Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 09/07/2023 - 08:01

Nikolaj Lie Kaas: Jeg kan ikke bære at give slip på halvvejen

Skuespilleren Nikolaj Lie Kaas har skrevet og instrueret den nye TV 2-serie "Agent".

Simon Læssøe/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Nikolaj Lie Kaas havde fået lovet sig selv væk og forsikret både Det Kongelige Teater i København og en af verdens største banker, han skulle indspille en reklamefilm for i udlandet, om at stå til rådighed for dem – samtidig viste det sig.

Det havde han skrevet under på, og kontraktbrud kan få store konsekvenser for både image og økonomi.

Det lykkedes heldigvis Nikolaj Lie Kaas at rede trådene ud. Men derfra besluttede han, at han aldrig nogensinde ville risikere at ende i dobbeltbooking-ballade igen og fik anbefalet en agent af sin Blinkende Lygter-kollega Mads, ham med efternavnet Mikkelsen, som selv havde sådan en.

- Jeg kunne mærke, at jeg havde svært ved at styre min kalender. Jeg havde lavet for mange aftaler og var heller ikke specielt god til at forhandle løn, fortæller Nikolaj Lie Kaas.

- Jeg kan heller ikke leve uden min agent i dag. Hun er uundværlig, og jeg er dybt taknemlig for hende. Det er et meget tæt forhold, man har til sin agent, og det kan man også fornemme i serien. Hun er en god sparringspartner på mange andre planer end bare rent fakturamæssigt.

Nikolaj Lie Kaas har skrevet og instrueret den nye serie "Agent", som får premiere på TV 2 den 9. juli.

Serien centrerer sig om Johan - også kaldet Joe, når det skal være smart i en fart - som er agent for underholdningsbranchens hotteste navne.

Klientellet tæller blandt andre Game of Thrones-stjernen Nikolaj Coster-Waldau, skuespillerinden Birthe Neumann og to tidligere statsministre, som optræder i karikerede udgaver af sig selv i serien.

Det gør Nikolaj Lie Kaas også selv i en subtil cameo i en scene sammen med sin hustru - og så medvirker parrets ældste datter i øvrigt også i "Agent".

- Det er altid så privat, når man har sin familie med, fordi man ikke vil blande det sammen med ens arbejde. Det er meget delt op. I mit hoved i hvert fald.

- Men hvis jeg smider andre kendte ind på en rød løber, bør jeg også selv stå på mål for genren og den stil, jeg har lagt, siger Nikolaj Lie Kaas.

Joe er mellemmanden, der lander Tobias Rahim en kæmpe kontrakt, som skal sikre den danske superstjerne sit globale gennembrud i Sydamerika, han arbejder for at lande Dar Salim en kæmpe hovedrolle i Hollywood og på at realisere Ulrich Thomsens passionsprojekt om at lave en film om ost.

Men ud over at manøvrere deres professionelle virke afbøder Joe også deres palaver på privatfronten. Som når Lars Ranthe vil droppe skuespillet og arbejde som tømrer i stedet, Sidse Babett Knudsens betagelse af førnævnte Dar Salim og tv-værten Melvin Kakoozas kissemisse med korrespondentikonet Ulla Terkelsen.

Imens hober Joes egne problemer sig op, og han får roet sig selv længere og længere ind i sivene med lovning om kanotur, is og rejser til den datter, han kæmper for at blive ved med at se.

- Journalister er altid interesseret i at finde den personlige vinkel. Men Joe er skrevet ud fra min fascination af en type mennesker, som jeg egentlig ikke forstår: fantaster. Folk, der kun ser frem og ikke ser tilbage, siger Nikolaj Lie Kaas.

Dem er der en del af i underholdningsindustrien, som han selv har været en del af, siden han som teenager debuterede i filmen "Drengene fra Sankt Petri".

- Alle de ting, fantaster kaster sig ud i, lige meget hvor sindssygt risikabelt det er, lykkes ofte, fordi de tror på projektet, hvor jeg måske har en tendens til at være meget mere konservativ og et familiemenneske. Joe gør jo alt det, jeg ikke selv tør, siger Nikolaj Lie Kaas og fortsætter:

- Jeg har jo valgt at være den, jeg er, og synes, det er meget fornuftigt at passe på sig selv og sin familie. Jeg har, helt ærligt, ikke noget behov for at lave om på det menneske, jeg er, siger den 50-årige skuespiller og instruktør.

- Jeg har det fint med at leve det ud gennem Joe. Og det er sagt med en stor kærlighed og fascination, for det er virkelig også en åbenbaring, at folk tør så hårdt at kaste sig ud i ting. Nogle gange kan det gå galt. Men det lykkes jo for det meste.

På endnu et parameter er Nikolaj Lie Kaas fascineret af fantaster. De er dygtige til at markere succeserne.

Joe gør det så ved at poppe champagne og dele partypiller ud. Selv om det er euforiserende, er essensen inspirerende.

- Jeg er virkelig, virkelig dårlig til at fejre, når noget er lykkedes ... Jeg er ikke en, der køber gaver til mig selv, siger Nikolaj Lie Kaas.

- Jeg vil være sammen med familien. Det er min største gave - det er jo derfor, vi gør alt det her. Det er for at have mulighed for at være sammen med dem og nyde det.

Stjernerne er overvejende drysset overordentligt pænt ud over "Agent".
Nikolaj Lie Kaas har aldrig læst, hvad meningspressen synes om de film og serier, han har medvirket i. Men her, fortæller han, har han rent faktisk læst anmeldelserne.

- Nogle gange kommer man lidt med sine egne dårlige vittigheder og tænker: "Synes andre mennesker mon, det er morsomt?". Så jeg er simpelthen så glad for, at folk forstår det, siger han.

Nikolaj Lie Kaas begyndte for alvor at skrive på "Agent", da han havde fri fra optagelserne på "Britannia". Den britiske fantasyserie blev optaget i udlandet under coronapandemien, og det forhindrede Nikolaj Lie Kaas i at rejse frem og tilbage. Og da det meste var lukket ned, var det heller ikke muligt sådan at tage ud. Så han havde det, han kalder for hyggeligt samvær med sin computer.

Da manuskriptet for alvor tog form, fik han kompetente kræfter ind over og siden kapital til at vække ordene til live.

- Det er ligesom at have en revisor, siger Nikolaj Lie Kaas.

- Hvis der er noget, man er dårlig til, er det godt at have nogle, som kan dække den del af dit liv. I det her tilfælde har der været ret mange mennesker, som har støttet mig, når jeg har været ved at se det uoverskuelige i projektet.

Selv om det har været uoverskueligt en gang imellem, har det aldrig været urealistisk, understreger han.

- Jeg gør ikke noget halvt. Jeg er et menneske, som er meget stædigt. Så jeg kan ikke bære at give slip på halvvejen, siger Nikolaj Lie Kaas.

- Selv om det var hårdt og en helt ny boldgade, skal man gøre det ordentligt. Det er også det, der gør, at man er desto mere stolt, nu hvor serien er ude.

"Agent" kan ses på TV 2 hver søndag klokken 20. Næste afsnit kan allerede nu ses på TV 2 Play.

/ritzau/

København, 07/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Jesper Groth

* Jesper Groth blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i København i 2015.

* Ud over sit virke som skuespiller udgør Jesper Groth sammen med Laurits Emanuel musikduoen Fyr og flamme. Sammen vandt de det danske melodigrandprix i 2021.

* Han har spillet med i tv-serier som "Sygeplejerskolen", "Parterapi" og "Klaphat" samt i film som "Retfærdighedens ryttere" og "Hvor kragerne vender". 

Kilder: DR, IMDB.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 07/12/2025 - 08:00

Valdes jul-stjerne gemte som barn kærestebrev til TV 2-program

Jesper Groth, der spiller Rulle i "Valdes jul - vintermiraklet", var som barn så sikker på en tv-karriere, at han forberedte sig til "Den store klassefest".

At føle sig fremmed og udenfor kan udfordre selv det største julehjerte.

Det kender Jesper Groths karakter i TV 2's julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet", trolden Rulle, alt til.

Den gufsultne trold gemmer sig i menneskenes verden ved juletid, så han kan nyde godt af julegodterne. Men samtidig ved han godt, at hans rigtige hjem er ude i den magiske skov.

Selv kan den 36-årige skuespiller, der ud over "Valdes jul - vintermiraklet" også har spillet med i tv-serier som "Sygeplejeskolen" og "Parterapi", også genkende følelsen af at føle sig uden for fællesskabet.

- Det har aldrig generet mig så meget, fordi det bare altid har været sådan, fortæller han.

Selv om hans interesser som barn og ung lå langt fra vennernes, har det stadig været muligt at danne tætte bånd.

- Det har lykkedes mig at have venner, selv om de alle sammen gik til fodbold eller tog nogle mere almindelige uddannelser. Jeg har holdt fast i min egen indre ting - hvad jeg følte, jeg skulle, fortæller han.

Ud over sine roller på tv har Jesper Groth også medvirket i en række film, såsom "Hvor kragerne vender", "De frivillige" og "Retfærdighedens ryttere".

Allerede som barn havde Jesper Groth et klart billede af, hvor fremtiden ville bære ham hen.

- Det var lidt underligt at være en landmandssøn, der er vokset op på en ø, og så alligevel allerede som otteårig vide, at det, man skal lave, på en eller anden måde ender i fjernsynet, fortæller Jesper Groth, der kommer fra Ærø.

Det selvsikre barn viste sig at få ret. Og det er ikke kun som skuespiller, at julekalenderstjernen har været i fjernsynet.

Ud over sit virke som skuespiller udgør Jesper Groth sammen med Laurits Emanuel musikduoen Fyr og flamme. Sammen vandt de det danske melodigrandprix i 2021 og kunne dermed indløse billet til det internationale melodigrandprix, Eurovision.

Allerede som barn var han så sikker på sin fremtidige tv-karriere, at han så småt begyndte at lave forarbejdet til et kendt tv-portrætprogram på TV 2.

- Jeg gemte et kærestebrev fra tredje klasse, hvis jeg nu engang som voksen skulle være med i "Den store klassefest", så skulle brevet jo op på den store skærm.

Det var blandt andet skuespillerens forkærlighed for at underholde, der fastholdt ham på karrieresporet.

- Når folk ler, så står tiden stille. Det er den stærkeste vitaminpille for mig.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 09:00

FAKTA: Investering i guld har risici

* Guld anses for at være en sikker investering i usikre tider. Men det betyder ikke, at det er uden risiko at købe guld.

* Ligesom andre råvarer stiger prisen på ædelmetaller, når efterspørgslen stiger. Men når den økonomiske uro er stor, er det typisk de professionelle sælgere, der tjener mest. Din potentielle fortjeneste kan nemlig blive udhulet af blandt andet pristillæg, gebyrer og provisioner.

* Desuden udnytter svindlere den stigende efterspørgsel på guld. Vær derfor ekstra opmærksom på uopfordrede opkald og pres for hurtig handel.

* Andre mistænkelige tegn er, hvis du kun skal betale en lille procentdel af købsprisen, eller hvis sælgeren tilbyder at opbevare guldet for dig.

Kilder: Commodity Futures Trading Commission, BBC og Bloomberg.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 09:00

Guldet i skuffen er blevet rekordmeget værd

Mike Groll/Ritzau Scanpix

Har du guld derhjemme, er det et godt tidspunkt at få det vurderet, da guldprisen er steget meget.

Guldprisen har slået rekord i den seneste tid. Prisstigningen afspejler en global økonomi præget af usikkerhed, hvor investorer søger tryghed i det ædle metal.

Når guld stiger i værdi, kan det også få betydning for dig som forbruger - både hvis du har guld i skuffen, og hvis du overvejer at købe guld.

Traditionelt har guld haft status som den ultimativt sikre havn for penge, og ifølge Nordeas cheføkonom Helge Pedersen er usikkerheden en stor del af forklaringen på prisernes himmelflugt.

- Vi har i år oplevet meget stor usikkerhed omkring verdensøkonomien, efter at USA's præsident, Donald Trump, præsenterede en omfattende straftold i april. Det har medvirket til at presse guldprisen op, siger han.

- Man har også været usikker på dollarens fremtidige position som reservevaluta. Det har fået investorerne til i stigende grad at søge mod guld frem for dollar, der ellers også betragtes som en sikker havn.

Desuden har muligheden for at indefryse Ruslands dollaraktiver i centralbankerne sandsynligvis fået nogle centralbanker til at øge deres efterspørgsel på guld, da guld ikke kan indefryses, lyder det fra Helge Pedersen.

- Alene i år er prisen på det handlede guld steget med over 55 procent. Det er en voldsom stigning. Guldprisen satte også prisrekord tidligere i år, siger han.

Spotprisen på en troy ounce 24 karat guld - den reneste form - er over 4150 dollar.

En troy ounce svarer til 31,1 gram guld, der altså koster knap 27.000 kroner. Prisen på et enkelt gram bliver derfor omkring 870 kroner.

Til sammenligning kostede en troy ounce guld lidt over 2650 dollar i januar i år - svarende til 17.000 kroner.

Også sølvprisen er steget med omkring 70 procent siden årsskiftet.

- Senest har stigningerne i guldprisen lagt sig en smule - formentlig fordi det ser ud til, at den største usikkerhed omkring verdensøkonomien er ved at aftage i forbindelse med USA's handelsaftale med Kina, siger Helge Pedersen.

Om prisen vil fortsætte med at stige, afhænger af det makromiljø, vi kommer til at se i 2026.

- Hvis usikkerheden om verdensøkonomien for alvor begynder at aftage, og der bliver mere sikkerhed omkring dollaren, tror jeg, at den seneste prisudvikling på guld vil gå lidt i sig selv, siger han.

- Fortsætter usikkerheden derimod, skal man ikke udelukke, at guldprisen kan komme endnu højere op.

Hvis du overvejer at købe guld, fordi du forventer, at prisen vil stige yderligere, har du flere muligheder, siger privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer.

- Man kan enten købe fysisk guld eller investere via såkaldte ETF'er, der er børshandlede fonde, som investerer i guld, siger han.

- Ved køb af fysisk guld er der en risiko for tyveri, og man må derfor forvente omkostninger til sikker opbevaring. Derudover vil der typisk være depotomkostninger, når man investerer.

Har du guld derhjemme, kan du starte med at få vurderet, hvad det er værd.

- På den måde har man et bedre grundlag for at beslutte, om man vil sælge eller beholde guldet, siger Brian Friis Helmer.

Du skal dog indstille dig på, at du nok ikke får udbetalt den aktuelle spotpris, når du sælger dit guld.

- Forhandleren skal også tjene penge, og derfor ligger købsprisen som regel lidt lavere, siger Brian Friis Helmer, der desuden anbefaler at være opmærksom på eventuel skattepligt.

Privatpersoner bliver ikke beskattet, hvis de sælger egne smykker med fortjeneste.

Men køber man guld, fordi man forventer, at priserne vil stige, så man kan sælge med fortjeneste, vil gevinsten være skattepligtig. Det oplyser juridisk direktør i Skattestyrelsen Jakob Lundsager.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek