Nuuk, 23/01/2026 - 20:10
Mette F.: Vi har en vej der skal afprøves med USA
Krisen mellem Danmark og USA er endnu ikke fuldstændig afværget, men Mette Frederiksen ser en vej fremad.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Krisen er ikke fuldstændig passeret, når det kommer til det amerikanske ønske om at overtage Grønland.
Det siger statsminister Mette Frederiksen (S) fredag aften, efter at hun har mødtes med den grønlandske regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen, i Grønlands hovedstad, Nuuk.
- Vi er stadig i en alvorlig situation, men nu har vi en vej at afprøve med amerikanerne.
- Vi har hele tiden sagt, at vi gerne vil lave en aftale. Det er det, vi er mødtes om i Nuuk i dag, siger statsministeren.
Mødet i Grønland kommer i kølvandet på en uge, hvor den amerikanske præsident, Donald Trump, først gentog sin ambition at eje Grønland og dernæst afviste, at han ville bruge magt for at få øen.
Senest proklamerede Trump, at han er enig med Natos generalsekretær, Mark Rutte, om en ramme for en aftale om Grønland, "som vil gøre alle glade".
Det er meget sparsomt med detaljer om den pågældende ramme.
En del handler dog om, at forsvarsaftalen fra 1951 mellem USA og Danmark skal genforhandles.
Det bliver statsministeren også spurgt ind til af den tilstedeværende presse i Grønland.
- Jeg kommer ikke til at gå ind i forhandlingerne nu. Vi har brug for at finde ud af, om der kan findes en god løsning, der handler om det, vi er fælles om, nemlig at vi ønsker at styrke sikkerheden i det arktiske område og sikre, at Nato står stærkt også her, siger hun.
- Jeg går ikke ind i enkelte elementer om, hvad der kan laves en aftale om.
/ritzau/




