København, 10/07/2025 - 14:39
Forsvarsministeren besøger danske soldater fra Hjemmeværnet i Kosovo
35 danske soldater løser opgaver i Natos Kosovo Force. Torsdag har de besøg af forsvarsministeren.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) besøger torsdag udsendte danske soldater i Kosovo.
I alt er 35 danske soldater udsendt til Natos styrke i Kosovo, Kosovo Force (KFOR), hvor skiftende danske soldater har været udsendt siden 1999.
Siden august 2023 har udsendte fra Hjemmeværnet stået for bevogtningsopgaven i lejren for at aflaste hæren i perioden, men fra august er det igen hæren, som tager over.
I en tale i lejren takkede forsvarsministeren de danske udsendte for indsatsen.
- Vi er i en situation, hvor konfliktsituationen er lavere, end den har været historisk, og det er jo godt. Men det er også afgørende, at vi stadig løfter den opgave, det er at sikre fred og stabilitet i området.
KFOR spiller ifølge ministeren en helt afgørende rolle for fred og stabilitet i regionen, og det er fortsat en dansk prioritet at bakke op om indsatsen.
29 danske soldater løser bevogtningsopgaver i KFOR-lejren Camp Novo Selo, mens seks personer løser opgaver i hovedkvarteret i hovedstaden Pristina.
- Hjemmeværnet er en vigtig del af det samlede danske forsvar, og deres primære opgave er at støtte forsvarets opgaver nationalt, men også internationalt, når behovet er der. Det er det i særdeleshed her i Kosovo, siger ministeren.
Danske soldater har været i Kosovo siden 1999, da de første Nato-soldater ankom for at sikre fred og stabilitet i det konfliktfyldte område.
- Det er en del af at vise international solidaritet, at man også i krige og konflikter og tilspidsede situationer er i stand til at hjælpe Europa med at holde en konflikt nede, der ellers havde potentiale til at udvikle sig voldsomt og også trække andre lande ind, siger ministeren.
Ifølge Forsvarsministeriet har mere end 10.000 danske soldater gjort tjeneste i KFOR igennem årene.
I starten var omkring 850 danskere en del af styrken, som i alt bestod af cirka 50.000 soldater fra en række lande. Den er siden blev nedskaleret til omkring 3500 soldater i dag fordelt i fem store lejre.
Også medlemmer af forligskredsen, Forsvarsudvalget og Udenrigspolitisk Nævn besøger Camp Novo Selo i Kosovo torsdag.
/ritzau/