Washington D.C., 31/05/2026 - 04:47
Medie: Trump har skærpet kravene for aftale med Iran
USA har ifølge flere kilder afleveret forslag om aftale til Iran, hvor amerikanske krav er blevet skærpet.
Af: /ritzau/
USA's præsident, Donald Trump, har skærpet sine krav i et udkast til en aftale om en afslutning på krigen i Iran.
Det siger tre unavngivne embedsmænd til det amerikanske medie The New York Times.
Udkastet til aftalen er ifølge embedsmændene blevet afleveret til Iran.
Det fremgår ikke, hvornår udkastet er blevet afleveret til Iran, eller hvilke ændringer der er blevet foretaget i forhold til tidligere aftaleudkast.
To unavngivne embedsmænd siger til mediet, at Trump er bekymret over de dele af en fremtidig aftale, der indebærer, at indefrosne iranske midler frigives.
Den amerikanske præsident har desuden været frustreret over, hvor lang tid det har taget Iran at besvare de amerikanske forslag, lyder det fra en unavngiven embedsmand.
Embedsmanden tilføjer, at Trumps formål med at skærpe de amerikanske krav muligvis er at fremskynde processen, således at Iran hurtigere vil sige ja til at indgå en aftale.
/ritzau/




