Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 09/08/2026 - 18:54

Syrien: Aftale om russiske basers skæbne er indgået

I mere end et år har Syrien og Rusland forhandlet om fremtiden for russiske baser. En aftale meldes nået.

-/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Rusland og Syrien har indgået en aftale om fremtiden for de russiske baser Tartous og Hmeimim i Syrien efter 18 måneders intensive forhandlinger.

Det oplyser det syriske udenrigsministerium, der fortæller, at den syriske stat vil overtage forvaltningen af civile faciliteter, herunder luftbasen Hmeimim og en kommerciel havneplads i Tartous.

Det melder det statslige syriske nyhedsbureau Sana ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Rusland har tidligt søndag aften endnu ikke kommenteret de syriske meldinger om, at en aftale skal være nået.

Ifølge de syriske myndigheder vil militærfaciliteter blive omdannet til fælles trænings- og kvalifikationscentre under nye ordninger, der skal sørge for at bevare begge siders interesser, lyder det.

Overgangen til de nye funktioner ventes at være afsluttet inden for tre måneder.

Ruslands flådeanlæg i Tartous og Hmeimim-luftbasen har længe været Ruslands vigtigste militære fodfæste i Middelhavet og Mellemøsten.

Fremtiden for baserne har været genstand for forhandlinger med Syriens nye lederskab, siden den tidligere præsident, Bashar al-Assad, blev afsat i december 2024, hvorefter han flygtede til Rusland.

De to baser blev brugt til at hjælpe Assad, men de har også fungeret som forsyningsled ved Ruslands forskellige operationer på det afrikanske kontinent.

Rusland var en vigtig allieret med Assad under den 13 år lange borgerkrig og hjalp med at holde den tidligere leder ved magten.

Afsættelsen af den syriske leder var et stort slag mod Ruslands indflydelse i regionen.

Siden har præsident Vladimir Putin arbejdet på at opbygge relationer til de nye myndigheder i Damaskus for at bevare de to russiske baser.

RITZAU

TjekDet - faktatjek