Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 06/05/2026 - 06:49

Regeringsforhandlinger slår rekorden fra 2022

Kongelig undersøger og forhandlingsleder Mette Frederiksen (S) forsøger fortsat at danne en regering.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

De igangværende regeringsforhandlinger, som har fundet sted efter folketingsvalget 24. marts, er de længste af sin slags nogensinde.

Onsdag er der således gået 43 dage siden valget.

Den hidtidige rekord er fra 2022, hvor der gik 42 dage efter valget 1. november det år, før Mette Frederiksen (S) kunne annoncere, at en ny regering kunne dannes. Det blev til SVM-regeringen.

Selve regeringsdannelsen dengang skete to dage efter, altså efter 44 dage.

Mandag og tirsdag i denne uge har Moderaterne gæstet Marienborg, statsministerens embedsbolig, hvor Mette Frederiksen, som igen er kongelig undersøger og forhandlingsleder, forsøger at danne en ny regering.

Foruden Moderaterne, som sidder med de afgørende mandater, forhandler hun med partierne i rød blok. Umiddelbart er der udsigt til en regering bestående af S, SF, Moderaterne og De Radikale, der vil få Enhedslisten og Alternativet som støtter.

Mette Frederiksen er vant til lange regeringsforhandlinger og regeringsdannelser.

Foruden de igangværende forhandlinger og dem i 2022 var hun også kongelig undersøger efter 2019-valget. Dengang gik der 22 dage, før S-regeringen kunne dannes, og det er også blandt de længste regeringsdannelser nogensinde.

Tirsdag forlod Moderaterne anført af politisk leder Lars Løkke Rasmussen Marienborg efter over syv timers forhandling ifølge DR. Endnu en gang var det uden at sige ord til den fremmødte presse.

Fredag i sidste uge forhandlede Moderaterne og Socialdemokratiet ligeledes i over syv timer.

De blå partier er sat uden for indflydelse i øjeblikket. Venstre og De Konservative har ganske få gange været til forhandlinger efter valget.

De Konservative har meddelt, at de ikke forventer at blive inviteret til flere forhandlinger, mens Venstre ikke har meldt sig helt ud, men ikke har været inde ved forhandlingsbordet den seneste tid.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek