Nørresundby, 10/02/2026 - 01:49
Brand bryder ud i barnevogn i opgang
Flere lejligheder er ødelagt af røg på grund af flammer i en barnevogn i Nørresundby. Alle skal genhuses.
Af: /ritzau/
En brand i en barnevogn i en kælder har mandag aften medført røgskader i flere lejligheder i en etageejendom i Nørresundby.
Det skriver Nordjyllands Beredskab på det sociale medie X.
Nordjyllands Beredskab fortæller til TV2 Nord, at branden opstod i en barnevogn under trappen i opgangen på Østergade, hvilket sendte røg ud i hele opgangen. Branden er siden blevet slukket.
Flere personer har været spærret inde og er blevet hjulpet ud via stiger og vinduer, skriver mediet.
Samtlige lejligheder har skader efter røgen, og alle beboere skal derfor genhuses.
TV2 Nord skriver, at fire personer er kørt på hospitalet for at blive tjekket for røgforgiftning.
Ifølge TV2 Nord er der tale om fem lejligheder, som er ubeboelige. I alt ni personer skal genhuses, skriver mediet.
Nordjyllands Beredskab har været fremme med seks køretøjer og 15 mand, men er natten til tirsdag færdige på stedet. Også Nordjyllands Politi har været til stede ved branden.
/ritzau/




