København, 23/08/2025 - 20:50
Brasiliansk mål forhindrer historisk OB-sejr i Parken
OB var tæt på at hente første superligasejr i Parken i 22 år, men FCK udnyttede sit pres og fik 1-1.
Claus Bech/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
23. august 2025 så ud til at blive dagen, hvor OB skulle hente sin første superligasejr i Parken i 22 år.
Men i slutminutterne ændrede Gabriel Pereira narrativet med et lidt tilfældigt dødboldsmål og sikrede FC København 1-1.
OB gik ellers fortjent til pause med en føring efter en imponerende første halvleg, men københavnerne formåede at lægge det nødvendige pres frem mod udligningen.
I tabellen er FCK stadig på toppen, men kan miste førstepladsen, hvis Brøndby søndag vinder sin kamp. OB er nummer fem.
Fra første minut spillede OB med større energi og kreativitet. Det kastede en scoring af sig efter tre minutter, hvor Jann-Fiete Arp i andenbølgen efter et frispark lagde bolden til rette for sig selv, før han sparkede den fladt i nettet.
Men kunne tro, at det fik hjemmeholdet til at vågne, men FCK-spillerne spillede for langsomt og havde svært ved at finde åbningerne.
Omvendt blev det farligt, stort set hver gang OB fik plads i den anden ende. Både Arp selv, Noah Ganaus og Jay-Roy Grot kom frem til chancer, der sagtens kunne have fordoblet føringen.
Først i det sidste kvarter af første halvleg stemplede FCK ind. Robert viste kreative evner ved at finde Magnus Mattsson, som brændte i duellen med sin tidligere holdkammerat Theo Sander.
Men FCK var generelt næstbedst i første halvleg og blev sendt til pause med en gedigen pibekoncert fra fansene.
Mohamed Elyounoussi kom på banen fra anden halvlegs start, men der var ikke tegn på bedring de første mange minutter.
Godt nok var FCK mest på bolden, men der var mest tale om ligegyldigt boldflytteri.
Indskiftningen af Andreas Cornelius efter en time satte til gengæld lidt mere liv i den københavnske offensiv.
Indlæggene blev smækket i retning af den høje angriber, som efter 72 minutter sparkede snert forbi kassen. FCK-træner Jacob Neestrup satte også German Onugkha ind i håb om at profitere af belejringen af det fynske mål.
Men gæsterne forsvarede sig forbilledligt, og selv da Mattsson fik pandet udligningen i nettet, gjaldt det ikke, fordi han forinden havde begået frispark.
Det gjorde det til gengæld, da Pereira udnyttede en kikset clearing i OB-forsvaret til at sparke 1-1-målet i nettet to minutter før tid.
FCK har nu fire dage til at ryste skuffelsen af sig før den afgørende playoffkamp mod FC Basel i kvalifikationen til Champions League.
/ritzau/