Jerusalem, 08/07/2025 - 06:47
Fem israelske soldater meldes dræbt i Gaza
I det nordlige Gaza er fem soldater blevet dræbt, og to får behandling på hospitalet, lyder det fra Israel.
Af: /ritzau/
Fem israelske soldater er blevet dræbt i kampe i den nordlige del af Gaza-striben.
Det oplyser Israels militær tirsdag ifølge nyhedsbureauet AFP.
To soldater blev samtidig alvorligt såret, lyder det.
De to sårede blev sendt på hospitalet, hvor de har modtaget behandling.
Søndag aften begyndte forhandlinger om en mulig våbenhvileaftale for Gaza i Qatars hovedstad, Doha.
Her er repræsentanter for Israel og den militante bevægelse Hamas til stede, hvor de befinder sig i forskellige rum i den samme bygning.
Qatar er mægler i forhandlingerne sammen med Egypten og USA.
Mandagens drøftelser sluttede, uden at et gennembrud havde fundet sted, fortalte en unavngiven palæstinensisk embedsmand med kendskab til forhandlingerne til AFP.
Sundhedsministeriet i det Hamas-styrede Gaza sagde ifølge det israelske medie Haaretz mandag, at mindst 105 personer var blevet dræbt i løbet af de seneste 24 timer. Samtidig blev 356 personer ifølge mediet meldt såret.
Sundhedsministeriet sagde ifølge Haaretz i samme udtalelse, at i alt 57.523 personer er blevet dræbt i Gaza, mens 136.617 er blevet såret, siden krigen brød ud.
Ifølge AFP ventes det, at Hamas og den israelske delegation vil fortsætte drøftelserne i Qatar. USA's særlige udsending i Mellemøsten, Steve Witkoff, ventes denne uge at tilslutte sig forhandlingerne i et forsøg på at lande en aftale.
Det amerikanske forslag indebærer en våbenhvile på 60 dage. Inden for den periode skal Hamas frigive ti levende gidsler og flere døde gidsler i bytte for palæstinensere, der er tilbageholdt i Israel. Det sagde to palæstinensiske kilder tidligere til AFP.
Hamas kræver også bestemte betingelser.
Bevægelsen vil blandt andet have en garanti for, at kampene ikke genoptages under videre forhandlinger, ligesom den vil have, at Gaza igen får et FN-ledet system for uddeling af nødhjælp i området.
/ritzau/