Frederiksberg, 01/12/2025 - 20:47
Konservativ trækker sig som leder på Frederiksberg
Konservativ leder skifter ledertitlen ud med præstekjolen fra 1. januar, men fortsætter i kommunalbestyrelse.
Af: /ritzau/
De Konservatives spidskandidat på Frederiksberg Michael W. Brautsch trækker sig som leder af den konservative gruppe.
Han fortsætter dog i kommunalbestyrelsen.
Det skriver han i et opslag på Facebook.
Den konservative politiker skriver, at det har været en stor glæde for ham at være leder af den konservative gruppe.
- Vi fik jo ikke borgmesterkæden, men vi fik valgt 11 særdeles kompetente og dygtige kandidater, der vil arbejde for konservativ politik de næste 4 år, for vi vil søge indflydelse alle de steder, vi har mulighed for, skriver han og tilføjer:
- De kommende fire år bliver dog ikke med mig som leder. Fra den 1. januar vil jeg iklæde mig præstekjolen igen og vende tilbage til min kendte rolle som præst i Frederiksberg Kirke.
Michael W. Brautsch er et kendt ansigt fra fjernsynet, hvor han har været blandt eksperterne i DR-programmet "Gift ved første blik".
/ritzau/




