London, 08/05/2025 - 13:19
Trump annoncerer komplet aftale med Storbritannien før pressemøde
Forhandlingerne om en handelsaftale mellem Storbritannien og USA skrider frem, lyder det fra briterne.
Kirsty Wigglesworth/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Det er ikke blevet formelt bekræftet endnu, men meget tyder på, at USA og Storbritannien er blevet enige om en handelsaftale.
På det sociale medie Truth Social skriver USA's præsident, Donald Trump, at det er en "meget stor og spændende dag for USA og Storbritannien".
I et opfølgende opslag skriver han om en aftale mellem USA og Storbritannien. Men Trump nævner ikke, hvad aftalen handler om.
- Aftalen med Storbritannien er en komplet og omfattende én, der vil cementere forholdet mellem USA og Storbritannien i mange år frem, skriver Trump og tilføjer, at der er mange andre aftaler på vej.
Tidligere sagde Trump, at han torsdag ville præsentere en "stor handelsaftale" sammen med "repræsentanter fra et stort og meget respekteret land".
En talsperson for Storbritanniens premierminister, Keir Starmer, fortalte torsdag morgen, at Starmer senere på dagen ville give en orientering om sine forhandlinger med USA om en handelsaftale mellem de to parter.
- Forhandlinger om en aftale mellem vores lande skrider frem, og premierministeren vil komme med en orientering senere i dag, lød det.
Tidligere har The New York Times, Sky News og BBC skrevet, at USA og Storbritannien er blevet enige om en handelsaftale.
Trumps præsentation finder sted klokken 10 lokal tid - klokken 16 dansk tid - i Det Ovale Værelse i Det Hvide Hus.
Det fremgår endnu ikke, hvornår Keir Starmer kommer med sin orientering om handelsforhandlingerne med USA.
De fleste varer fra Storbritannien er pålagt en basistold på 10 procent i USA, mens stål, aluminium og biler pålægges 25 procent told.
Især tolden på biler rammer Storbritannien hårdt, da biler er det, som briterne eksporterer mest af til det amerikanske marked.
Hvis USA og Storbritannien indgår en handelsaftale, er det den første handelsaftale, som den amerikanske administration får på plads med et andet land eller union, siden Trump indførte forhøjede toldsatser i april.
Kina er det land, der er blevet hårdest ramt af de forhøjede amerikanske toldsatser. Kinesiske varer er blevet pålagt 145 procent told.
Onsdag skrev New York Times og flere andre medier, at den kinesiske centralbank har sænket renten og lempet lånereglerne, så det bliver lettere for de kinesiske banker at låne penge ud til forbrugerne.
Det skal holde gang i den kinesiske økonomi trods den igangværende handelskrig med USA.
/ritzau/