Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

USA, 16/08/2023 - 16:50

Angelina Jolie hyrer datteren som sin assistent

15-årige Vivienne Jolie-Pitt, der er barn af superstjernerne Angelina Jolie og Brad Pitt, skal assistere sin mor, der skal producere en Broadway-musical.

Valerie Macon/Ritzau Scanpix

Af: Af Ritzau Fokus

Det bliver i familien.

Når skuespillerinden Angelina Jolie skal producere musicalen "The Outsiders", som skal opføres på Broadways ikoniske skrå brædder, får hun sin 15-årige datter, Vivienne Jolie-Pitt, som sin højre hånd.

Angelina Jolie har nemlig hyret Vivienne som assistent.

Det oplyser Angelina Jolie i en pressemeddelelse, som det amerikanske medie E! News online bringer.

- Viv minder mig om min mor. Hun er ikke fokuseret på at være centrum for opmærksomhed, men på at være en støtte for andre, siger Angelina Jolie i pressemeddelelsen og fortsætter:

- Hun er meget betænksom og seriøs omkring teater og arbejder hårdt for bedst at forstå, hvordan man kan bidrage.

Angelina Jolie er datter af skuespillerinden Marcheline Bertrand, der døde i 2007, og af Hollywood-veteranen Jon Voight.

Hun er gået i sine forældres fodspor, ligesom at Vivienne er ved at gøre det samme.

Vivienne Jolie-Pitt spillede over for sin verdensberømte mor i Disneys "Maleficent" tilbage i 2014. Nu træder hun ind i produktionsdelen, når Angelina Jolie skal producere "The Outsiders".

Musicalen er baseret på roman af samme navn, som blev forfattet af Susan Eloise Hinton og udkom i 1967. I 1983 blev romanen filmatiseret af Francis Ford Coppola med blandt andre Tom Cruise, Diane Lane og Patrick Swayze på rollelisten.

Angelina Jolie har fået datteren Vivienne med superstjernen Brad Pitt.

Parret spillede over for hinanden i actionfilmen "Mr. & Mrs. Smith", som havde premiere i 2005.

I 2006 bekræftede superstjernerne, at de dannede par og i øvrigt ventede første barn.

Sammen har Angelina Jolie og Brad Pitt foruden Vivienne sønnen Knox, der er Viviennes tvillingbror, 22-årige Maddox, 19-årige Pax, 18-årige Zahara og Shiloh på 17 år.

Angelina Jolie og Brad Pitt, der blev døbt "Brangelina" i pressen, gik fra hinanden i 2016 under stor palaver, og bruddet er stadig betændt.

Angelina Jolie søgte om skilsmisse af hensyn til familiens velbefindende og har beskyldt Brad Pitt for flere tilfælde af vold og ydmygelse af deres børn.

Politiet har undersøgt sagen, og Brad Pitt er ikke blevet sigtet eller tiltalt i sagen.

Det tidligere ægtepar har også været i konflikt om forældremyndighed og om salget af deres fælles vingård i Frankrig.

/ritzau/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek