Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

22/04/2023 - 10:00

Huset i maj: Mal træværket og slut fred med flisepesten

Varmere vejr giver grønt lys for husejeren til at kaste sig ud i udendørs reparationer og rengøring.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Med majs komme kan du som husejer tage fat på de gøremål, som de kolde måneder har sat på hold.

- I maj kan vi være ret sikre på, at vi ikke får mere frost, og derfor er det nu muligt at gå i gang med opgaver som pudse-, male- og mørtelarbejde, siger Tine R. Sode, der er fagekspert i huseftersyn ved Videncentret Bolius.

Vejret skal dog have været tørt i nogle dage, før du svinger malerpenslen over vinduer, brædder og andet træværk.

- Hvis træet er for fugtigt, begynder malingen at boble. Det er også godt lige at tjekke, om træet er frønnet eller råddent, for så skal du udskifte det i stedet for at male det, fortæller fageksperten.

Men ser træet fint ud, kan en omgang maling eller træbeskyttelse være med til at tætne fine revner og sørge for, at der ikke trænger fugt ind i huset.

Tjek i samme ombæring fugerne omkring vinduerne.

- Det kan være mørtelfuger eller bløde elastiske fuger. De skal skiftes, hvis de sprækker, smuldrer eller er blevet hårde, siger Tine R. Sode.

Majsolen kalder dig sikkert også ud på terrassen. Og har du fliser, føler du dig måske kaldet til at rense dem for de hvide pletter, der kaldes flisepest.

Men her mener Tine R. Sode, at du bør tøve en kende.

- Flisepest er lav ligesom det, der vokser på klipperne på Bornholm og andre steder. Der er sket en stor opblomstring af forskellige typer af lav de senere år, fordi vores luft er blevet meget renere herhjemme, siger hun og fortsætter:

- Så i bund og grund skal vi være glade for, at der er lav på fliserne.

Lav er en dobbeltorganisme, der består af både en svamp og en alge. Før i tiden havde den svært ved at overleve, fordi der var meget svovl i luften. Det forklarer Magnus Gammelgaard Nielsen, der er gartner og specialiseret i plantesygdomme.

- I Danmark har vi opnået at bringe svovlkoncentrationen næsten helt ned ved for eksempel ved at sætte filtre i skorstenene. Det betyder, at nedfaldet af svovl er minimeret, hvilket giver bedre levevilkår får visse lavarter, siger han.

Omvendt er nedfaldet af kvælstof steget, og det har også en effekt.

- Det gør, at nogle planter vokser for kraftigt. Det gælder for eksempel lav. Så der er to sider af denne tendens.

Lav gør dog ingen skade på fliserne, fastslår Magnus Gammelgaard Nielsen. Men der kan komme så meget af det, at de bliver glatte at gå på.

For det meste kan lav skrubbes væk, men brug ikke en højtryksrenser med højt tryk, da den form for behandling kan forværre problemet.

- Du risikerer at udvaske en del af den kalk, som er på overfladen af cementfliserne. Forsvinder kalken, gøres overfladen mindre alkalisk og derved også mere modtagelig over for vækst af lav, siger han.

/ritzau fokus/

Tønder, 24/11/2025 - 06:00

Grammyvindende countrysanger takker af på Tønder Festival

Chris Pizzello/Ritzau Scanpix

Amerikanske Emmylou Harris lægger til sommer vejen forbi Sønderjylland under sin afskedsturné.

Når Tønder Festival bliver afholdt i august næste år, får publikum mulighed for at opleve Emmylou Harris, en af de mest markante skikkelser inden for countrygenren.

Det skriver Tønder Festival i en pressemeddelelse.

78-årige Harris tager på afskedsturné i Europa, og undervejs lægger hun vejen forbi Sønderjylland. Det bliver den eneste koncert i Danmark under afskedsturnéen, skriver Tønder Festival.

Emmylou Harris har udgivet over 20 album med sange inden for genrerne country, americana og folk.

Hun blev et stort navn i 1970'erne, og foruden sine egne udgivelser har hun også samarbejdet med navne som Dolly Parton og Bob Dylan.

Hele 13 grammypriser - den mest prestigefyldte musikpris i USA - har hun fået igennem den lange karriere.

Veteranen har tidligere gæstet Tønder Festival, der er særligt dedikeret til folkemusik. Det skete i år 2000, og festivalens kunstneriske leder, Maria Theessink, har længe haft et ønske om at få hende tilbage på plakaten.

- Den koncert, hun spillede dengang, står stadig lyslevende for mig. Derfor er det kæmpestort at få lov til at præsentere Emmylou Harris eksklusivt i Danmark på sin europæiske afskedsturné.

- Og så er det ekstra glædeligt, at hun og Daniel Lanois er på vores festivalplakat samme år. De to har arbejdet sammen ad flere omgange, siger Maria Theessink i pressemeddelelsen.

Canadiske Daniel Lanois har blandt andet produceret Emmylou Harris' album "Wrecking ball".

Harris er kendt for hits som "Boulder to Birmingham", "To know him is to love him" og "Love hurts".

Hun vandt sin første Grammy i 1976 for sit andet album, "Elite Hotel". Samme år var hun med på album af både Bob Dylan og Neil Young.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/11/2025 - 02:22

Tysk skuespiller fra flere Lars von Trier-film er død

Jordan Strauss/Ritzau Scanpix

Udo Kier har blandt andet været på rollelisten i den danske tv-serie "Riget". Han blev 81 år.

Den tyske skuespiller Udo Kier, som blandt andet har spillet med i en række film instrueret af danske Lars von Trier, er død.

Det oplyser hans partner, Delbert McBride, ifølge det amerikanske medie Variety. Han døde søndag morgen, skriver mediet.

Udo Kier blev 81 år.

Den tyskfødte skuespiller var med i Lars von Triers gyserserie "Riget" fra 1994, hvor han spillede den forvoksede og vanskabte baby Lillebror.

I den tredje og sidste sæson af kultserien, "Riget Exodus", som fik premiere i 2022, var Udo Kier også på rollelisten. Men i den nye sæson var han blevet til Storebror.

Foruden "Riget" har Udo Kier spillet med i en halv snes af Lars von Triers film - heriblandt "Epidemic", "Dogville", "Melancholia", "Breaking the Waves" og "Nymphomaniac".

Udo Kier har også arbejdet sammen med instruktører som Andy Warhol, Rainer Werner Fassbinder, Gus van Sant, Charles Matton, Paul Morrissey og Dario Argento.

Han har desuden gjort sig i musikvideoer som Madonnas "Deeper and Deeper" fra albummet "Erotica" og "Die Schöne und das Biest" med det hedengangne tyske band Rauhfaser.

Han har ofte været skurk i de flere end 200 spillefilm, han har medvirket i, siden han indledte filmkarrieren i 1966. Han har været med i talrige vampyr- og skrækfilm.

I 1990'erne havde Udo Kier biroller i store Hollywood-produktioner som "Ace Ventura: Pet Detective", "Armageddon" og "Blade".

Senest har han spillet med i den prisbelønnede film "The Secret Agent" fra i år. Wagner Moura, som har hovedrollen i filmen, vandt prisen for bedste skuespiller ved filmfestivalen i Cannes i 2025.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 24/11/2025 - 09:00

FAKTA: Find julegaverne til den bedste pris

* Hvis du har lagt dig fast på, hvad du vil give i gave, kan du bruge en sammenligningstjeneste som Pricerunner til at finde tingen til den bedste pris.

* Nogle tjenester har også en funktion, der kan give besked om, når prisen falder.

* Køber du gaverne på nettet, kan du spare dig selv for stressen i indkøbscenteret og undgå at blive fristet til impulskøb. Men husk at have fragtpriserne med i baghovedet.

Kilder: forbrugerøkonom hos Nordea Ida Marie Moesby og santander.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 24/11/2025 - 09:00

Sådan sparer pengeeksperter på julebudgettet

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

December byder på ekstra mange arrangementer, men hyggen kan også have sin pris. Her deler to privatøkonomiske eksperter, hvordan de skærer ned på udgifterne.

Julegaver, kalendergaver, bagning, julefrokost, julemiddag og pakkeleg.

Julemåneden vrimler med hyggelige traditioner, men tilsammen kan de også gøre et gevaldigt indhug på bankkontoen.

Sidste år havde de danske forbrugere en forventning om at bruge i gennemsnit 3864 kroner på julegaver og 2006 kroner på øvrige juleudgifter, viste en YouGov-undersøgelse for Nordea. Og tallene har det traditionelt med bare at stige år for år.

Hjemme hos Nordeas forbrugerøkonom Ida Marie Moesby har de taget forbruget ved hornene.

- Vi har haft nogle år, hvor julegaverne kun må koste 20 kroner, fortæller Ida Marie Moesby og tilføjer, at det måske nogle gange har sneget sig op på 40-50 kroner, men at det alligevel har sat en stopper for forbrugsfesten.

Ved at sætte beløbsgrænsen relativt lavt har de også været tvunget til at tænke kreativt. Det har blandt andet resulteret i brugte gaver og oplevelser, der ikke nødvendigvis koster noget.

Ida Marie Moesby skal i år holde sin første jul som mor, og hun regner med, at det også kommer til at sætte sit præg på begivenhederne.

- Når bedsteforældrene begynder at spørge om ønskelister, kan man jo sige, at de ikke behøver at købe nyt legetøj. Man kan få rigtig meget brugt, siger hun.

Hun har også en filosofi om, at de penge, man sparer på at købe brugt eller finde et godt tilbud, gerne må komme gavegiveren til gode.

Det vil sige, at selv om bedsteforældrene køber brugt til deres barnebarn og potentielt finder tingene til en langt lavere pris, så vil hun gøre det klart, at de ikke behøver at supplere op for at ramme et bestemt beløb.

Hun foretrækker, at beløbene spiller en mindre rolle, og at man i stedet kan fokusere på at give en betydningsfuld eller kreativ gave.

Der er også fokus på at tøjle gavebudgettet hos Pernille Oldgaard, som har en fortid i bankverdenen og i dag er finansiel influencer og rådgiver under navnet Moneymum.

- Min mand og jeg aftalte for mange år siden, at vi ikke giver hinanden gaver. Vi skiftes i stedet til at arrangere en date, fortæller hun.

Derudover har hun også fokus på at købe julevarerne, når butikkerne kører forskellige tilbud på alt fra and til rødkål i ugerne op til jul.

- Der er også ting, man kan købe i år, som holder fint til næste år - for eksempel rødkål. Mandler kan man også købe i god tid, for det er ikke sikkert, at det bedste tilbud kommer i december - det kan lige så godt komme uden for sæson, siger hun.

Er der en, der står med hele regningen for julemiddagen, foreslår hun at få delt den op. Det kan også være ved at lave et sammenskudsgilde.

- Man kan også aftale, at en af gæsterne har mandelgaven med - og et budget for den, siger hun.

På hendes egen to do-liste for i år står et ønske om at blive bedre til at bruge genanvendelig indpakning.

For eksempel ved at gemme gavebåndet fra pakker, man selv modtager, men også at købe stof eller duge i genbrugsbutikken til indpakning, der kan bruges igen og igen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek