Gaza, 29/01/2026 - 17:21
15 afdøde palæstinensere er overleveret til Gaza
Ifølge ICRC markerer overleveringen af 15 afdøde palæstinensere afslutningen på en månedslang operation.
Dawoud Abu Alkas/Reuters
Af: /ritzau/
15 afdøde palæstinensere er torsdag blevet hentet tilbage til Gaza.
Det oplyser Den Internationale Røde Kors Komité (ICRC), som har faciliteret overleveringen, i en pressemeddelelse.
Det sker, efter at det israelske militær mandag offentliggjorde, at de havde hentet liget af det sidste gidsel - den afdøde politibetjent Ran Gvili - tilbage til Israel fra Gaza.
Ifølge ICRC markerer overleveringen af de 15 afdøde palæstinensere afslutningen på en månedslang operation, hvor ICRC har hjulpet med tilbagelevering af både gidsler fra Gaza og palæstinensere, der har siddet fanget i Israel.
Siden oktober 2023 har ICRC hjulpet med returneringen af 195 gidsler, herunder 35 afdøde. Organisationen har også faciliteret tilbagelevering af 3472 fanger og hjulpet med at få 360 afdøde palæstinensere tilbage til Gaza.
Direktøren for al-Shifa-hospitalet i Gaza By, Mohammed Abu Salmiya, bekræfter over for nyhedsbureauet AFP onsdagens overlevering.
En unavngiven israelsk kilde siger til dpa, at sammen med returneringen af Ran Gvili er kravene for at kunne starte næste fase af fredsplanen for Gaza nu blevet opfyldt.
- Det er afgørende, at våbenhvileaftalen holder ud over denne fase, at humanitær hjælp tillades og bliver faciliteret ind i Gaza, og at folkeretten overholdes, så befolkningen kan begynde at genopbygge deres liv med værdighed, siger Julien Lerisson, leder af ICRC-delegationen i Israel og de besatte områder, i pressemeddelelsen.
Han tilføjer desuden, at en genåbning af Rafah-grænseovergangen spiller en vigtig rolle for at kunne få det specialudstyr ind i Gaza, der skal til for at genopbygge infrastruktur i området samt finde og identificere ligrester.
/ritzau/




