen har mulighed for at forberede sig og ikke bliver taget med bukserne nede til mødet.

- Det næste håndtag er at bruge færre penge. For nogle vil det nok forekomme nemmere at skrue ned for udgifter end at tjene mere, siger hun.

Det vil være en stor hjælp for dig selv, hvis du starter med at lave et budget, så du får et klart billede af, hvad dine penge går til.

De fleste vil nok blive overraskede over, hvor mange penge de rent faktisk bruger, vurderer Camilla Schjølin Poulsen.

- Her er de lavthængende frugter at finde frem til udgifter på ting, som man ikke længere bruger. Det kan blandt andet være streamingtjenester, abonnementer og fitness, siger hun.

- Og husk mange bække små. En streamingtjeneste til 149 kroner om måneden koster årligt 1788 kroner.

Camilla Schjølin Poulsen anbefaler desuden, at du gennemgår dine forsikringer minimum hvert tredje år.

Der er ofte tilbud, og derfor kan det typisk betale sig.

- Sidste år skiftede jeg selv til et andet forsikringsselskab og sparede over 2000 kroner årligt. Jeg fik endda et produkt, der passer mig bedre og har lavere selvrisiko, siger hun.

Købestop har været en trend i noget tid, og den kan du også tappe ind i.

- Den personlige udfordring kan så være, at man skal undgå at købe for eksempel tøj og sko i de næste seks måneder, siger Camilla Schjølin Poulsen.

En anden metode er at give dig selv en tænkepause på minimum én dag for at finde ud af, om du virkelig behøver det, hvis du skal bruge mere end 300 kroner på noget nyt.

- Og det sidste håndtag er at skabe passiv indkomst. Det vil sige, at man i starten af måneden overfører penge fra sin lønkonto til en opsparingskonto, siger hun.

- De penge skal bruges til langsigtede investeringer. Vær tålmodig. I starten kan man måske føle, at det går lidt langsomt, men der skal nok komme mere fart på.

Har du dyr gæld, kan det dog give mening at komme af med den, før du overvejer investering, tilføjer hun.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek